Boris Šťastný: Zvýšení přímých daní je zrůdnost

Domácí
11. 4. 2012 18:36
Trestání úspěšných lidí zavedením milionářské daně? Tomu nerozumím, říká Boris Šťastný z ODS.
Trestání úspěšných lidí zavedením milionářské daně? Tomu nerozumím, říká Boris Šťastný z ODS.

Sotva koalice zažehnala krizi vyvolanou Věcmi veřejnými, už je na obzoru nový spor. "Kovaným" občanským demokratům se totiž hrubě nelíbí dohoda o rozpočtových škrtech, které počítají se zvýšením přímých daní. Nejostřeji se zatím vyjádřil bývalý šéf pražské ODS, předseda sněmovního zdravotního výboru Boris Šťastný.

Vláda se dohodla na úsporných opatřeních, jejichž součástí je i zvýšení daní. Souhlasíte s tím?

Co se týče dohody o pokračování vlády, tak to je samozřejmě věc, kterou vítám. Jsem rád, že došlo k rozumnému kompromisu a dohodě všech tří vládních stran. Co se týče avizované dohody o zvyšování některých daní, mám informace pouze z médií. Nicméně pokud jde o přímé daně, tak z této věci jsem velmi nešťastný.

Co vám nejvíce vadí? Zvýšení daní z příjmu pro osoby vydělávající nad sto tisíc?

Daně z příjmu. Dokázal bych pochopit, kdyby došlo k adekvátní úpravě sazby daně z příjmu fyzických osob v souvislosti se změnou systému výpočtu ze superhrubé mzdy na mzdu hrubou. Čemu však nerozumím, je především trestání úspěšných lidí, tedy úspěšných zaměstnanců, živnostníků a podnikatelů zavedením takzvané milionářské daně. Občanští demokraté se v minulosti byli schopni rvát jak o život, do poslední kapky krve o to, aby levici zabránili právě v předkládání takových zhoubných návrhů, jako je mimořádné zdanění vysokých příjmů. Proto nedokáži vůbec pochopit, kde se tato věc ve vládní dohodě mohla objevit. Nechce se mi věřit, že by to byla ODS, která by takovéto opatření mohla podporovat.

Považujete to za chybu premiéra a šéfa vaší strany Petra Nečase?

Jsem přesvědčen, že ODS by neměla ustupovat Miroslavu Kalouskovi v těchto návrzích. TOP 09 má svůj stabilní voličský elektorát a o své voliče v tomto ohledu nepřijde a neporuší ani žádné zásady, na kterých stavěla, protože vlastně nemá žádnou historii. Pro občanské demokraty je to podstatně obtížnější, protože pro nás by takovýto ústup znamenal naprosté pošlapání toho, na čem jsme vždycky stavěli. A já pouze čekám, jakým způsobem se k tomuto názoru postaví vedení občanských demokratů.

Takže budete chtít rozjet v ODS na toto téma debatu?

Já chci říci, že nevěřím tomu, že by vedení ODS, konkrétně tedy výkonná rada nebo grémium, mohlo přistoupit na zavedení mimořádného zdanění vysokopříjmových skupin nebo navyšování daně z příjmu nad rámec přiměřené změny výpočtu v souvislosti se změnou superhrubé mzdy na hrubou.

Vypadá to ovšem tak, že je to už dohodnutá věc. Pokud by od toho některá strana ustoupila, hrozila by další koaliční krize. Měla by se tedy ODS za tento bod svého programu prát i za takovou cenu?

Koaliční krize nevznikla kvůli návrhům na daňové změny. Přece vznikla kvůli tomu, že jedna z vládních stran, konkrétně Věci veřejné, tuto krizi vyvolaly. To, jestli se občanští demokraté při té příležitosti nechali dotlačit Miroslavem Kalouskem do takovýchto zvěrstev, určitě nelze přičítat vládní krizi.

Jaké tedy předpokládáte kroky ODS?

Já bych očekával, že tato věc bude důsledně posouzena vedením občanských demokratů, což je u nás nejenom grémium, ale i výkonná rada. A znovu opakuji, nevěřím s ohledem na více než dvacetiletou historii a vize občanských demokratů, že vedení naší strany takovouto zrůdnost připustí.

Autor: Lukáš BekFoto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ