Na první pohled to vypadá, že koaliční vláda Mirka Topolánka šla tento týden od porážky k porážce. Koalici ODS, lidovců a zelených ve sněmovně došel dech: poslanci zrušili všechny zdravotnické poplatky, neprodloužili mandát českým vojákům v cizině. A malostranskými chodbami se prochází mimořádně sebevědomý šéf ČSSD Jiří Paroubek... Viděli jsme opravdu Topolánkovo Waterloo?
Začalo to už ve středu. Koalice chtěla stůj co stůj zabránit hlasování o zdravotnických poplatcích. Právě kvůli nim svolala ČSSD mimořádnou schůzi sněmovny. Jenže když došlo na hlasování o programu, ukázalo se, že vláda nemá dostatek hlasů, aby opozici její plán zhatila. Předehra k černému pátku trojkoalice mohla začít.
Vojáci bez mandátu - Česko bez tváře
Poslední pracovní den zabodoval z vládního tábora jen ministr školství Pavel Liška ze Strany zelených. Sněmovna mu hladce schválila novelu školského zákona. Pak přišel na řadu osud českých vojáků v zahraničních misích. Vojákům končí mandát poslední den roku - pak se stane jejich postavení právně poněkud nejisté. Navíc vláda chce do neklidného Afghánistánu poslat posily, levice je proti...
ČTĚTE TAKÉ: Paroubek: Dáme vládě toleranci. Když pak zmizí
Politici licitují hlavně s osudem lovců teroristů z 601. skupiny speciálních sil. Ti pod vedením Američanů bojují v afghánských horách proti povstalcům. Šest desítek elitních českých vojáků je na předsunuté základně v horách. Cestu tam si musela jejich kolona prostřílet. Trvalo to osm dní. Jak "speciály" bez mandátu dostat z nebezpečných hor, nikdo netuší...
ČTĚTE TAKÉ: Topolánek: Paroubek kupčí se životy vojáků
ČSSD však vládu tvrdě tlačila ke zdi: žádné posily do Afghánistánu, lovci teroristů se vrátí do konce roku 2009 - sázel požadavky na stůl poslanec ČSSD Lubomír Zaorálek. Topolánkova koalice na všechno kývla. Pro prodloužení mandátu vojáků nakonec zvedlo ruku jen 99 poslanců, potřeba jich bylo 101. Levice i přes vládní "ústup" pro nehlasovala, navíc koalici nechali na holičkách odpadlíci z vlastních řad.
ČTĚTE TAKÉ: Prohra vlády. Plán armádních misí zatrhli poslanci
"Stydím se za to," řekl premiér Topolánek. Jeho ministr vnitra Ivan Langer byl tvrdší: "Jestli se těm lidem něco stane, v okamžiku, kdy budou stahováni, potom jejich krev jde na ruce Jiřího Paroubka. Ano, on bude jejich vrah." Hned po hlasování se sešla vláda a prodloužila mise o šedesát dnů.
Co to znamená? Politici riskují životy vojáků, které předtím sami do války s terorismem vyslali. Speciálové totiž na své první mise do Afghánistánu vyrazili ještě za vlády ČSSD.
Navíc, Česko ztrácí tvář před spojenci. Američané, NATO i Evropská unie si teď mohou klást otázky: když přiště Češi vyrazí do nějaké riskantní mise, vydrží až do jejího konce? Jsou spolehliví? Co je to vlastně za zemi, kde vnitropolitické půtky divoce otáčí kormidlem zahraniční politiky?
"Je to mezinárodní ostuda," míní politolog Jiří Pehe. "Bylo to symbolické gesto od Paroubka, který tak chtěl ukázat, že má vládu v hrsti," dodal.
Podle expertky na Ameriku Jany Sehnálkové by Česko ztratilo tvář, kdyby skutečně ze zahraničních misí vycouvalo.
"Vláda na vývoj v parlamentu bude muset dříve nebo později reagovat a budeme muset v Afghánistánu mít vojenskou misi nebo přispět jiným způsobem. Jsme členy NATO a spojenci si práce českých vojáků v Afghánistánu nesmírně cení. Nový prezident USA Barack Obama nedávno prohlásil, že se bude snažit o silnější podporu spojenců a jejich větší podporu," řekla Sehnálková.
Paroubek, který přes ústupky vlády mise "potopil", si řeže sám pod sebou větev. Nemůže doufat, že až se vrátí do premiérského křesla, spojenci na jeho chování zapomenou. Výraz jeho obličeje po pátečním hlasování napovídal, že si je problematičnosti své taktiky vědom. Ve tváři šéfa ČSSD se odráželo všechno jiné než spokojenost.
Konec Julínkových poplatků, nebo past?
Kalich hořkosti si koalice na první pohled vypila do dna při hlasování o poplatcích. ČSSD se před jednáním tvářila, že chce jít na kompromis: ve zdravotnických zařízeních by neplatili děti do 18 let a důchodci starší 65 let, kteří nepracují. Sněmovna nakonec kývla na mnohem radikálnější verzi: poplatky v ordinacích, nemocnicích a lékárnách by měly skončit úplně.
ČTĚTE TAKÉ: Opozice slaví. Ve sněmovně zrušila poplatky u lékaře
Proč? Vládní poslanci totiž vůbec nehlasovali. Připravili tak důmyslnou léčku na levici. Absolutní konec poplatků je nepřijatelný pro Senát i prezidenta. Horní komora, kde má Topolánkova koalice pohodlnou většinu, zřejmě poplatky vrátí sněmovně. Jestli pak Paroubek sežene 101 hlasů, aby Senát přehlasoval je nejisté. A vláda tak získala čas na další manévrování. Topolánek mluví o tom, že v Senátu připraví takový návrh na osekání poplatků, který vládní koalice sněmovnou protlačí.
Velký handl
Socialisté vládní koalici zaskočili i na jednání o "paktu o neútočení", který by měl provázet české předsednictví EU. Paroubek do Kramářovy vily dorazil s tvrdými požadavky za toleranci vlády: předčasné volby ještě v roce 2009, dále ratifikace lisabonské smlouvy nejpozději do konce února a zahájení debaty o přijetí eura ve vládě. Trio Topolánek, Čunek, Bursík takové příměří odmítlo.
Přesto pátek vládními poslanci, kteří podporují Topolánka a spol., silně otřásl. V nervózní atmosféře se v kuloárech nesly věty: "Tohle je konec." Naopek šéf ČSSD Jiří Paroubek se tvářil jako vítěz nad vítězi.
"Je to další velmi silný důkaz toho, že vláda v podstatě už nemá většinu ve sněmovně a je menšinová. Může dovládnout, ale neprotlačí žádné reformy a neschválí nic důležitého," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ Jiří Pehe.
Foto: Jan Schejbal