Bém odmítá Lisabon. Chce jiný text
20.11.2008 14:18 Aktualizováno 20.11. 16:52
Česká republika by měla podle prvního místopředsedy ODS a pražského primátora Pavla Béma jako předsednická země Evropské unie v příštím roce navrhnout diskusi nad krátkým dokumentem, který by nahradil nyní schvalovanou lisabonskou smlouvu.
Topolánek je naopak pro co nejrychlejší přijetí lisabonské smlouvy. Podle šéfa české diplomacie Karla Schwarzenberga je návrh projevem Bémovy politické nezkušenosti.
Bémův návrh, aby Česká republika otevřela diskusi "nad úplně jiným formátem a obsahem Evropské smlouvy", byl součástí primátorovy reakce na dnešní Topolánkův článek v Mladé frontě Dnes, kde premiér napsal, že Česká republika může buď ratifikovat lisabonskou smlouvu reformující Evropskou unii, nebo se znovu stát vazalem Moskvy.
ČTĚTE TAKÉ: Bém: Jsem proti přijetí lisabonské smlouvy
Na nezkušenost pražského primátora v zahraniční politice v této souvislosti poukázal Topolánkův oblíbený ministr Karel Schwarzenberg. "Je očividné, že pan primátor nemá hlubší zkušenosti s evropskou politikou. Svá přání Ježíškovi píšu týden před Vánocemi, ne teď," komentoval Bémův návrh.
"Patnáctistránkový, jednoduchý dokument, kterému každý bude rozumět," popsal Bém představu nového textu, který by sjednocoval a reformoval Evropskou unii místo lisabonské smlouvy. Topolánkův názor označil za "neuvěřitelnou a nepravdivou demagogii". "Nestrašme lidi tím, že pokud nebude lisabonská smlouva, nevyhnutelně nás spolkne Moskva a 'ruský medvěd'," myslí si primátor, často vnímaný jako politický souputník prvního předsedy ODS a nynějšího prezidenta Václava Klause. Ten lisabonskou smlouvu poté, co ji Irové odmítli v referendu, označil za "mrtvý dokument". Klause jeho kritici také obviňují z přílišné vstřícnosti vůči Rusku.
Současný předseda ODS i vlády Topolánek naopak míní, že česká ratifikace lisabonské smlouvy je daní za účast v euroatlantickém prostoru. EU je podle něj prostorem pravidel, se kterými je sice možné občas nesouhlasit, která ale dávají oblasti po staletích nestability pevný řád a jistotu. EU by také podle Topolánka mohla být, stejně jako NATO, hrází proti velmocenským ambicím Moskvy.
"Evropská unie stojí, mimo jiné, na čtyřech základních svobodách: svobodě pohybu zboží, služeb, osob a kapitálu. Ani zakládající členské státy EU je dosud nejsou schopny zcela plnit," poznamenal ale Bém. Proto je podle něj předčasné "hrotit" možnou neratifikaci lisabonské smlouvy až k vystoupení z EU, jak prý činí právě Topolánek. "Základní svobodou je mít právo říct ne a to si nenechejme vzít," uzavřel Bém.
ČTĚTE TAKÉ: Evropská unie bude jednat o nové smlouvě
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.