Na konci prázdnin přistane na stole v kanceláři německého ministra zahraničí obálka. Z jejího obsahu se spolkový šéf diplomacie dozví, jak se chovají jeho spoluobčané na českých silnicích. A moc příjemné čtení to nebude: právě Němci stojí totiž za pětinou dopravních přestupků, které tuzemští policisté u cizinců evidují.
Když na konci května odbočoval padesátiletý cizinec v moderním Audi A4 z Teplárenské ulice na hlavní tah ve směru na Cheb, přehlédl rychle se blížícího motocyklistu a nedal mu přednost v jízdě. Následovala srážka, při které přišel motorkář o život.
Devětatřicetiletý muž byl na Chebsku svou láskou k rychlým strojům známý, kolize tak mezi místními vyvolala vášnivé diskuze. A to i proto, že cizinci mají v západních Čechách na svědomí stále větší počet dopravních nehod.
TAKÉ ČTĚTE: Zátah na řidiče z povolání: víc hřeší šoféři z ciziny
"Zahraniční řidiči spáchali více než desetinu bodovaných dopravních přestupků či trestných činů od zavedení bodového systému," potvrzuje statistik z ministerstva dopravy Lukáš Kadula. V Aši je pak cizinec dokonce každý sedmý z řidičů, kteří mají zapsaný trestný bod v kartě.
Podívejte, jak jezdí za hranicemi
Dopravní policisté se proto horečně snaží přijít na to, jak cizince za volantem umravnit. První opatření plánují ihned po vyhodnocení nehodovosti v průběhu prázdnin.
"Kompetentním orgánům v zemích, jejichž občané se u nás pravidelně dopouštějí nejvíce přestupků a způsobují nehody, zašleme informativní dopis," prozradil on-line deníku TÝDEN.CZ dopravní expert z Policejního prezidia Josef Tesařík.
Obálka s "usvědčujícími důkazy" by tak kromě německého ministra zahraničí měla dorazit i na Slovensko, Polsko, Rakousko, Ukrajinu či dokonce do Vietnamu.
V materiálu dopravní policisté shrnou, jak se chovali jednotliví řidiči na českých silnicích. Tedy jaké přestupky nejčastěji páchali a na co si mají dávat pozor.
"Jak se k tomu postaví, to už bude na nich. Myslíme si, že to může pomoci při informování o možných rizicích na další sezony. A proto budeme na oplátku od protistrany žádat podobný přehled," vysvětluje Tesařík.
Stejný nápad se podle něj uskutečnil již v roce 1992 a tehdejší šéfové dopravy si jej pochvalovali. Nyní by výsledek mohl být vidět od příští sezony.
TAKÉ ČTĚTE: Policie přesouvá síly. Řidiče pokutuje z civilních vozů
Rakouští policisté beztrestně šikanují české turisty
"Všechno půjde diplomatickou cestou, proto to bude trochu zdlouhavé. Příští rok by se však větší informovanost a připravenost zahraničních řidičů již mohla projevit," slibuje si Tesařík.
Foto: ČTK