<span>Šéf detektivů Novák:</span> Načteme lidi na ministerstvech

Domácí
10. 3. 2008 16:03
Nemám žádné vazby, říká Novák.
Nemám žádné vazby, říká Novák.

Jiří Novák, nový šéf protikorupčních detektivů.Chce hlídat obří zakázky v armádě, v dopravě i u českých lesů. Politických tlaků se prý nebojí. Jiří Novák, nový šéf policejní protikorupční jednotky, se snaží si vybudovat pověst nekompromisního velitele, který si nezadá. Nebude však pouze dalším z neúspěšných šéfů, kteří nedokázali v rozloženém útvaru udělat pořádek?  

Proč jste se vůbec pustil do téhle sebevražedné mise?
Já to nevnímám jako sebevražednou misi.

Útvar má přece za sebou řadu průšvihů, úniků informací, úspěšnost taky žádná sláva...
To bych neřekl, pořád se to jen omílá. Třeba loňský rok byl výrazně úspěšný, ale nikde to nezaznělo, protože je spousta jiné kritiky a není prostor úspěchy prezentovat.

Co znamená výrazně úspěšnější?
Z hlediska sledovaných parametrů: kolik spisů se zvládlo, jak se snížila rozpracovanost, v jakém stavu jsou spisy. Stíháme, zmenšila se propast mezi tím, kolik nám toho přichází a kolik stíháme zpracovat.

ČTĚTE TAKÉ Policie chystá hon na monacké Čechy

Neodradil vás fakt, že dosud žádný z vašich předchůdců ve funkci nevydržel příliš dlouho?
Pro mě to není podstatné. To je o tom, jestli to člověk vnímá tak, že bude mít vedoucí pozici, nebo jestli chce realizovat svou představu. Když se dlouho specializujete v nějakém oboru, což je můj případ, tak si po nějaké době myslíte, že by se to mělo dělat jinak. Jak člověk postupoval v hierarchii, tak to říkal postupně vedoucímu expozitury, šéfovi odboru, pak náměstkovi. Končí to tím, že pak vás vyzvou: „Pojď to řídit!" A člověku se nějakou dobu nechce, protože se mu třeba nelíbí, kdo je v další vyšší pozici, nemá chuť s takovými lidmi spolupracovat.

A to se teď tedy změnilo?
Ano, nebýt plošné změny na prezidiu i na ostatních útvarech, tak by mě ta nabídka asi neoslovila.

Nemáte obavy z politických tlaků?
Do takové situace se člověk dostane jen, pokud ji připustí. To je stejné jako s vydíratelností. Mám-li milenku, můžu se bát, že mě někdo vyhmátne. Jsem-li zaháknutý s politickou stranou, můžu být ve stresu z toho, co budu dělat, až mi řeknou, že něco potřebují, a jak to zařídím. Já ale v tomto nemám vazby, a proto mi to nepřináší žádný stres.

Takže jste přesvědčený, že nejste vydíratelný?

 Kdo je plukovník Jiří Novák?

 Narodil se 5. ledna 1970.  Absolvoval bakalářské studium na Policejní akademii  a někdejší Vojenské akademii Antonína Zápotockého v Brně. Ředitelem Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality je od letošního ledna. Novák je známý z kauzy uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře. Letos v létě ho Policejní prezidium vyslalo do Johannesburgu, kde vypovídal před soudem, který rozhoduje o vydání Krejčíře do České republiky.   

1988 - 1995 nastoupil do služebního poměru, působil jako řadový policista na obvodním oddělení

1995 - 1996 - asistent vyšetřovatele Okresního úřadu vyšetřování Policie ČR ve Strakonicích

1996 - 2000 - vyšetřovatel Krajského úřadu vyšetřování Policie ČR v Českých Budějovicích

2000 - 2002 - působil na Úřadu vyšetřování Policie ČR

2002 - 2003 - vedoucí skupiny Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality, zkráceně protikorupční policie.

Leden - prosinec 2007 - vedoucí odboru odhalování závažné hospodářské trestné činnosti protikorupční policie.

Nejsem. I proto, že na místo ředitele nejsem fixován. Je to jenom o tom, že chci zkusit zrealizovat své představy. A mám vizi. Na rozdíl od některých mých předchůdců, u nichž jsem žádnou neviděl.

Kde vidíte hranici, na které si řeknete: stop, tohle už dělat nebudu. Sotva jste nastoupil, už máte na stole případ senátora Novotného, což je vysloveně politická kauza...
To je o chápání. Vy to vidíte jako politickou kauzu, ale pro mě je to jednoduchý případ podplácení. Tak jako každý jiný. Vy tomu přiřazujete prioritu, protože je to Novotný. Ale já lidem říkám: „Je to jenom Novotný. A zpracujete to tak, jako když děláte starostu Horní Dolní."

Volal kvůli téhle kauze někdo z politiků?
Ne. Možná proto, že si to nedovolí. Pokud by někdo zkusil jít daleko, aby mi říkal, co s tím mám udělat, tak se se zlou potáže.

Má vůbec smysl vyšetřovat kauzu Novotný, když víme, jak dopadl exposlanec Kořistka?
My se tím musíme zabývat, to není o tom, že bychom chtěli nebo nechtěli.

Jakou této kauze dáváte naději vy osobně?
Není to ani o naději. Prostě se to vyhodnotí, já si z pozice ředitele nemohu dovolit kritická slova na adresu toho člověka, který čeká, až ho osloví policie, přičemž každý normální občan ví, že by se měl dostavit sám. Někteří lidé jsou lepší než jiní a za nimi se musí chodit, zatímco jiní se musí sami dostavit? Způsob, jakým se to k nám dostalo, se mi samozřejmě nelíbí.

Tato konkrétní kauza byla celkem nešťastně rozehrána a pan senátor vám moc nedal šanci to někam dotáhnout...
Není to vzácné. Lidé často přicházejí s formálním oznámením a průměrně inteligentní jedinec má myslím představu, jaký to má význam. Je rozdíl, když někdo přijde skrytě a hned nebo když to vyvěsí na nástěnku na obci či to vyhlásí na tiskovce. Pan senátor není v tomto pohledu výjimečný. Obecně lze říct, že pokud to člověk ventilujete nejprve veřejně, snižují se možnosti, které máme.

Jak tedy uhlídáte své podřízené? Sledujete, jestli se někdo nedostal třeba do finančních potíží?
Je to na nejbližších vedoucích, aby věděli, jestli se jejich podřízení nedostal do nějakých problémů. Najednou třeba chodí v jedné košili celý týden. Znám to z vlastní praxe, takže vím, že si toho můžete všimnout. Samozřejmě se ale může stát, že se policista skokově dostane do problémů. Práce - když je často přesčas - nabourává partnerské vztahy. Tady se dokonce říká, že kdo není alespoň jednou rozvedený, tak ho to čeká. Anebo není normální.  

Vy si myslíte, že komunikace s podřízenými může zabránit i únikům informací?Zavádíme některé technické prostředky ochrany písemností, které jsou v citlivých spisech. Teď se začínají používat. A také zkoušíme některé evidenční metody, které se na jiných úvarech nepoužívají a které možná někomu přijdou jako strašná byrokracie. Touto cestou jsou ale dosledovatelné, odkud případně písemnost pochází.

Co to znamená? Protokoly odteď mají značky?
To není na veřejnou diskusi, jsou to ochranné znaky. Částečně skryté, částečně viditelné. My jich používáme několik typů a jsme schopni identifikovat, z jaké konkrétní složky spis pochází.

Na jaké kauzy se nyní soustředí váš útvar? Vlivné ekonomické skupiny mají stále větší vliv na státní správu, ovlivňují podobu zákonů, uplácejí ve veřejných zakázkách...
Pro mě je dlouhodobým cílem odradit ty, kteří si z nás dělají jen dokumentační středisko pro své civilní spory. Nechci, abychom rozpracovávali zbytečně dlouho kauzy, u nichž víme, že nikam nevedou. Úkol policie je vykonávat jakousi státní mstu, náš útvar by navíc měl přinést státu i ekonomický efekt.

Co to znamená?
Měli bychom zasáhnout tam, kde odtéká ze státní pokladny hodně peněz. Měli bychom zabavovat zisky z trestné činnosti. Vždycky bude fungovat to, že někdo si ukousne ze státních zakázek, že někdo něco ošidí. My ale nikdy nepostihneme všechno, musely by nás být tisíce. Já chci, abychom řešili ty nejzávažnější a nejokatější případy. Vyšleme tím signál všem.

Nemám žádné vazby, říká Novák.Jaká problematika je tedy pro vás zásadní?
To se mění. Jestliže v posledních pěti šesti letech jsme žili bankovními institucemi a investičními fondy, dnes už to neplatí - celý ten sektor je do značné míry konsolidovaný. Z mého pohledu se to teď přenáší na oblast státních zakázek a investičních akcí, kam jdou obrovské finanční prostředky. Pro spoustu lidí jsou přitom neviditelné. Překvapí, že se u nás staví jistý zásobník za sedm set milionů korun, a v dozorčí radě sedí politici ze všech stran. Nikde se to neventiluje a u takové zakázky už a priori můžete očekávat, že vzniknou problémy. Takže je důležité, abychom u těch akcí byli hned od počátku.

Takže se nyní má začít třást státní správa?
Státní správa i firmy, které jsou na ni napojené. Myslím, že u státních zakázek uniká značný rozsah peněz. Kdyby to bylo jen deset procent, tak je to hodně.  

Deset procent, to je váš odhad?
Není. Já si soukromně myslím, že je to více, ale rovnou říkám, že i deset procent je moc.

A co s tím tedy budete dělat?
Tam, kde začínají velké investiční akce, zaměříme svou operativní činnost. Cílem bude vychovávat naše lidi tak, aby dokázali do konkrétního prostředí proniknout. Lidi se dřív specializovali na fondy nebo na otázky investování v zahraničí, to už znají. Ale teď je nutné pochopit cesty, jak to běží ve státní správě. Načíst lidi na ministerstvech, kteří jsou v klíčových pozicích, najít úzká místa. Pokud bude úředník vědět, že se má na koho obrátit, pak bude schopný přijít a říct, že na něj někdo tlačí, že ho někdo vydírá.

Jakým velkým investičním akcím se chcete věnovat?
Protože některé věci už běží, nemohu být konkrétní. Ale vidíte je sami. Pokud jsou obrovské zakázky v armádě, kde už máme své zkušenosti, tak se tomu budeme dál věnovat. Rozpočet armády je obrovský a lidi láká ukousnout si z toho sousto. Armáda, to je uzavřený okruh lidí, uzavřená komunita, která je skoro cizojazyčná. Pokud nejste voják a jste pacifista, tak jste v háji. Stejně jako třeba u lesníků, kde je obrovský prostor ke korupci v rámci Lesů ČR. Bez toho, že byste chodil na hony a střílel, nemáte šanci přiblížit se k hajnému. Podobnou oblastí jsou i dopravní stavby. Nemusí to nutně znamenat, že by chtěli podvádět státní úředníci. Jsou ale lidi, kteří když vědí, že se chystá pořádná zakázka, okamžitě začnou sbírat informace a tvořit si archiv o osobách, které budou akci zajišťovat.

Foto: Robert Sedmík

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ