ČSSD se musí radikálně odlišit od hnutí ANO, se kterým se i jako vládní koaliční partner střetává. Na konferenci, kterou v pražském Mánesu uspořádala sociální demokracie ke 140. výročí svého založení, to řekl místopředseda strany Martin Netolický. Hnutí ANO podle něj vedou pravicově zaměření lidé, kteří v rámci liberálně-populistického hnutí bodují u veřejnosti s levicovým programem.
Netolický na konferenci řekl, že ČSSD byla u všech významných mezníků země, ale v posledních sněmovních volbách se z pozice hegemona politické scény dostala v podstatě na okraj politického spektra. Příčin výsledku je podle něj mnoho. Domnívá se však, že sociálnědemokratické hnutí v Evropě i na celém světě se nyní vypořádává se současnou situací.
Naopak se nedomnívá, že by propad u voličů způsobila vnitřní krize ČSSD. Připomněl, že různé názory ve straně zaznívaly vždy, třeba v letech 1920 nebo 1948. "Nebo v letech 1992, 1993, kdy se rozhodovalo, kterou cestou se sociální demokracie vydá," uvedl. Strana podle něj musí diskutovat, jestli dostane přednost pragmatické křídlo, nebo sociální demokracie liberálního charakteru založená na hodnotách jako svoboda, solidarita, rovnost a spravedlnost.
Netolický je přesvědčen o tom, že ČSSD posílí i současná situace, kdy politice dominuje vládní hnutí ANO. "Bohužel se s tímto hnutím střetáváme, byť jako koaliční partner, ale střetáváme," uvedl. ANO podle něj operuje na levici a pracuje s populismem, i když v jeho čele stojí pravicově zaměření lidé.
Krize identity
Bývalý předseda exilové ČSSD Karel Hrubý ve zdravici účastníkům konference řekl, že strana prochází krizí identity. Volí podle něj, zda je důležitější trvat na demokratických hodnotách, nebo sociálních standardech, nebo jak se postavit k migrační otázce. "Zda upřednostňovat nacionální úzkosti, nebo humanitní myšlenky," řekl. Stranu varoval před tím, aby podlehla účelovému pragmatismu, povrchnosti a populismu. "Musí být pevným ochráncem demokracie a politických práv," uvedl.
Sociální demokracie vznikla 7. dubna 1878 hostinci U Kaštanu v pražském Břevnově jako Českoslovanská sociálně demokratická strana v rámci rakouské sociální demokracie. Ve své historii zažila řadu úspěchů i proher, dvakrát se musela uchýlit do exilu. Po roce 1989 obnovila svoji činnost a stala se jedním z nejsilnějších hráčů v české politice.
Po neúspěchu v loňských sněmovních volbách uspořádala ČSSD mimořádný sjezd, který se konal letos v únoru. Předsedou strany se stal Jan Hamáček, pod jehož vedením strana vstoupila do vlády Andreje Babiše (ANO). Kvůli aktuální situaci kolem Babiše odřekl Hamáček během dopoledne účast na dnešní konferenci a úvodní slovo místo něj obstaral Netolický.