Policie chystá hon na <span>monacké Čechy</span>

Domácí
10. 3. 2008 06:00
Lichtenštejnská banka LGT.
Lichtenštejnská banka LGT.

Lichtenštejnská banka LGT.České finanční úřady dosud okázale ignorovaly miliony "ulité" v lichtenštejnské knížecí bance LGT. Z letargie je nevytrhl ani skandál v sousedním Německu. O ostře sledovaný seznam milionářů skrývajících své zisky v daňových rájích, ovšem v tichosti začala usilovat protikorupční policie.

Německým byznysem začala před čtyřmi týdny otřásat aféra daňových úniků milionářů. O seznam, který ukradl bývalý zaměstnanec knížecího bankovního domu a za téměř pět milionů eur ho od něho koupila německá tajná služba, se hned přihlásila většina evropských států.

"Podnikáme konkrétní kroky, abychom tu kauzu mohli rozpracovat. O ten seznam velice stojím. Pokud se k němu dostaneme, budeme se jím zabývat velice intenzivně," řekl v rozhovoru pro TÝDEN šéf protikorupční policie Jiří Novák.

CELÝ ROZHOVOR S JIŘÍM NOVÁKEM ČTĚTE ZDE 

Jeho slova jsou o to překvapivější, že šéf státní kasy, ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) veřejně vyhlásil, že o cenný seznam daňových spekulantů nestojí. Zatím.

Ministr financí Miroslav Kalousek.Kalousek vyčkává

Němci přitom už ve světových mediích deklarovali, že každý stát, který si o soupis řekne, jej dostane - a to zdarma. Kalousek i navzdory veřejnému vzkazu otálí. "Stále čekáme na oficiální nabídku Německa, zda nám seznamy nabídne," zopakoval koncem týdne Kalouskova slova jeho mluvčí Ondřej Jakob.

Ministrovi prý nejvíce vadí, že seznam byl původně ukraden a německá tajná služba za něj zloději zaplatila. Obává se, že tyto informace nebude možné v případném daňovém řízení použít.

Jenže pro policejní vyšetřovatele mají i takto získaná data cenu zlata. "Žádná informace, která by dosvědčila trestnou činnost, není nepřijatelná. Je několik způsobů, jak se ta informace může zrodit. A jakýkoli je pro nás přijatelný," prohlásil bez okolků policejní šéf Novák.  

Otázkou však zůstává, zda by koupené důkazy obstály v trestním řízení. "Zdá se mi nepatřičné, že by se čerpalo ze zdroje pocházejícího z kriminální činnosti," řekl advokát Roman Hanus, jenž se specializuje na finanční právo. "Nevím, zda by takový důkaz obstál, a nelíbí se mi to ani z mezinárodního hlediska," dodal.

Ředitele Nováka však takové úvahy zjevně netrápí. Data ze seznamu mohou jeho lidem posloužit pouze jako vstupní informace, které je navedou k jiným, přesvědčivějším důkazům. V každém případě bude mít Novákův tým co dělat. Policie sama odhaduje, že v žádaném registru najde i řadu českých jmen. "V Lichtenštejnsku jsem už jednu trestní věc řešil a komunikoval jsem i s bankou pana knížete. Takže mám představu, jak to tam vypadá," poznamenal mnohoznačně.

Jiří Novák, šéf protikorupční policie.Češi v ráji

Podnikatelů, kteří přesouvají své zisky do daňových rájů, každým rokem přibývá. Jen za loňský rok se počet českých firem kotvících v daňových rájích zvýšil o pětinu. Kouzlu minimálních poplatků podlehlo přes osm tisíc českých společností. A třeba v Monaku, v daňovém ráji na Riviéře, si papírové bydliště zřídil vládce hazardního holdingu Synot Ivo Valenta, sportovní manažer Tomáš Petera nebo automobilový závodník Tomáš Enge.

"Dřív byl problém najít člověka, který se v této problematice orientoval. Dneska existuje běžný servis, který má reklamu i na internetu. Pořídí vám adresu i schránku za tisíc dolarů. Čím je to jednodušší, tím menší podnikatelé do toho jdou," říká policista Novák.

Foto: ČTK, Robert Sedmík, Lucie Pařízková

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ