Debakl Strany zelených ve víkendových eurovolbách "nepřežil" její šéf. Martin Bursík dnes v podvečer rezignoval. Dočasným nástupcem se stal Ondřej Liška. Po zasedání stranického vedení to oznámil Bursík.
Zelení získali ve volbách jen 2,06 procenta hlasů. Nejen, že na vstup do europarlamentu jim chyběla tři procenta, ale skončili dokonce až za Suverenitou Jany Bobošíkové, Evropskou demokratickou stranou, uskupeními Věci veřejné a Starostové a nezávislí.
ČTĚTE TAKÉ: Eurofiasko v zeleném: Bursík analyzuje a nabízí rezignaci
Nevím, jestli mám radost, říká nový lídr Liška |
Jste novým šéfem strany. Jak se cítíte? Nevím moc jistě, jestli z toho mám radost. Je to velká zodpovědnost. Stranu přebírám načas, stejně jako jsem vstoupil do rozjetého vlaku v resortu školství. Myslím ale, že tam jsem dokázal, že ministerstvo fungovalo dobře. Nyní do předčasných voleb zbývá čtyři a půl měsíce, aby se vše podařilo.
Jak se to všechno seběhlo? Došlo k tomu na stranickém zasedání. Dočasně budu šéfovat zeleným. Musí o tom ale ještě rozhodnout republiková rada, která zasedne čtrnáctého června.
Povedete tedy zelené do voleb? Pokud mé jmenování schválí republiková rada, ano. Povedu.
Co máte v plánu? Jaká bude kampaň? Půjde o kampaň, kterou ještě tady ještě nikdo neviděl. Nic konkrétního vám ale neřeknu. Každopádně chceme přilákat voliče z posledních voleb v roce 2006, i ty polistopadové. |
Bursík podle agentury ČTK po zasedání stranického vedení oznámil, že po debaklu ve volbách do Evropského parlamentu byl vedením strany pověřen dosavadní místopředseda zelených dvaatřicetiletý Ondřej Liška.
Nový lídr: mladý Liška
Z jeho slov vyplývá, že to bude právě dosavadní místopředseda strany, kdo v říjnu zelené povede do předčasných sněmovních voleb. Podle Lišky a Bursíka totiž nelze očekávat, že by strana svolala ještě do října sjezd, který by vybral nové stranické vedení. "Současnou situací by se v nejbližší době měla zabývat republiková rada," uvedl Liška.
Liška také řekl, že z existence dalších "zelených" politických stran - tedy Demokratické strany zelených a hnutí Zelení - obavy nemá, protože jejich existence primárně neohrožuje roli Strany zelených v politice. Bursík k tomu doplnil, že budoucí spolupráce strany se "zelenými plagiáty" vůbec nepřipadá v úvahu.
Bývalá členka a poslankyně zelených Olga Zubová řekla, že by měl odejít nejen Martin Bursík, ale celé předsednictvo by mělo složit mandát. Každý předseda by měl podle Zubové vyvodit důsledky.
"My jsme Martina Bursíka vyzývali k tomu, aby tak učinil již po krajských volbách, tam se poprvé ukázalo, že strana utrpěla debakl," tvrdí Zubová.
Ošlehaný a opotřebovaný Bursík
Bursík o rezignaci začal mluvit už krátce poté, co statistici spočítali hlasy. "Jsem už ošlehaný větrem a potřeboval bych odpočinek. Kdybych mohl dělat ministra životního prostředí, nemusel vést stranu, nemusel se rvát s různými deprivanty a šimpanzi a dalšími lidmi, kteří měli představu o tom, že radikální politikou a vydíráním si vynutí úspěch u jiných politických subjektů, tak by mi bylo daleko lépe," řekl ještě ve stranickém štábu.
ČTĚTE TAKÉ: Eurovolby: ODS vítězí výrazně, pidistrany propadly
Fiaska okamžitě využila protibursíkovská frakce ve straně, která takřka obratem zveřejnila výzvu. "Vyzýváme členy vedení Strany zelených, kteří zdiskreditovali zelenou politiku, aby okamžitě rezignovali na své funkce. Nemůžeme si dovolit riskovat další volební prohru v řadě," reagovali členové Demokratické výzvy v čele s Danou Kuchtovou.
Kdo je Martin Bursík |
* V roce 1998 byl ministrem životního prostředí ve vládě Josefa Tošovského * V září 2005 se stal předsedou Strany zelených * V červnu 2006 byl za tuto stranu zvolen do sněmovny * V letech 2007 až 2009 byl ministrem životního prostředí ve vládě Mirka Topolánka |
Foto: archiv TÝDNE, ČTK, Karel Šanda, Robert Zlatohlávek