Hejtman a lidovec
Čunkův recept na český problém: znovuzavedení vojny
14.04.2017 19:40 Původní zpráva
Bývalý dlouholetý starosta Vsetína, nyní hejtman Zlínského kraje a senátor Jiří Čunek (KDU-ČSL) vysvětluje, co by v politice dělal jinak než stávající předseda lidovců Pavel Bělobrádek, mluví o návratu na vojnu, který by měl zocelit mladou generaci mužů, varuje před "klukokraty", kteří se podle něj nyní hrnou do politiky, a vzpomíná na to, jak byl vyšetřován za údajné přijetí úplatku.
Nejmenší vládní strana KDU-ČSL se nedávno dohodla se Starosty a nezávislými (STAN) na vytvoření koalice pro sněmovní volby. Pro ohlášený tandem to znamená nutnost dosáhnout na alespoň deset procent hlasů, což je hranice potřebná pro vstup do dolní komory parlamentu. Čunek je silná osobnost a zkušený politický hráč a ambicemi vést stranu se netají. Není vyloučeno, že se na květnovém sjezdu KDU-ČSL pokusí kandidovat do vedení.
Čunek přiznává, že na rozdíl od současného předsedy strany Pavla Bělobrádka, má odlišný styl vedení strany. "Mám jiný pohled na to, jak by se měla dělat politika, když máte ambice získat vyšší procento. Mám zkušenost, jak toho docílit," prozrazuje pro týdeník Echo Čunek a dodává, že v nejvyšší politice by se měli objevovat především lidé, kteří již něco dokázali.
"Lidé, kteří už mají velký kus svého života prožitý a všechny ty starosti o děti, o staré rodiče, úspěchy i prohry jim dohromady vytvářejí nefalšovaný obraz o životě," říká hejtman a jako příklad uvádí někdejšího předsedu ČSSD Stanislava Grosse, jenž podle Čunka vstoupil do politiky s malými zkušenostmi, ale velkými potřebami. Tam Čunek spatřuje pokušení, kterému mladí politici leckdy prý nedokáží odolat, a mohou tak být snadno ovlivnitelní či jít na ruku jistým zájmovým skupinám, Podle Čunka je lehké sejít na scestí. "Ve výkonné politice, když máte moc rozdělovat dotace, rozhodovat o spoustě věcí, dostáváte při určitém způsobu chování nabídky. Je to velké pokušení pro mladé lidi. Další pokušení je, že když se vám na ministerstvech všichni klaní, stovky lidí, začne vám připadat, že jste se pro tu funkci narodil. Že to tak musí být."
Změkčilost a vystrašenost
Zlínský hejtman poznal policejní vyšetřování na vlastní kůži. V roce 2007 čelil obvinění z úplatkářské aféry a musel kvůli tomu na čas opustit ministerstvo pro místní rozvoj. "Vím, jak je to stresující a že je to daleko víc stresující pro člověka, který nic neudělal. Je to nepřenosná zkušenost, s ní se na svět díváte už trochu jinak," vzpomíná na tehdejší chvíle Čunek.
Jako největší současný problém spatřuje to, že český národ vymírá. "Co musíme změnit, aby lidé měli chuť mít děti? Lidé, kteří nepoznali dobro velké rodiny, to poznání nemohou předávat dál. Mladí muži, kteří byli vychováni jenom matkou, kterým se doma do jejich dvaceti let vystřídá deset tatínků nebo strýců, ti určitě nemají správnou představu o odpovědném životě. Proto také nic nevydrží. Ve vztahu a ani potom na pracovišti. Jak tohle zlepšit? Jedno z řešení, na které já jsem přišel, je návrat vojny," navrhuje řešení senátor a rozebírá myšlenku o vojně jako sociálním stabilizátoru. Seznámí se zde různí lidé; vysokoškoláci se potkají s těmi, s nimiž by se normálně nesetkali. Další výhody jsou podle Čunka v tom, že se muži naučí zvládat život i s problémy, které k němu patří.
"Ve znovuzavedení vojny vidím jenom samé výhody. Když naopak pátrám, kdo všechno stál za zrušením vojny, byli to v zásadě změkčilci i ve svém osobním životě. Lidi, kteří voličům hlásali: Teď z vás něco nepříjemného sejmu. Změkčilost vede k vystrašenosti a ta se promítá všude možně. Třeba v naší potřebě přimknout se kdysi k Sovětském svazu nebo teď zase k Americe. Jako že nás zachrání NATO. Vlastní politika, vlastní hrdost, spoléhání na sebe sama, to se u nás nenosí," shrnuje politik.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.