Politika
ANO představí ostatním návrh na podobu sněmovních výborů
22.11.2017 19:03
Předseda klubu ANO Jaroslav Faltýnek chce ve čtvrtek představit zástupcům zbývajících osmi sněmovních stran novou podobu návrhu na počet členů ve výborech a také jejich vedení. "Chceme navrhnout variantu, která bude kompromisní," řekl novinářům. Ve všech výborech by mělo být nejméně 17 poslanců. Dohodu na obsazení výborů Poslanecké sněmovny si od schůzky vítěze voleb s ostatními stranami slibuje předseda ODS Petr Fiala.
Anketa:
Jste spokojeni s tím, jak dopadly volby v Česku?
-
Ano, jistě. 32 %
-
Určitě ne. 57 %
-
Vůbec mě to nezajímá. 11 %
Svolání jednání označil Fiala za jeden pozitivní výsledek středečního jednání sněmovny. "Lepší pozdě než později," komentoval rozhodnutí ANO šéf frakce ODS Zbyněk Stanjura. Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek zdůraznil, že jde o první setkání všech sněmovních uskupení od voleb před měsícem. "Zazní diktát ze strany vládní koalice ANO, SPD, KSČM a Pirátů," myslí si. Předseda klubu STAN Jan Farský doufá v to, že ANO předvede určitou "míru velkorysosti". Návrh, který od ANO dostal, podle něj nasvědčuje tomu, že ve výborech by mělo mít převahu ANO.
Zatímco podle Kalouska zvolení zástupce ANO Radka Vondráčka do funkce předsedy dolní komory ukázalo, že ochotni akceptovat menšinovou vládu předsedy hnutí ANO Andreje Babiše jsou komunisté, SPD a Piráti, ODS je smířlivější. Podle Fialy ukážou možnou koalici až příští dny.
"Chceme být konstruktivní opozicí, nikoli blokační," komentoval hlasování poslanců pirátského klubu předseda strany Ivan Bartoš. Zopakoval, že Piráti odmítají spojovat zprůchodnění Sněmovny s podporou vlády a chtějí, aby Sněmovna hlasovala o vydání Babiše a Faltýnka k trestnímu stíhání.
"Není to podpora nějakého bloku, byla to pouze dohoda na ustavení sněmovny na základě poměrného zastoupení," uvedl k výsledku hlasování předseda SPD Tomio Okamura. Je podle něj třeba, aby se poslanci začali věnovat schvalování státního rozpočtu. Odmítl také, že o koaliční spolupráci s ANO svědčí hlasování o předsedovi mandátového a imunitního výboru. Jediným kandidátem do čela, který podle něj o podporu požádal, byl Stanislav Grospič z KSČM, o protikandidátovi z hnutí STAN Petrovi Gazdíkovi tak zástupci SPD "ani nevěděli".
"Jsme rádi, že jsme se na volbě nepodíleli, a jsme rádi, že se odhalilo, že jsou tu tři strany ochotny spolupracovat. Očekáváme, co se v tom bude dít dále," uvedl ke zvolení Grospiče do čela mandátového a imunitního výboru předseda klubu ČSSD Jan Chvojka. Hlasování o předsedovi výboru naznačilo další podporu vlády podle předsedy klubu KDU-ČSL Jana Bartoška. Na čtvrteční jednání půjde s tím, aby strany podporující ANO neměly vedení kontrolních komisí.
Podle Kalouska hrozí dlouhodobá vláda bez důvěry a kontroly, kdy sněmovna bude zcela vyloučena z kontrolních mechanismů. TOP 09 nepřestane upozorňovat na to, že situace je na ústavní hraně, uvedl. "Pro hlasoval logicky klub ANO, komunisté, SPD a přidali se Piráti. To je blok, který chce akceptovat menšinovou vládu. Ostatní nesouhlasí, proto Vondráčka nevolili," sečetl výsledek hlasování Kalousek.
"Udělali jsme výrazný krok, aby tahle země měla fungující sněmovnu, dalším krokem bude, abychom měli fungující vládu s důvěrou," uvedl před novináři nový předseda Sněmovny. Do pátku se chystá převzít a předat mandátovému a imunitnímu výboru žádost o vydání Babiše a Faltýnka ke stíhání v případě dotačního podvodu, kterou v úterý sněmovně poslala policie.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.