Kauza Pandur
ČSSD zvažuje trestní oznámení na Dalíka: pomlouval nás!
10.10.2012 19:47
ČSSD podá trestní oznámení pro pomluvu na lobbistu Marka Dalíka, pokud se potvrdí, že opravdu hovořil o korupci v sociální demokracii v souvislosti s kauzou nákupu obrněných transportérů Pandur. Ve videu zveřejněném na webu ČSSD to řekl místopředseda strany Lubomír Zaorálek. Server Insider v úterý napsal, že Dalík při prvním výslechu na policii uvedl, že za kauzou je financování politických stran. Korupci je podle něj třeba hledat v ČSSD za vlády tehdejšího premiéra Stanislava Grosse, uvedl server.
Podle Zaorálka nemají sociální demokraté jasné důkazy o tom, že Dalík opravdu slova o údajné korupci v ČSSD pronesl. Strana si uvedené informace musí nejprve ověřit. "Ale pokud by to tak bylo, tak bychom trestní oznámení pro pomluvu podali," řekl Zaorálek.
Sociální demokracie neměla v době své vlády možnost ovlivňovat parametry veřejné zakázky, uvedl dále místopředseda strany. Poukázal naopak na nesrovnalosti, ke kterým podle něj došlo za následné vlády premiéra Mirka Topolánka (ODS). Smlouva na dodávku pandurů obsahovala možnost od smlouvy v případě problémů odstoupit, vláda místo toho rozhodla o dalších jednáních na úrovni premiéra, do kterých se zapojil i Dalík, uvedl Zaorálek. Podle něj tímto krokem vznikla "naprosto neprůhledná situace". "Takovýto systém podle mě zavání problémy, korupcí a vším možným," dodal.
Sociální demokraté spojování své strany a financí s kauzou odmítli již v úterý. "ČSSD nebyla v uplynulých dvou letech, kdy trvá vyšetřování, policejními orgány v této kauze vůbec kontaktována," uvedl v prohlášení předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.
Blízký spolupracovník bývalého premiéra Topolánka Dalík se podle policistů pokusil o podvod, když žádal úplatek při jednání o nákupu transportérů Pandur pro českou armádu. Podle policie slíbil pomoc při sjednání zakázky, aniž mohl cokoli reálně ovlivnit. V případě odsouzení mu hrozí až desetileté vězení.
Obvodní soud pro Prahu 4 dnes lobbistu stíhaného kvůli údajnému podvodu propustil na svobodu. Místopředsedkyně soudu Libuše Jungová dodala, že soud mu neodebral cestovní pas, přestože jej sám nabízel. Žalobce chtěl na muže uvalit vazbu kvůli obavě z útěku a z ovlivňování svědků.
O nákupu 107 transportérů za 14,4 miliardy korun rozhodl Topolánkův kabinet na jaře 2009, smlouva byla s rakouskou firmou Steyr podepsána krátce poté. O více než rok později se o pořízení pandurů začal zajímat také česko-rakouský policejní tým. V květnu 2011 pak média zveřejnila výpověď rakouského manažera Stephana Szücse, který byl v Rakousku veden jako utajený svědek. Údajně dosvědčil, že si Dalík řekl o zhruba půlmiliardový úplatek. Lobbista to označil za "úplný nesmysl".
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.