Sociální demokraté chtějí na čtvrteční schůzi sněmovny přednést návrh, který má zamezit vyššímu zdaňování zaměstnaneckých výhod. Včlenit ho chtějí do vládní novely zákona o veřejných zakázkách během jejího druhého čtení. Mají i plán na odvrácení pondělní stávky v dopravě. Podle odborářů by ale její zrušení byl zázrak.
Svůj plán představili na dnešní tiskové konferenci. Vyšší zdanění výhod, které platí od letošního ledna, se nelíbí odborářům, už kvůli němu vyhlásili na pondělí stávku ve veřejné dopravě.
ČTĚTE TAKÉ: Stávka bude. Odboráři ochromí na pět hodin Česko
Vyšší zdanění zaměstnaneckých výhod, například režijních jízdenek, od 1. ledna zavedla novela zákona o dani z přidané hodnoty. Odborům vadí, že daň se nově bude vypočítávat z tržní ceny, a nikoli z nižší zaměstnanecké. Nejhlasitěji protestují železničáři, kterým by nová pravidla zdražila režijní jízdné, jde také o stravenky nebo firemní ubytovny.
Jak řekl stínový ministr financí ČSSD Bohuslav Sobotka, pozměňovací návrh vrací novelu do podoby před letošním 1. lednem. Návrh má podle něj podporu vlády i odborů. Stejný návrh ve sněmovně předložil již dříve poslanec KSČM Jiří Dolejš, ten ho však vložil do vládní novely zákona o daních z příjmů, na niž zatím nepřišla řada.
Ve čtvrtek by měli poslanci projednávat novelu zákona o veřejných zakázkách ve druhém čtení, kdy se přednášejí pozměňovací návrhy, ale o zákonu se ještě nehlasuje. Občanským demokratům se nelíbí, že ČSSD chce změnit zákon o dani z přidané hodnoty prostřednictvím nesouvisejícího zákona o veřejných zakázkách. Jak dnes upozornil předseda poslanců ODS Petr Tluchoř, jde o takzvaný přílepek, u něhož hrozí riziko, že ho Ústavní soud zruší.
Přílepky občas projdou, občas ne
Sobotka takové riziko nepřipouští. Podle něj Ústavní soud nepostupuje jednotně a například nezamítl reformu veřejných financí bývalé vlády Mirka Topolánka, která byla podle jeho slov také přílepkem. "Některé přílepky, jak se zdá, Ústavní soud toleruje, jiné netoleruje, podle mého názoru to bude změna zákona, která bude dosažena v rámci standardní a platné procedury," prohlásil Sobotka.Pondělní stávka železničářů bude |
Pondělní stávku na železnici zřejmě už nic neodvrátí. Od plánu odboráře neodvrátilo ani středeční prohlášení ČSSD, která chce na čtvrtečním jednání sněmovny prosadit požadavek odborů formou takzvaného přílepku k zákonu. Odbory mají v úmyslu stávkovat kvůli vyššímu zdanění zaměstnaneckých benefitů, které platí od ledna. Stávka v dopravě je nahlášena na pondělí od 4.00 do 9.00, nejvíce zřejmě postihne právě železnici. |
Za přílepek je obecně považována novela, která s původní předlohou nemá společného vůbec nic nebo jen velmi málo. Proti této praxi zasáhl Ústavní soud již v roce 2007. Kvůli nestandardnímu způsobu přijetí zrušil část zákona, která umožňovala odškodnit klienty tří zkrachovalých bank. Nezabýval se přitom správností odškodnění, ale tím, že ho parlament schválil v podobě přílepku k věcně nesouvisející novele zákona o zrušení Fondu národního majetku.
Pro KDU-ČSL je ohledně zdanění benefitů důležitý postoj premiéra. Šéf lidovců Cyril Svoboda se možná sejde s Janem Fischerem ve čtvrtek ráno. "Pokud premiér řekne, že vláda stojí za návrhem, jsme připraveni to podpořit," řekl Svoboda. Hlasy KDU-ČSL jsou nezbytně nutné, kdyby předlohu vrátil Senát nebo prezident, podotkl. Stávku v dopravě označil za nešťastnou.
Ke stávce není důvod ani podle místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska. "Vymáhat daňové výhody v jednom odvětví na úkor zaměstnanců v jiných odvětvích mi připadá velmi nespravedlivé," řekl novinářům.
Foto: Profimedia.cz, Robert Sedmík, Lucie Pařízková