Policie dnes obvinila čtyři lidi a čtyři právnické osoby kvůli zneužívání dotací, které stát poskytl Českému tenisovému svazu (ČTS) na podporu sportu. Podle Deníku N je mezi nimi i šéf svazu Ivo Kaderka. Radiožurnál jako první upozornil, že v sídle ČTS zasahuje Národní centrála proti organizovanému zločinu, která prověřuje hospodaření a využívání státních dotací.
Zásah se podle Seznamu Zprávytýká i Národní sportovní agentury a Svazu lyžařů České republiky.
Všechny obviněné policie stíhá za dotační podvod a za zjednání výhody při zadání veřejné zakázky. Na webu Vrchního státního zastupitelství v Praze to uvedl dozorující státní zástupce Ondřej Trčka. Podle Radiožurnálu se případ týká Vojtěcha Flégla, blízkého spolupracovníka Kaderky a člena dozorčí rady ČTS. Policie stíhá vedle Kaderky a Flégla také tajemníka svazu Jakuba Fastra a šéfku ekonomického oddělení svazu Hanu Baierovou. Deník N o tom informoval na platformě X.
"V rámci vyšetřování provádí policejní orgán domovní prohlídky a prohlídky jiných prostor na řadě míst v Praze i v dalších městech. S ohledem na probíhající úkony trestního řízení nebudou v současné době poskytovány bližší informace," napsal Trčka.
Ze zveřejněné právní kvalifikace vyplývá, že obvinění se podle policie dopustili dotačního podvodu se škodou velkého rozsahu, a to tak, že použili prostředky z dotace na jiný než určený účel. Při zadání veřejné zakázky pak zajistili některému ze zájemců přednost nebo výhodnější podmínky, a to například jako členové hodnotící komise. "Právní kvalifikace není u všech obviněných osob identická," zmínil státní zástupce.
Za dotační podvod hrozí pět až deset let vězení, za zjednání výhody dva až osm let.
NCOZ prověřuje v sídle tenisového svazu hospodaření a využívání státních dotací. Detektivové zasahují rovněž v dalších městech, kde sídlí tenisové kluby, a také v Národní sportovní agentuře, napsal server Seznam Zprávy. Zástupci tenisového svazu pro ČTK nereagovali.
Tenisový svaz podle informací Radiožurnálu vyplatil desítky milionů korun ze státní dotace spolku Orel Jednota Praha - Balkán, který vede tenisový funkcionář Flégl. Jen za rok 2021 šlo podle Radiožurnálu o více než 40 milionů korun, což byla takřka třetina celkové dotace, kterou svaz obdržel na podporu svého sportu v Česku. Část peněz určená na pořádání turnajů přitom údajně skončila na účtech Fléglových firem nebo firem jeho rodinných příslušníků. Flégl patří k členům dozorčí rady a Rady ČTS.
Státní zástupce Trčka dozoruje i další medializovaný případ sportovních dotací - kauzu někdejšího šéfa českého fotbalu Miroslava Pelty a šéfa České unie sportu (ČUS) Miroslava Jansty. V případu čelí stíhání i Fotbalová asociace ČR a ČUS. Zatím nepravomocný verdikt zprostil obě organizace i Janstu viny, zatímco Peltovi uložil za zmanipulování dotací šest let vězení, peněžitý trest pět milionů korun a pětiletý zákaz činnosti ve statutárních orgánech spolků.