Čunek nemá podporu svých poslanců
05.01.2009 21:30 Původní zpráva
V KDU-ČSL sílí hlasy, že by měl z vlády odejít předseda strany Jiří Čunek. Lidovci se domnívají, že Čunek teď dělá vše pro to, aby se zapomnělo, že sám není dobrým ministrem. Při prosincovém hodnocení poslaneckého klubu KDU-ČSL skončil z pěti ministrů strany na posledním, pátém místě.
Když vyšlo najevo, že chce Čunek obětovat z lidoveckých ministrů právě ministra financí Miroslava Kalouska, ozval se proti tomu šéf poslanců Pavel Severa. A vyšlo najevo, že lidovečtí zákonodárci minulý měsíc rokovali o tom, kteří jejich ministři mají důvěru a kteří ne. Nejhůř dopadl Čunek.
ČTĚTE TAKÉ: Severa: Čunek není dobrý ministr. A jedná soukromě
Čunek vyhazuje z vlády svého rivala Kalouska
„Byla to anonymní anketa, v níž jsme nevycházeli ze sympatií, ale z výsledů práce v jednotlivých resortech. Ministři skončili v pořadí Kalousek, Jehlička, Parkanová a Svoboda, Čunek. Podle Severy se ve výsledku odrazila Čunkova neschopnost vést důsledně ministerstvo pro místní rozvoj a čerpat dotace.
Chce vynechat sám sebe
Členové KDU-ČSL se domnívají, že Čunek navrhuje zběsile a navíc bez projednání se stranickými orgány k odvolání z vlády své kolegy, aby nepřišel na řadu sám. „Nejřív mluvil o Parkanové a Jehličkovi, teď je to Kalousek. Jediným společným výstupem těch návrhů je snaha vynechat své jméno," řekl Severa.
ČTĚTE TAKÉ: Severa: Čunek má v klubu lidovců nejnižší podporu
Stejného názoru je i bývalý šéf senátního klubu lidovců Adolf Jílek. „To všechno si myslím i já. I my jsme chtěli dělat anketu, ale pak se měnilo vedení klubu a nějak z toho sešlo," řekl Jílek. Žezlo po něm nedávno převzal Rostislav Slavotínek. Jílek naprosto chápe, že premiéra napadlo vyměnit ve vládě právě Čunka. „Je na premiérovi, jestli chce dobrou vládu vzbuzující důvěru, nebo raději vyhoví jednomu předsedovi koaliční strany, který dupe," řekl Jílek. Odhaduje, že stejný postoj zastává asi polovina senátorů za KDU-ČSL.
Mlčenlivý předseda
Vyjádření Jiřího Čunka se nepodařilo sehnat, nebere telefon. A to nejen novinářům, ale ani svým stranickým kolegům, kterým o svých záměrech se složením vlády zatím nic neřekl. „Se mnou pan předseda dosud o ničem nemluvil," řekla ministryně obrany Vlasta Parkanová, která je i v předsednictvu strany. Stejně překvapen byl i Miroslav Kalousek, když zjistil, že jej chce Čunek odepsat z vlády: „Dnes jsme seděli v jedné místnosti a ani dnes nic mi neřekl."
Nejsou na tom však všichni stejně, mezi lidovci je i člověk, s nímž se Čunek před vyslovením jména Kalousek radil: místopředseda David Macek. „Ano, věděl jsem, že pan předseda jde na jednání s tímto návrhem," potvrdil Macek, který stojí na Čunkově straně.
Je zjevné, že u lidovců se schyluje k boji. A ten už vlastně začal. Momentálně jde o to, zda se k projednání návrhů na změny ve vládě sejde celostátní konference, nebo celostátní výbor. Ve výboru by nejspíš Čunek nedokázal prosadit svou, tolik příznivců v něm nemá. Naopak konference se by se se vší pravděpodobností mohla přiklonit k Čunkovým návrhům. „Vyzval jsem je, aby na zítřek svolal celostátní výbor," řekl Pavel Severa. Čunek se dosud nevyjádřil, zda tuto výzvu vyslyší, ale podle informací z KDU-ČSL bude usilovat o konferenci, která by se měla sejít koncem týdne. "To je klasická Čunkova oddalovací taktika," komentuje to Jílek.
ČTĚTE TAKÉ: Vysoká hra patriotů
Foto: Robert Sedmík
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.