Zástupci vlády na předsednictvu tripartity jednali se zaměstnavateli a odbory o připravovaných vládních reformách. Ani tentokrát se obě strany neshodly na návrzích zdravotnické a penzijní reformy předložených vládou. Zaměstnavatelé i odbory jejich podobu odmítli. Jednání tak chystanou stávku odborů neodvrátilo.
"Přípravy jsou tak daleko, že je to hodně blízko ke stávce," řekl novinářům předseda Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek.
Jednání o reformách by mělo pokračovat i příští týden. V kompletním složení se všechny tři strany nad nimi sejdou opět v pondělí 20. června na zasedání tripartity.
Podle ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka byly na dnešním jednání dva problémové body. Prvním z nich byla penzijní reforma. "Oba sociální partneři, ale každý z jiného pohledu, kritizují ten návrh," řekl Drábek.
Vláda v rámci penzijní reformy navrhuje, aby si lidé od roku 2013 mohli převádět část pojistného ze státního pilíře do takzvaného druhého pilíře na individuální účty u soukromých penzijních společností, a to za podmínky, že přidají část peněz ze svého. "Stanovisko českého byznysu je jednoznačné, tím že není druhý pilíř povinný, tak my ho nepodporujeme," řekl prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák. Zaměstnavatelé by preferovali reformu státního průběžného systému a penzijního připojištění.
Proti zavedení nového pilíře v podobě individuálních účtů jsou i odboráři. "Požadujeme, aby se nevytahovali peníze z průběžného systému a aby se zreformoval třetí pilíř (penzijní připojištění)," řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslav Zavadil.
Druhým sporným bodem byl návrh zdravotnické reformy. Podle Hanáka jsou reformy nutné, ale musí se nejprve udělat řada opatření pro ochranu proti korupci a zavést kontrola nad úkony, které lékaři dělají. "My jsme velmi precizně argumentovali, že některé kroky je třeba udělat velmi rychle, a to jak ve zlepšení efektivity systému, tak ve zdravotních reformách," řekl Drábek. Není podle něj možné čekat a dělat nejdřív jeden a potom další krok, protože by se systém mohl už příští rok dostat do neřešitelné situace.
Odboráři trvají na tom, aby se zdravotnická reforma v podobě navržené vládou stáhla úplně. Zatížila by podle nich neúměrně domácnosti, postrádají také definici standardu a nadstandardu.
"Požádali jsme pana premiéra, aby nám do příštího pátku sdělil, jaký bude postup v těchto dvou reformách a podle zvolíme svůj," řekl Zavadil.
Odboráři kvůli vládnímu návrhu reforem nedávno svolali demonstraci na Václavské náměstí. Zúčastnilo se jí přes 40 tisíc lidí. Nyní odbory chystají stávku v železniční, silniční i městské dopravě. Vyhlásí ji, pokud s vládou do 10. června nenajdou o reformách společnou řeč.