Téma TÝDNE
Politici na lovu. Nejbizarnější předvolební sliby
14.07.2017 18:59 Původní zpráva
Průměrná mzda 40 tisíc korun, více dovolené a dálnic, rychlejší vlaky nebo levnější pivo pro všechny. Politici tři a půl měsíce před volbami rozjeli kolotoč slibů, taháků a vábniček, jimiž chtějí nalákat k urnám co nejvíce lidí. A někdy jde o skutečné bizarnosti. Časopis TÝDEN a on-line TÝDEN.CZ přinášejí výběr toho nejlepšího, co stranické sekretariáty nabízejí.
Oni nám to voliči nečtou, stěžoval si začátkem června volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek na to, jak těžké je dnes dostat mezi lidi nabídku z předvolebních programů. "Já to říkám stokrát: Čtěte nám ty programy. My vám je sepíšeme, letní, zimní, podzimní... Ale oni nám je nečtou." Vtipkující Zaorálek měl pravdu, vždyť před čtyřmi lety málem vyhrálo volby hnutí ANO Andreje Babiše, které k tomu žádný program nepotřebovalo. Prostě stačilo říct: "Bude líp!"
Přesto se i letos strany předhánějí nejen v představování vizí lepšího Česka na příštích dvacet let, ale i v programech pro letošní sněmovní volby. Hemží se to v nich nejrůznějšími nesplnitelnými sliby a populismem všeho druhu. Abyste přes léto šetřili své duševní zdraví a nemuseli se stranickými materiály probírat sami, udělal to TÝDEN za vás. A že to občas vážně stojí za to.
Platy: Přidáme všem
Jak se ukazuje ze srovnání programů, právě růst platů a životní úrovně bude letos jedním z hlavních témat celé kampaně. Prim v tomto ohledu hrají sociální demokraté, kteří se rozhodně nedrží při zemi. Jen namátkou - ČSSD slibuje, že do pěti let zařídí průměrný plat 40 tisíc korun, učitelé by měli brát dokonce 130 procent průměrné mzdy (zda té současné, nebo vysněné, raději socialisté neřeší). Strana chce také zavedením progresivní daně přilepšit všem až na dvě procenta nejbohatších a zvýšit minimální mzdu na 16 tisíc korun. Jak již před 15 lety říkal tehdejší lídr ČSSD Vladimír Špidla: "Zdroje tu jsou." To komunisté loví v nejchudších vrstvách a chtějí minimální mzdu zvýšit rovnou na 50 procent
té průměrné. ODS by ráda zvedla platy o sedm procent změnou výpočtu daně z příjmu, TOP 09 zase změnou sazeb tak, aby lidem zůstalo v peněžence více peněz. No, dobrá. Pozadu nezůstává ani hnutí ANO, které sice nepředstavilo celý program, prezentuje se však knižní novinkou svého šéfa Andreje Babiše O čem sním, když náhodou spím a láká na pětistovku pro každého. Prostě: Bude líp!
Sociálno: Více dovolené i půjček
A to nejen díky vysokým platům. Třeba ČSSD a komunisté si zanotovali v retro otázce výhodných novomanželských půjček nebo zálohovém výživném pro matky samoživitelky. Sociální demokraté by také rádi zvýšili rodičovský příspěvek. V současnosti stát na mateřskou dovolenou přispívá celkem 220 tisíci korunami, nově by to mělo být 300 tisíc. ČSSD chce také zvednout porodné na 15 tisíc korun na první i druhé dítě (v současnosti matka dostane na první 13 tisíc a na druhé 10 tisíc korun). Samozřejmostí je pak pět týdnů dovolené pro všechny zaměstnance. To Babiš by si zase přál, aby průměrné důchody dosahovaly 70 procent průměrné mzdy, koalice lidovců se Starosty a nezávislými (STAN) zase prosazuje co nejjednodušší práci z domova bez striktních pravidel a omezení. Studnicí nápadů v sociální oblasti pak jsou Zelení. Ti chtějí uzákonit adopce dětí homosexuály, legalizovat prostituci a zakázat fyzické tresty v rodině. A chybět nemůže ani rovné zastoupení žen a mužů kdekoli...
Podnikání: Znárodněme to
Zatímco ještě před pár lety by v programech většiny stran nemohla být o nějaké formě znárodnění ani řeč, doba se očividně změnila a soukromý provozovatel vodárny nebo mobilní operátor by se měli mít na pozoru. ANO by rádo dostalo strategická odvětví pod kontrolou, komunisté by je rovnou znárodnili za náhradu a rozhodně v tom nejsou sami. Podobně to vidí ČSSD, Zelení nebo Piráti. Strany ovšem mají v oblasti podnikání i další plány. U ODS a topky je jasno. Volají po zrušení EET a kontrolního hlášení, občanští demokraté by navíc rádi znovu povolili kouření v restauracích. Obě partaje preferují malé firmy, v čemž se překvapivě shodují s Andrejem Babišem. Podle něho by páteří hospodářství měly být rodinné firmy se speciální podporou, zřejmě má na mysli něco na způsob holdingu Agrofert. Také lidovci a STAN, kteří zatím podobně jako ANO představili pouze své ekonomické priority, se zaměřují především na malé a volají (jako všichni) po digitální státní správě. Socialisté na to jdou tradičně po svém: malé firmy by rádi podporovali úvěry ze zvláštní banky, kam by nalili peníze, jež by od podnikatelů předtím vybrali.
Daně: Zlevníme pivo
"Sním o tom, že budou lidé pyšní na to, že platí daně," rozněžňuje se ve své vizi Česka Babiš, který poslední tři a půl roku vedl ministerstvo financí. My mu k tomu gratulujeme a přejeme hodně štěstí. V oblasti daní se lze jinak jako obvykle spolehnout na velkou kreativitu všech zúčastněných. ODS slibovala před volbami levnější pivo díky nižší spotřební dani. To z programu sice vypadlo, ale nezoufejme. Jak TÝDNU řekl místopředseda Martin Kupka, ODS na svém plánu trvá, ale především chce podobně jako TOP 09 snížit DPH a mít jen dvě sazby. To by ke zlevnění českého národního nápoje vedlo také. Občanští demokraté ještě plánují zrušit daň z nabytí nemovitosti a silniční daň. Levnější pivo slibuje i ANO, stejně jako nižší DPH u květin - muži je prý budou více kupovat ženám. To ČSSD by naopak velké majetky ráda zdaňovala. Nad 50 milionů korun prý zavede dědickou a darovací daň osm procent, nad 100 milionů dokonce procent patnáct. Radikální jsou Piráti, kteří volají po skutečně rovné dani 15 procent a úplně novém daňovém systému. Rádi by třeba zdanili práci robotů, aby tito mechaničtí pomocníci tak snadno nesebrali lidem práci.
Doprava: Vodní dálnice
Dopravní sliby v předvolební kampani jsou dlouholetým a neustále se opakujícím evergreenem, tak snad jen telegraficky. Desítky kilometrů nových dálnic, vysokorychlostní železnice se superrychlíky mezi Prahou a Brnem či výrazně jednodušší stavební zákon jsou společným jmenovatelem téměř všech programů. Andrej Babiš navíc sní o speciálních vodních dálnicích, socialisté a komunisté o jízdenkách zdarma pro děti i seniory, ODS zase o elektronických dálničních známkách. O palčivých dopravních problémech, jako je třeba výběr provozovatele mýta, raději všichni taktně mlčí.
Bezpečnost: Právo na zbraň
Sami si rozhodneme, kdo v Česku dostane azyl nebo povolení k pobytu, slibuje voličům většina stran a odmítá povinné kvóty na přerozdělování migrantů. Jedním z taháků rozbíhající se kampaně je pro ODS i ČSSD právo na držení zbraní, přestože kriminalita klesá a uprchlíci se Česku vyhýbají širokým obloukem. Koncem června tak dokonce Poslaneckou sněmovnou prošel ústavní zákon, který právo na zbraň garantuje a jde přímo proti snahám Bruselu legální držení zbraní omezovat. Občanští demokraté dále chtějí strážníkům vzít právo měřit rychlost a na středních školách by rádi zavedli brannou výchovu. Aspirant na příštího předsedu vlády Andrej Babiš zase po nocích přemítá o tom, že by všechny tajné služby měly nově spadat pod premiéra. Každý by podle něho také měl znát svého místního policejního důstojníka. A abychom nezapomněli: všichni svorně slibují zvýšení nákladů na obranu. Opět. S otázkou bezpečnosti úzce souvisí i zahraniční politika. KSČM chce (jako vždy) vystoupit z NATO, Babiš naopak prosazuje, aby se Severoatlantická aliance změnila z obranného paktu na útočný. SPD Tomia Okamury zase plánuje referendum o každém předání státní suverenity na Evropskou unii, než Česko z bruselského chomoutu vyvede.
Politika: Zrušme kraje a Senát
Veselo by mohlo být i v případě, že strany po volbách začnou plnit své sliby týkající se fungování státu. Například Zelení navrhují snížit věk voličů na 16 let, novinkou mají být volby po internetu, které spolu s nimi navrhují TOP 09, Piráti nebo ANO. Andrej Babiš chce ostatně chod státu změnit z gruntu. Kraje a Senát považuje za zbytečné, a proto by je nejraději zrušil. Změn se má dočkat i sněmovna - počet poslanců by zredukoval na 101. Naopak by přidal pravomoci prezidentovi a starostům. Komunisté pro změnu navrhují zbavit mandátu poslance, který zradí svůj program. Něco takového by se totiž za starých časů nestalo, že?
Zemědělství: Pozor, řepka!
Politici rovněž vyrazili do boje za kvalitnější české potraviny a ochranu proti levným náhražkám. ANO chce ve jménu ekologie podporovat živočišnou výrobu (aby byl hnůj na ekologické pěstování rostlin), Zelení by z téhož důvodu chov hospodářských zvířat omezili, protože krávy vypouštějí skleníkové plyny. Zároveň navrhují nařídit povinná vegetariánská jídla například ve školách či věznicích. Kdepak steaky, s těmi si na ně nepřijdete. Sociální demokraté si do programu napsali, že budou cílenou podporou zemědělců usilovat o omezení pěstování všudypřítomné řepky olejky. Jde o jasný atak na Andreje Babiše, jehož Agrofert (toho času ve svěřenském fondu) patří k největším pěstitelům řepky
u nás. To by ovšem nebyl Babiš, aby nevymyslel něco speciálního. A tak zpytoval svědomí a zasnil se o tom, že se v Česku budou zase více pěstovat náročné plodiny, aby se znovu obnovila vyčerpaná půda. Chvályhodná reflexe vlastního podnikání.
A to je zhruba vše. Tak, voliči, vyber si.
Vybrané předvolební perly
- 500 korun každému k platu - Zvýšení platů o sedm procent - Průměrná mzda 40 tisíc |
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.