Koalice s extremisty
ČSSD zrušila buňku v Duchcově. Vandas: Pohrdají voliči
13.12.2014 13:00 Aktualizováno 13.12. 14:43
Sociální demokracie zrušila svou místní buňku v Duchcově, která uzavřela koalici mimo jiné s extremistickou Dělnickou stranou sociální spravedlnosti (DSSS). Sdělil to předseda strany, premiér Bohuslav Sobotka. ČSSD podle něj v přijatém usnesení odmítla jakoukoliv spolupráci s DSSS. Samotná DSSS považuje zrušení za důkaz pohrdání členy a voliči ČSSD, napsal v prohlášení předseda strany Tomáš Vandas.
Vedení sociální demokracie požadovalo zrušení buňky již v listopadu, ústecký krajský výbor strany však navzdory Sobotkově výzvě místní organizaci nerozpustil. Sobotka proto návrh na zrušení tamní organizace přednesl na ústředním výkonném výboru.
Duchcovskou buňku bylo podle něj třeba zrušit, protože její postup je "v rozporu s programem sociální demokracie, s její demokratickou tradicí a se zásadami, které sociální demokracie prosazuje". Sobotka je proti tomu, aby ČSSD na jakékoliv úrovni vytvářela koalice se stranami, které mají rasistický nebo fašistický charakter. Takovou podle něj DSSS je. Podle šéfa DSSS Tomáše Vandase však v takovém případě musí Sobotkův kabinet podat návrh na rozpuštění strany. Jinak požaduje omluvu.
V ČSSD je od roku 1995 v platnosti takzvané bohumínské usnesení, které sociální demokracii zapovídá spolupráci s extremistickými politickými stranami. Konkrétně jmenuje SPR-RSČ, KSČ, MNS, KSČM, LB a SDL. Navzdory usnesení však mají sociální demokraté koalice s komunisty například v krajích a obcích. Komunisté jsou i součástí trojčlenné koalice v Duchcově.
Vandas: Je to pohrdání voliči
Podle Vandase je rozhodnutí ústředního výkonného výboru ČSSD zrušit duchcovskou organizaci za koalici s DSSS "důkazem pohrdání svými členy a voliči v Duchcově, kteří o složení koalice rozhodli svými hlasy v demokratických volbách".
Vandas si myslí, že premiér Sobotka prosadil zrušení buňky nátlakem. "Ukazuje se, že panu Sobotkovi nevybuchují pouze sklady ve Vrběticích, ale i jeho vlastní strana, a nakonec musel rozpuštění duchcovské buňky prosadit "demokraticky" formou diktátu, když toto odmítla učinit krajská organizace v Ústeckém kraji," uvedl šéf DSSS v tiskové zprávě.
Voličů, o které podle Vandase nemají sociální demokraté zájem, se prý ráda ujme DSSS. "Pokud socialisté tímto způsobem dobrovolně vyklízejí pole v neklidném regionu, je na řadě DSSS, aby na troskách socialistů začala stavět s podporou voličů, o které nemá vládní strana zájem," napsal předseda DSSS.
Předchůdkyně DSSS, Dělnická strana, vznikla v roce 2003. V roce 2010 vyhověl Nejvyšší správní soud návrhu vlády na zrušení strany. Soud v ní shledal xenofobní a šovinistické prvky, rasistický podtext a návaznost na nacionální socialismus Adolfa Hitlera. Představitelé rozpuštěné strany pak vytvořili DSSS.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.