ČSSD sepsala v patnácti bodech, jak šetřit
21.12.2009 13:30
Sociální demokraté mají patnáct opatření, která by podle nich vedla k úsporám ve státním rozpočtu. Změnit by se měly například veřejné zakázky na dopravní stavby, měla by se zavést daňová progrese, spořit by měla ministerstva a omezit by se měly i zahraniční cesty politiků. Uvedl to předseda ČSSD Jiří Paroubek.
Konkrétní návrhy chce ČSSD představit do 10. ledna. O úsporných opatřeních hodlá zorganizovat mezinárodní konferenci.
K TÉMATU: Fischer: Janota předloží strategii pro překonání krize
Janota sepíše plán proti deficitu, poslancům ho nedá
Fischer: Uděláme vše pro schodek 5,3 procenta HDP
Změnou zákona o veřejných zakázkách chce ČSSD vyřešit údajné kartely u dopravních staveb, do tendrů by se měly pustit střední a zahraniční firmy. Všechna výběrová řízení by se měla podle socialistů zpřehlednit, měla by být dostupná na internetu. Stát by měl jednat podle ČSSD s EU o snížení nebo zrušení spolufinancování projektů z národních zdrojů a o přesměrování části peněz do jiných oblastí. Neměl by se zvyšovat podle socialistů počet vojáků v zahraničních misích.
Vláda by měla provést revizi dodatku ke smlouvě s firmou Kapsch, která provozuje systém mýtného, uvedl Paroubek. Zavést by se měly progresivní daně pro zaměstnance i firmy a měla by se zvyšovat spotřební daň na tvrdý alkohol a na tabákové výrobky. Vláda by také měla stáhnout návrh zákona o církevních restitucích a řešit platy a odměny manažerů firem se státní účastí.
Ministerstva by měla podle ČSSD snížit výdaje na marketing a omezit outsourcing služeb, které jsou zbytečné. Provést by se měly personální prověrky a prověrky všech výdajů hlavně na ministerstvech dopravy a obrany. Socialisté by také podle Paroubka zefektivnily správu státního dluhu.
ČSSD by zakázala nákupy bez výběrových řízení. Omezila by služební cesty poslanců, senátorů a ministrů jen na takzvanou ekonomickou diplomacii kromě ministra zahraničí a premiéra.
Sociální demokraté přitom prosadili při schvalování rozpočtu na příští rok změny zhruba za 12 miliard korun. Protože peníze přesouvali i z oblastí, z nichž musí stát vyplácen peníze ze zákona, podle kritiků se kvůli tomu zvýší schodek o pět miliard korun. ČSSD chce navíc prosadit například mimořádný důchod 2400 korun, což by si vyžádalo dalších pět až sedm miliard korun. Stát má podle schváleného rozpočtu hospodařit příští rok se schodkem asi 163 miliard korun.
Podle ekonomů jsou největší bolestí českých rozpočtů mandatorní výdaje, tvoří zdaleka největší položku výdajů státu a bez změn i v příštích letech výrazně porostou. Hrozbou pak není ani tak výše zadlužení Česka, ale spíše rychlost, s jakou dluh roste.
Svá protischodková opatření ČSSD nabídne úřednické vládě Jana Fischera. Podle Paroubka je provedení většiny z nich v pravomoci kabinetu.
Ilustrační foto: Lucie Pařízková
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.