Vládní krize
Chovanec, Zaorálek i Ludvík zrušili cestu se Zemanem do Číny
09.05.2017 11:31 Aktualizováno 09.05. 13:08
Ministři sociální demokracie ruší cestu s prezidentem Milošem Zemanem do Číny. Kvůli aktuální politické situaci tak učinili ministři zahraničí Lubomír Zaorálek, ministr vnitra Milan Chovanec a ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík.
V Číně Chovance a Zaorálka nahradí náměstci. Do Číny naopak poletí jejich stranický kolega ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček i dva ministři za ANO.
Anketa:
Kdo je podle vás největším viníkem současné vládní krize?
-
Premiér Bohuslav Sobotka. 41 %
-
Ministr financí Andrej Babiš. 31 %
-
Prezident Miloš Zeman. 15 %
-
Někdo jiný. 12 %
Mluvčí Zemana Jiří Ovčáček na zprávy reagoval prohlášením, že jestli má politické pletichaření přednost před zájmy České republiky, je to smutné. Dva ministři za ANO s návštěvou Číny počítají.
V posledních dnech stouplo napětí mezi sociální demokracií a Zemanem kvůli vládní krizi. Sobotka Zemanovi poslal návrh na odvolání ministra financí Andreje Babiše (ANO) a navrhl jeho konec k dnešnímu dni. Prezident se ale v těchto dnech rozhodnout nechystá, návrhem se chce zabývat až po návratu z Číny. Z ní přiletí v noci na 18. května. Pražský hrad avizoval, že Zeman hodlá využít k politickým konzultacím i cestu do Číny.
Část politiků Zemana kritizuje, že odvolání Babiše zdržuje. Prezident trvá na tom, že před odvoláním Babiše je nutné vypovědět koaliční smlouvu. To kritizuje například premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) i ústavní právníci, podle kterých je ústava koaliční smlouvě nadřazená a Zeman by měl konat bez ohledu na ni.
"Do Číny nejedu kvůli vnitropolitické situaci. Jako člen vedení ČSSD budu součástí vyjednávacího týmu. Dnes posílám dopis s vysvětlením na Hrad," uvedl Zaorálek. Dodal, že místo něj pojede jeho náměstek Martin Tlapa.
Nepojede ani Chovanec. "Za současné politické situace se bohužel zahraniční cesty do Číny nemohu zúčastnit. Dnes jsem to oznámil na Pražský hrad," uvedl Chovanec. ČTK později sdělil, že je přesvědčen, že jeho místo je v době vnitropolitické a zřejmě i ústavní krize v Praze. "Mimo jiné i proto, že jsem statutární místopředseda největší koaliční strany," poznamenal. Dodal, že ho zastoupí v Číně náměstek.
Ludvík nejprve řekl, že svou účast zvažuje. Později na twitteru napsal, že z pracovních a vnitropolitických důvodů neletí.
Další sociálnědemokratický člen vlády Havlíček cestu po konzultacích se Sobotkou nezrušil. "Čekají mne v Číně předem plánované důležité schůzky s čínskými partnery a podnikateli, které chceme uskutečnit, protože jde o jednání ve prospěch českého průmyslu," sdělil prostřednictvím mluvčí Soni Křítkové. "Navíc nás bude doprovázet početná podnikatelská delegace, kterou chci osobně podpořit na připravovaných podnikatelských fórech a dalších jednáních," doplnil.
Ministři za ANO s účastí v delegaci počítají. "Já jsem měl dlouhodobě naplánováno, že do Číny pojedu pracovat, a ne na výlet. Tyto moje pracovní povinnosti stále platí a s cestou počítám. Nebudu tam řešit žádnou vládní krizi, mám tam několik důležitých jednání," sdělil ministr dopravy Dan Ťok (ANO).
Program nemění ani ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO), řekla její mluvčí Veronika Vároši. Poznamenala, že během cesty Šlechtová vystoupí na konferenci k Hedvábné stezce a naplánované má i bilaterální setkání s ministrem cestovního ruchu.
Sociálnědemokratické ministry zkritizoval Ovčáček. "Prostě na to kašleme. ČSSD nezajímají miliardové investice v ČR. Nová pracovní místa. Přednost má pletichaření," napsal na twitteru.
Prostě na to kašleme. ČSSD nezajímají miliardové investice v ČR. Nová pracovní místa. Přednost má pletichaření. https://t.co/OAL8tCtgGL
- Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) 9. května 2017
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.