Česko by mohlo kvůli lisabonské smlouvě přijít o komisaře
06.09.2009 15:39
Pokud Česko do poloviny října nevyjasní, kdy schválí lisabonskou smlouvu, pravděpodobně nebude mít zástupce v nové Evropské komisi. V dnešních Otázkách Václava Moravce to řekl předseda ČSSD Jiří Paroubek. Ztrátu českého eurokomisaře v případě neschválení smlouvy nevyloučil ani bývalý ministr zahraničí a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.
Senátor Jiří Oberfalzer (ODS) uvedl, že žádost o přezkum lisabonské smlouvy podá skupina senátorů k Ústavnímu soudu počátkem října.
Paroubek vyzval ODS, aby si uvědomila svou odpovědnost a zabránila dalším obstrukcím při schválení smlouvy. Uvedl, že podle informací švédského předsednictví se bude o nové komisi rozhodovat podle smlouvy z Nice, pokud nebude jasný termín ratifikace smlouvy v polovině října.
ČTĚTE TAKÉ: Švejnar odmítl kandidaturu lidovců na eurokomisaře
Füle: Eurokomisaře by měla vybrat ještě tato vláda
Do schválení lisabonské smlouvy se Evropská unie musí řídit smlouvou z Nice. Podle ní musí mít Evropská komise méně členů než členských států, pokud počet zemí dosáhne 27. Smlouva z Nice však pro takový případ nestanoví počet komisařů.
Češi zdržují, přijdou o komisaře
Schwarzenberg vyjádřil obavu, že Česko bude první, kdo o komisaře přijde. Podle něj je možné, že Brusel při odebírání komisaře některé zemi přihlédne i k tomu, že Česko zdržuje schválení reformní smlouvy a že si shodilo vládu během svého půlročního předsednictví v unii, čímž svou pozici v čele sedmadvacítky oslabilo.
Smlouvu schválily obě komory parlamentu a čeká na podpis prezidenta Václava Klause. Senátoři ODS však podali stížnost k Ústavnímu soudu na takzvaný vázaný mandát, který se smlouvou souvisí a podmiňuje další předávání pravomocí do Bruselu souhlasem parlamentu. Chtějí napadnout také soulad smlouvy s českým právním řádem. Klaus nechce smlouvu podepsat, dokud nebudou stížnosti senátorů vyřešeny.
ČTĚTE TAKÉ: Senátoři podali první část ústavní stížnosti na Lisabon
Paroubek vyjádřil přesvědčení, že čeští senátoři chtějí zdržovat ratifikaci smlouvy až do konání britských voleb. V nich pravděpodobně zvítězí konzervativci a podle Paroubka je možné, že pokud ještě nebude lisabonská smlouva platit, nová britská vláda od něj odstoupí, a smlouva tak nevstoupí v platnost. Takový scénář je prý cílem českého zdržování. Schwarzenberg však takovou spekulaci nepovažuje za pravděpodobnou.
Foto: ČTK a tisková služba EK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.