Policie slevila z obvinění: Urbanové už nehrozí deset let
23.09.2008 18:02 Původní zpráva
Svědkyni v korupční aféře vicepremiéra Jiřího Čunka Marcele Urbanové, obviněné z křivého svědectví, hrozí ode dneška už jen tři roky vězení. Policie vyhodnotila její údajnou vinu jako menší, než se vyšetřovatelům původně zdálo.
Ve zkratce řečeno státní zástupkyně usoudila, že být vicepremiérem vlády není základním právem člověka. Urbanové totiž za křivé svědectví proti Čunkovi dosud hrozilo až deset let proto, že se trestní stíhání v korupční kauze dotklo základních lidských práv Jiřího Čunka. A to tím, že na několik měsíců přestal vykonávat funkci místopředsedy vlády.
Definitivní uzavření policejního spisu nadepsaného jménem Urbanové se v úterý oddálilo. Po několikaměsíčních snahách jejího obhájce Tomáše Černého o připojení Čunkova trestního spisu k případu jeho klientky se policie rozhodla, že se Urbanová do spisu smí přece jen podívat.
"To, že byl spis ve věci Jiřího Čunka připojen až nyní, je podivné. Policie na něm staví obvinění a připojili ho až ve chvíli, kdy je vyšetřování ukončeno a my už se jen seznamujeme s naším spisem," uvedl Černý.
Vůbec poprvé si Urbanová přečte, jaké důkazy a argumenty posloužily státnímu zastupitelství k zastavení Čunkovy korupční kauzy, počátkem října. "Můžeme se tak seznámit s výpověďmi lidí, kteří změnili svá svědectví ve prospěch pana Čunka. Na základě toho umíme najít pochybnosti ve skálopevné verzi časového obrazu dne, podle nějž pan Čunek úplatek vzít nemohl," říká Černý.
Poté, co Urbanová prostuduje Čunkův jedenáctisvazkový spis, ji státní zástupkyně s největší pravděpodobností pošle za křivé svědectví k soudu.
Advokáta už musí platit
Otázkou je, zda Urbanovou bude případem nadále provázet její současný právní zástupce. Tím, že policie snížila trestní sazbu, přestala mít právo na obhájce ex offo. Advokáta si tedy nadále musí platit sama.
"Zatím nevím, co budu dělat. Možná se začnu hájit sama," řekla Urbanová poté, co v úterý opustila policejní služebnu. Nemá totiž peníze, díky svému angažmá v kauze vicepremiéra nemůže na Vsetínsku už dlouho najít práci.
Zvláštní okolnosti
Stejně jako samotnou kauzu Čunek provázejí i případ Urbanové podivné okolnosti vyšetřování. A zatímco Čunkovi nestandardní postup státních zástupců pomohl, jeho bývalé sekretářce naopak uškodil.
Nejvíce pochyb budí rozhodnutí státní zástupkyně vyslechnout Jiřího Čunka a další svědky proti Urbanové bez přítomnosti jejího advokáta, který by mohl jejich slova zpochybnit a klást jim otázky. Policie využila pro výslech svědků „narychlo" institut neodkladného úkonu, který se užívá ve zcela výjimečných případech: svědci by mohli zemřít, natrvalo odjet nebo by čekání na řádný výslech způsobilo nevratné škody.
„Žádali jsme o opakování výslechů za mé přítomnosti, ale policie nám nevyhověla. Ve spise jsme dnes hledali zdůvodnění bezodkladnosti výslechů, ale není tam o tom ani zmínka," řekl Černý. Na přímou otázku podle něj vyšetřovatelka odpověděla, že zdůvodnit neodkladné výslechy není její povinností.
Chystanou obžalobu Urbanové relativizuje výsledek jednoho z „bočních" sporů navázaných na samotnou Čunkovu aféru. Středočeský soud ústy soudce Vojtěcha Cepla nedávno rozhodl, že vyšetřování Čunkova korupčního případu bylo zmanipulované. Základním argumentem proti Urbanové je přitom právě usnesení jihlavského žalobce Arifa Salichova, který rozhodl, že šéf lidovců úplatek nevzal, a Urbanovou označil za nedůvěryhodnou svědkyni navzdory znaleckému posudku, podle nějž Urbanová nelže.
Rozvětvený Čunek
Jiří Čunek sice u soudu kvůli korupci nestanul, ale jeho případ vyvolal vlnu dalších sporů. Ceplův rozsudek, podle nějž se nejvyšší státní zástupkyni Renatě Vesecké, Salichovovi a dalším představitelům justice smí říkat "justiční mafie", čeká na Vrchním soudu v Praze na odvolací řízení.
Místopředseda Nejvyššího soudu Pavel Kučera bude mít kvůli svým zásahům do Čunkovy kauzy navíc vbrzku kárné řízení u Vrchního soudu v Olomouci. A další dva soudy řeší vinu Čunkových pomocníků: v Přerově se ukáže, zda Čunkův známý Roman Vaškůj a Petr Šmiřák ovlivňovali Urbanovou, když jí nabízeli úplatek za to, že své svědectví proti šéfovi lidovců stáhne.
U olomouckého soudu bude zase v polovině října pokračovat proces s místostarostou Vsetína Jaromírem Kudlíkem, který podle obžaloby poskytl Čunkovi falešné alibi na dobu, kdy mu byl údajně předáván úplatek.
Spory související s úplatkářskou aférou předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka teď navíc doplňuje vyšetřování vsetínské policie. Ta zjišťuje, zda se Čunek v roli starosty dopustil trestného činu, když prodal podíl v městské společnosti Vsetínské byty realitní kanceláři H&B Real výrazně pod cenou. Právě od H&B Real pak dostal podle Urbanové půl milionu korun. Urbanová vloni vypověděla, že se jí obálkou naplněnou penězi pochlubil, když mu ve Vsetíně dělala sekretářku.
Foto: Petra Mášová, Karel Šanda
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.