Kampaň finišuje
"Čtyři roky politiky vyčerpaly i Babišovo ANO, je to vidět"
15.10.2017 11:15
Volební kampaň stran kandidujících do Poslanecké sněmovny míří do finiše. Podle expertů byla méně výrazná v porovnání s minulými volbami a mnoho překvapení nenabídla. Střídmější byla i s ohledem na finanční omezení dané zákonem. Více než na billboardy se strany soustředily na kontaktní kampaň, sociální sítě a internetová média. Závěrečné mítinky uchystala jen část stran.
Anketa:
Půjdete na podzim k volbám?
-
Ano, budu volit ANO. 15 %
-
Ano, budu volit ČSSD. 5 %
-
Ano, budu volit KSČM. 6 %
-
Ano, budu volit ODS. 11 %
-
Ano, budu volit TOP 09. 9 %
-
Ano, budu volit KDU-ČSL. 5 %
-
Ano, budu volit SPD. 18 %
-
Ano, budu volit STAN. 4 %
-
Ano, budu volit Piráty. 16 %
-
Ano, budu volit někoho jiné, než je v předchozí nabídce. 6 %
-
Ne, nepůjdu volit. 4 %
Kampani chybělo ústřední téma, strany kladly důraz spíše na propagování vlastních volebních slibů a plánů od výše mezd a důchodů po opravy silnic. Migraci jako téma využily pouze protiislámsky laděná uskupení. I cena másla nebo nově těžba lithia byly v kampani jen dílčími tématy.
Politolog Pavel Šaradín řekl, že letošní kampaň je celkově méně výrazná. "Je vidět, že čtyři roky politiky vyčerpaly i hnutí ANO. Kreativita je slabší, volební spoty úděsné. Čeká se na jakýkoli skandál, který by mohl oslabit či posílit konkurenci," uvedl politolog. Podle předsedy Institutu politického marketingu Karla Komínka letošní kampaň nepřinesla žádné revoluční posuny. Nejviditelnější v ní bylo ANO, nejnápaditější ji měli Piráti, uvedl expert.
Kandidáti v rámci kontaktní kampaně více vyráželi na společenské akce, lidové a obecní slavnosti. Strany neopomenuly ani plakáty, programové letáky, volební noviny či knihy se svými vizemi o podobě ČR. Některé kampaň spojily s petičními akcemi, jiné vsadily na žaludky voličů. Snídaně pro ně začali dělat lidovci v Jihočeském kraji, předseda ANO Andrej Babiš například v Chebu nabízel v rámci své kampaně oběd za 20 korun, další vsadili na víno a burčák či pojízdné kavárny.
Ke své propagaci strany využívaly také polepy na prostředcích hromadné dopravy i prostředky vlastní. KSČM zapojila do kampaně autobus značky Karosa, který pojmenovala Třešňák. Volebním autobusem i lodí na solární pohon brázdili republikou Piráti. Zelení se představili v karavanech se solárními panely.
Hnutí ANO zaujalo na náměstí Svobody v Brně stánkem, který se stal hitem internetu. Hlavy politiků totiž v kombinaci s orlojem některým lidem připomínají mužské přirození. ODS zvala voliče na promítání filmu Špunti na vodě, do kampaně zahrnula show předsedy strany Petra Fialy s hercem Martinem Dejdarem. TOP 09 se zaměřila na kampaň "door to door", kdy chodí kandidáti za lidmi přímo domů.
Někteří z lídrů při volební kampani utrpěli dokonce zranění. Například předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek havaroval při cyklojízdě mezi Hradcem Králové a Smiřicemi, lídr ČSSD Lubomír Zaorálek zase utrpěl úraz na hlavě při autonehodě na Znojemsku.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.