Očima Vladimíra Ševely
Bátora a blbý gádžo
05.03.2011 11:00 Glosa
Kdo byl prvním Čechem, který podal trestní oznámení na Roma kvůli rasové nesnášenlivosti? Byl to Ladislav Bátora, jenž se před pár dny málem stal náměstkem ministra školství.
Rada Evropy tento čtvrtek opět kritizovala Česko za "protiromské postoje hluboce zakořeněné ve společnosti". Dva dny před tím měl být jmenován druhým nejdůležitějším mužem v českém školství, které rovněž sklidilo díl kritiky (třeba za segregaci romských dětí), jistý Ladislav Bátora. Škoda že mu post unikl kvůli "mediálnímu lynči" (jeho vlastní slova) mezi prsty. Evropským komisařům by byl býval díky své funkci a hlavně díky své předchozí angažovanosti kompetentní vysvětlit, jak se věci mají: že utiskovanou skupinou jsou tu ve skutečnosti "bílí" Češi.
Bátora totiž bojuje za jejich práva už nejméně patnáct let. V roce 1996 si vyrazil na policii, aby podal trestní oznámení na Ivana Veselého. Zločinu se tento romský aktivista podle Bátory dopustil v odpovědi na rafinovanou otázku Večerníku Praha, zda je pravda, že někteří Romové považuji za hrdinský čin, když se jim podaří obelhat či okrást gádža. "Každému, komu nadávají do hlupáků, dělá dobře, když obelstí toho takzvaně chytrého," řekl tehdy Veselý. "I mně dělá dobře, když vidím blbce-gádža. Nevím, možná je to komplex. Říkám si: Podívej, tak oni nás už šest set let potlačují a říkají, jací jsme debilové. A tenhle pitomec je gádžo."
Pro pana Bátoru, který pracuje v zahraničním obchodě stejně jako před rokem 1989 (tehdy proslulé PZO), je národní hrdost a barva pleti velké téma. Prezidenta Obamu třeba nazval v dopise otištěném v Lidových novinách "bavičem s vytouženou barvou pleti". Když dostal pokutu za dopravní přestupek, napsal policii stížnost s dovětkem, že by nejraději emigroval, ale na rozdíl od našich "snědých příbuzných" asi nedostane azyl. Když se v Praze 7 stal přísedícím soudcem, poslal na šest let do vězení Roma za rabování při povodních, "bílé" zloděje se stejným množstvím nakradených věcí a neméně pestrým trestním rejstříkem potěšil pouhou podmínkou. A v roce 2006 kandidoval za Národní stranu, která snila o "dobrovolném" vystěhování Romů do Indie a její lídři odmítali na místě někdejšího koncentráku v Letech pomník pro "cikány a jiné asociály".
Neúspěšný uchazeč o funkci Bátora, jenž je současným největším oblíbencem Václava Klause, není pitomec jako ten gádžo, o kterém mluvil Veselý. Dobře ví - podobně jako kdysi bankovní analytička Petra Edelmannová, že mnozí pomalejší jedinci tvrzení o cikánech coby nejpalčivějším problému českého světa rádi uvěří.
Více o kauze Bátora v časopise TÝDEN, který vychází 7. března 2011.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.