Benešová: Justice je znásilněná. Osamocený Pospíšil jí nepomůže

Domácí
27. 2. 2012 06:15
Bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová.
Bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová.

Začalo to kauzou katarského prince. Ta jako první ukázala, jak politici mohou ohýbat spravedlnost. Teď se řeší pandury a atmosféra houstne. Těmito slovy komentuje válku žalobců bývalá nejvyšší státní zástupkyně a nynější místopředsedkyně ČSSD Marie Benešová.

Právě zuřící válka žalobců se interpretuje téměř jako souboj dobra se zlem. Jak ji vnímáte vy?

V podstatě stejně. Na státním zastupitelství působí parta, která by byla ráda, kdyby dál panovaly pořádky zavedené bývalou nejvyšší žalobkyní Renátou Veseckou. Proti nim stojí parta, která chce tento stav odblokovat a dát zastupitelství do pořádku, aby plnilo svůj základní smysl a stíhalo skutečně všechny, kteří něco provedli.

Začalo to až Veseckou? Vy jste jako její předchůdkyně nezaznamenala, že by státní zástupci vycházeli vstříc politikům?

Za mě to skutečně nebylo. Jestli si pamatujete, my jsme dokázali odstíhat i ministra, který byl ve funkci. Šlo o Iva Svobodu a jeho společnici Barboru Snopkovou. Nikdo tomu nebránil. Dnes se doba opoziční smlouvy prezentuje všelijak, ale premiér Miloš Zeman byl takový kanón, že netlačil na pilu a dal průchod právu.

Proč justice tak zdivočela?

Na začátku byla kauza katarského prince. Překrucovalo se právo a tehdejší ministr spravedlnosti Pavel Němec vydal prince do Kataru. Celý ten proces byl nezákonný a Němec všechno pokryl analýzami. Ze všech vypracovaných analýz však vytahoval jen ty, které se mu hodily. Když jsem protestovala, nechal mě odvolat premiér Jiří Paroubek s tím, že chce mít klid v justici. Po stejném klidu v justici se volá i dnes, takže nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman možná dopadne stejně jako já. Nikoho nebude zajímat pravda.

Neleží vám kauza katarského prince zbytečně dlouho v žaludku?

Tam nastal proces postupné hniloby české justice, považuji ji proto za zásadní. Ministr Němec tehdy dostal prostor k tomu, aby nastavil nové, zcestné poměry. Sám je přitom dodnes podezřelý, jestli za propuštěním katarského prince nebyla korupce. Dodnes se to šetří, protože nejvyšší žalobce Zeman případ znovu otevřel. Katarský princ, to byla taková první zkouška, co si lze k justici dovolit. Po ní přišel případ Čunka. Teď už se žalobci musejí vyrovnávat s jinými porcemi: kauzou pražského dopravního podniku, pandurů a tak dále. Není divu, že houstne atmosféra.

Kam to dojde? Je šance, že by válka žalobců mohla zakrátko utichnout?

To si nemyslím. Státní zastupitelství je tak rozvalené a politici jej zkrotili natolik, že už jej jen tak z rukou nepustí. Dveře jsou totiž dokořán otevřené. Navíc za sebou mají ekonomickou sílu různých kmotrů, kteří se bojí, že se přijde na jejich čachry. Jestli se má justice zklidnit, určitě to nezvládne ministr Jiří Pospíšil sám. Pokud se na něj bude premiér mračit, měl by si uvědomit, že současný stav nastavili politici. A Petr Nečas ve všech těch vládách byl. Nejhůř se přičinila vláda Mirka Topolánka. To bylo znásilnění. Státní zastupitelství se dostalo do polohy: buď to tak uděláš, nebo půjdeš. A mnozí z nich se bohužel přeochotně činili.

Přece nešlo jen o pravicové vlády. Zmiňovaná kauza katarského prince se odehrála za vlády ČSSD.

Já to také panu Paroubkovi zazlívám. Ta vláda postupovala nespravedlivě a šla proti lidem, kteří chránili zákon. Tehdy proces hniloby začal, ale za premiéra Topolánka se z nejvyššího žalobce stal poskok předsedy vlády.

Vám z výčtu viníků úplně vypadl ministr Jiří Pospíšil. Nebyl právě on ve funkci, když se řešila kauza Jiřího Čunka?

Já ho neomlouvám. Když v Topolánkově vládě chtěl vydržet, musel ji pokrýt. A stejně jako Němcovi i jemu pomohly pochybné analýzy. Je pravda, že ministr Pospíšil si do značné míry všechno zavinil sám. Ale je to inteligentní člověk a pochopil, že takový systém se jednou otočí proti všem. Snaží se to nyní napravovat a zachránit si právnickou čest.

Skutečně ten systém ohrožuje demokracii, jak jste nedávno prohlásila?

Ano, protože slouží politikům k udržení nebo dobytí moci, což je nepřípustné. Kde to skončí? Začneme kriminalizovat nepohodlné? Vždyť už se to pomalu děje. Podívejte se na příběh bývalého šéfa rozvědky Karla Randáka, který upozorňuje na nepohodlné korupční kauzy a už je v hledáčku všech, včetně premiéra.

Co by měl ministr Pospíšil dělat?

Sám to určitě nezvládne. Celá vláda musí chtít nápravu. Ale skoro bych se vsadila, že pro klid v justici zase odvolají všechny a pojede se dál...

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ