Fischer: Janota předloží strategii pro překonání krize
20.12.2009 14:10
Vláda v lednu předloží sociálním partnerům i veřejnosti plán takzvané exit strategie, kterým chce po krizi pomoci ekonomice znovu na nohy. Ministerstvo financí bude také pracovat na odborných scénářích ozdravení státních financí tak, aby je mohlo dát po jarních volbách k dispozici politické vládě.
Premiér Jan Fischer to uvedl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Vláda podle premiéra také v lednu rozhodne, zda ukončí rozsáhlý tendr na likvidaci ekologických škod. Fischer zdůraznil, že jeho vláda už nebude připravovat opatření podobná těm, pro které se na podzim vžilo označení balíček ministra financí Eduarda Janoty. "Takovýto balíček už tady nemá co dělat. Má tu být skutečně dobrý přístup, který bude léčit veřejné finance s použitím nějaké doktríny," vysvětlil Fischer.
Těžko by prý v dubnu, kdy budou k dispozici nejčerstvější odhady pro rok 2011, ale bude zároveň těsně před parlamentními volbami, mohl po nynější Poslanecké sněmovně chtít přijetí podobného balíčku. Proto prý musí voliči rozhodnout o tom, jakou politickou doktrínu zvolí, zda pravicovou, či levicovou. Pro nový kabinet, ať už jej sestaví zastánci toho či onoho směru, chce Fischerova vláda přenechat zpracované scénáře dalšího postupu.
ČTĚTE TAKÉ: Janota sepíše plán proti deficitu, poslancům ho nedá
Fischer: Brusel zřejmě zahájí s Českem řízení
Už na konci ledna předloží vláda k projednávání do tripartity takzvanou exit strategii. "To je něco, jak se má země chovat potom, co už bude přece jenom trochu svítat sluníčko ekonomiky. Aby byl z té krize východ do oživení pokud možno snadnější," vysvětlil premiér. Obnovení ekonomického růstu totiž podle něj může ekonomiku později zaskočit například výrazným růstem inflace a podobnými jevy. Na předložení dokumentu je vláda domluvena se zaměstnavateli i odbory.
Fischer připomněl usnesení sněmovny žádající vládu, aby zastavila obsáhlý tendr na likvidaci ekologických škod. "Já si teď opatřuji nezávislé právní analýzy, zda je možné tento tendr nějakým způsobem ukončit, zrušit," vysvětlil předseda vlády. Vláda podle něj v lednu také rozhodne, zda zakázku zruší, či ne. Už v první polovině ledna má ministr financí kabinetu předložit materiál zabývající se platy manažerů státních a polostátních firem. Janota také připravuje vládní návrh loterijního zákona, řekl dnes premiér.
Fischer: návrhy levice jsou demontáží rozpočtu
Premiér Jan Fischer označil za demontáž nedávno schváleného státního rozpočtu návrhy levice, které by v případě přijetí prohloubily schodek rozpočtu až o 20 miliard korun. Návrhy na vyplacení takzvaného třináctého důchodu či zachování mateřské na letošní výši pokládá za "velmi vážné", neboť mohou zemi vzdálit od snesitelného schodku na úrovni 5,3 procenta hrubého domácího produktu.
Poslanci levice už ve sněmovně změnili vládou předložený návrh státního rozpočtu. Přes nesouhlas kabinetu prosadili miliardy korun navíc na sociální služby, platy státních zaměstnanců a na dorovnání přímých plateb zemědělcům. Další návrhy, které by zatížily státní finance, jsou na programu lednového jednání sněmovny. ČSSD se na lednové schůzi sněmovny pokusí prosadit, aby byla nemocenská vyplácena i v prvních třech dnech, aby byla mateřská zachována v letošní výši, a také takzvaný 13. důchod.
Fischer připustil, že podobné návrhy by rozpočet zatížily o dalších 15 až 20 miliard korun. "To je pro vládu velmi nekomfortní. Je to velmi vážné pro tuto zemi," zdůraznil premiér. ODS v posledních dnech dává najevo, že pokud má Fischerův úřednický kabinet nadále počítat s její podporou, musí se k těmto návrhům postavit jasně negativně.
Fischer upozornil, že ve stejné době, kdy bude Poslanecká sněmovna o těchto návrzích hlasovat, musí vláda do Bruselu odeslat aktualizaci konvergenčního programu. Z Evropské unie obratem nepochybně zazní nejen kritika, ale i žádost o rychlou přípravu opatření, která by schodek rychle vrátila někam ke třem procentům HDP.
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.