<span>ČSSD odkryla karty</span>, tlačí Topolánkovu vládu do kouta

Domácí
19. 12. 2008 14:00
Straně Jiřího Paroubka leží na srdci hlavně děti a důchodci.
Straně Jiřího Paroubka leží na srdci hlavně děti a důchodci.

Straně Jiřího Paroubka leží na srdci hlavně děti a důchodci.ČSSD představila plány, se kterými jde na dnešní odpolední schůzi sněmovny. Ve hře jsou poplatky ve zdravotnictví i osud zahraničních vojenských misí. Hlavně speciálním silám, které bojují v horách, hrozí, že se dostanou do nebezpečné situace.

Paroubkova strana stačí Topolánkovu vládu do kouta. Kabinet nemá ve sněmovně jistou většinu, takže se musí se sociální demokracií domluvit.

ČTĚTE TAKÉ: Vláda je bez dechu. Novoročenky už chodí ČSSD

ČSSD chce snížit poplatky ve zdravotnictví, které zavedl ministr Tomáš Julínek. Paroubkově straně nejvíce vadí peníze, které platí děti a senioři starší 65 let. Se zrušením poplatků pro tyto skupiny přišel lidovec Hovorka. A socialisté jsou připraveni jeho návrh podpořit. 

Ve hře jsou i poplatky v lékárnách. "Platilo by se dvacet korun za recept. Přijde nám to jako možný rozumný kompromis. Proto jsme ochotní podpořit návrh poslance Carbola," řekl zdravotnický expert David Rath.

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek však možnost, že by poslanci koalice podpořili návrhy Carbola a Hovorky, vyloučil. "Kombinace těchto dvou návrhů fakticky znamená, že se nejpozději koncem rokuz 2009 zhroutí zdravotní systém," řekl ministr. Především mu vadí nápad oprostit od poplatků důchodce nad 65 let věku: "Zdravotnictví by tím přišlo o miliardy."

Poslanci začnou poplatky projednávat v šest hodin večer, kdy uplyne zákonná lhůta od představení pozměňovacích návrhů. Do té doby se snaží zástupci ODS v čele s poslancem Borisem Šťastným přesvědčit především dvě přeběhlice od zelených, Věru Jakubkovou a Olgu Zubovou, abyse zachovaly k českému zdravotnictví alespoň trochu racionálně.

Expert Ráth je s kompromisem spokojený.Kauza Afghánistán

Levicová opozice chce také omezit působení české armády v Afghánistánu. Tam v horách pod americkým vedením bojují speciálové z Prostějova. "Mise Enduring Freedom skončí do konce příštího roku," popsal požadavek ČSSD Lubomír Zaorálek, zahraniční expert strany.

Navíc ČSSD nechce, aby výrazně stoupl počet českých vojáků v zemi pod Hindúkušem. Kromě "lovců teroristů" by mělo být v Afghánistánu dalších 480 českých vojáků. Vláda přitom chtěla do Lógaru k provinčnímu rekonstrukčnímu týmu poslat posily. Tým kvůli útokům povstalců už utrpěl ztráty na životech, další vojáci byli těžce zraněni.

K TÉMATU: Uváznou speciálové v afghánských horách?

Opozice také tlačí na to, aby česká vláda se spojenci z NATO probrala strategii v afghánském tažení.

Socialisté však mají sílu i na to, aby mise v Afghánistánu vůbec neprodloužili, vojáci by se tak museli už za pár dní - s Novým rokem - vrátit domů. Podporu prodloužení misí dají podle toho, jak se jim podaří na páteční schůzi prosadit své zdravotnické podmínky. Přestože se o misích mělo hlasovat ještě před šestou hodinou večerní, poslanci za ČSSD už naznačují, že chtějí hlasování o misích zařadit až na pozdní večer, tedy až za poplatky. Koalici chybí pro hlasování o misích jeden hlas, proto nutně potřebuje podporu ČSSD.

Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ