Vzkaz
ČSSD je v tristním stavu, píše Hašek. Zeman chválí "jeho" platformu
22.09.2018 10:55 Aktualizováno 22.09. 14:56
Sociální demokracie by jako vládní strana měla na celostátní úrovni řešit problematiku chudoby či exekucí, v komunální politice sucho nebo dopravní infrastrukturu. Shodla se na tom platforma Zachraňme ČSSD.
"Zároveň jsme vyzvali voliče, aby v komunálních volbách posuzovali konkrétní práci kandidátů ČSSD na jednotlivých radnicích. Nenesou totiž odpovědnost za nynější tristní stav ČSSD a mohutný propad preferencí na celostátní úrovni," napsal pro ČTK bývalý jihomoravský hejtman Michal Hašek s odkazem na výstupy jihlavského setkání.
Předseda strany Jan Hamáček vnímá závěry jako slib pomoci ČSSD v říjnových volbách. "Chápu to jako závazek členů platformy udělat vše pro úspěch ČSSD v komunálních a senátních volbách."
Platforma vznikla na začátku roku, založili ji kritici tehdejšího vedení strany, kteří požadovali mimo jiné přímou volbu předsedy. Kromě Haška stáli u jejího zrodu bývalý jihočeský hejtman Jiří Zimola, bývalý senátor Zdeněk Škromach či poslanec za Ústecký kraj Jaroslav Foldyna.
Podle Haška přijala platforma také interní závěry k budoucnosti ČSSD, zejména náměty k nutným krokům po podzimních volbách. Předloží je politickému grémiu ČSSD a členské základně k vnitřní diskusi.
Do Jihlavy dorazila podle Haška asi stovka příznivců platformy. "Téměř tříhodinová diskuse byla místy bouřlivá, ale věcná. Dotkla se ještě zpětně vstupu do vlády, práce našeho vedení, ministrů a zákonodárců, hlavní část diskuse se zaměřila na komunální a senátní volby, a zejména na budoucnost ČSSD," popsal Hašek.
Platforma vyzvala k mobilizaci členské základny ČSSD a sympatizantů a voličů sociální demokracie a navrhla konkrétní prioritní témata pro ČSSD jako koaliční vládní stranu. Je mezi nimi také zásobování pitnou vodou včetně regulace její ceny nebo podpora státu při budování obecních bytů.
Na jednání v Jihlavě vystoupili například místopředsedové ČSSD Zimola a Jana Fialová nebo hejtmani Ivana Stráská a Jiří Běhounek. Zdravici zaslal prezident Miloš Zeman. Pochválil v ní ČSSD za volbu nového vedení a vstup do vlády, k obnově někdejší síly ale strana podle něj potřebuje "výkonný motor".
"A tím může být právě vaše platforma, která klade důraz na návrat k tradičním hodnotám a normálnímu občanovi. Proto by bylo skvělé, kdyby byla v rámci ČSSD přijímána pozitivně a její členové nebyli předmětem malicherných vnitrostranických půtek," uvedl Zeman. Zdravici platforma zveřejnila na své facebookové stránce. Další setkání plánuje platforma po podzimních volbách, dodal Hašek.
Kritické hlasy vůči centrále ČSSD znějí před komunálními volbami i z plzeňské ČSSD. Podle jejího předsedy a primátora Martina Zrzaveckého se zástupcům strany při kontaktních kampaních lidem velmi špatně vysvětluje současné obsazování ministerstev. "Poche, Petříček a bůhví co přijde dál. Myslel jsem, že tohle téma potenciální voliče nezajímá, ale hodně se o tom mluví. Lidé nám nerozumí," řekl.
Centrála podle Zrzaveckého vždy tvrdila, že místní organizace a komunální politici jsou nejdůležitější součástí strany. "A my teď necítíme žádnou podporu vedení, nemluvím o financích, ale tematickou," uvedl. V kampani, kterou spustilo vedení ČSSD, je například heslo "pět týdnů dovolené", což není téma komunálních voleb. "Měli by podporovat tedy témata, která rezonují Plzní i dalšími obcemi země, tedy sociální bydlení, investice do dopravní infrastruktury, bezpečnost, myšleno tím ubytovny, agenturní pracovníci a lidi bez domova," řekl. Na to se lidé podle obecních politiků ptají.
Podle Zrzaveckého nechce plzeňská ČSSD poškozovat stranu. "Pořád říkáme, že sociální demokracie neměla být součástí vlády, že voliči to nechtěli. Měli jsme se vydat cestou opozice. Měli jsme třeba umožnit ANO vládnout, například odchodem ze Sněmovny v momentě, kdy získávali důvěru," uvedl. ČSSD si podle něj měla začít řešit své problémy a měla podpořit především své kandidáty. To se nestalo, a proto jsme se takhle vymezili, řekl. Dodal, že ve velkých městech se většina voličů rozhoduje podle celostátní nálady, což může tato města poškozovat.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.