Nová vláda
Cyril Svoboda u Rusnoka. O flek v diplomacii prý nešlo
05.08.2013 06:33 Exkluzivně
Na úřadu vlády se po nástupu nového premiéra Jiřího Rusnoka dveře netrhnou. Jak zjistil on-line deník TÝDEN.CZ, v úterý Strakovu akademii navštívil i bývalý ministr různých vlád a expředseda KDU-ČSL Cyril Svoboda. Prý se nesnažil sehnat si teplé místo v diplomacii, ale představoval svou soukromou Diplomatickou akademii.
Bývalý vrcholný politik v poslední době kladně komentoval některé kroky prezidenta Miloše Zemana na poli personálního obsazení českých zastupitelských úřadů v zahraničí. U Jiřího Rusnoka byl prý představit projekt své soukromé Diplomatické akademie. "O žádných funkcích či něčem podobném jsme nejednali. Kvůli vzdělávání českých diplomatů jsem panu Rusnokovi chtěl jenom ukázat naši akademii," reagoval na otázky TÝDNE.CZ Cyril Svoboda, podle něhož je na pováženou, že například v orgánech unijní diplomacie mají Češi jenom mizivé zastoupení.
Zároveň popsal, že o podobnou schůzku se snažil i s premiérem Petrem Nečasem, avšak nikdy prý neprošel přes šéfku jeho kabinetu. "Chtěl jsem několikrát mluvit už s panem premiérem Nečasem, ale paní Nagyová snad čtyřikrát domluvenou schůzku zrušila," řekl Svoboda, jenž je stoprocentním vlastníkem firmy Diplomatická akademie, s. r. o. Školu provozuje v tradičním sídle lidovců, v pražském paláci Charitas na Karlově náměstí. Jinou diplomatickou akademii ale provozuje přímo ministerstvo zahraničí.
Za Karla Schwarzenberga měl Cyril Svoboda utrum. Nyní se snaží očividně situaci změnit. Po mnoholetém působení ve sněmovně se vystudovaný právník po neúspěchu lidovců ve volbách 2010 chtěl vrátit do diplomatických služeb, protože byl zaměstnancem ministerstva zahraničí. Schwarzenberg byl však proti a pro Svobodu se nenašlo adekvátní místo. Velmi těžce to nesl a odešel do soukromého sektoru. Vyučuje na vysoké škole CEVRO a v roce 2011 založil zmiňovanou Diplomatickou akademii.
Pravdou je, že Cyril Svoboda je absolutní rekordman v ministerských angažmá. V devadesátých letech pracoval jako náměstek Vlasty Parkanové na ministerstvu spravedlnosti. Jeho vlastní ministerská práce začala v roce 1998. V Tošovského úřednické vládě byl ministrem vnitra, ve Špidlově, Grossově a později Paroubkově kabinetu ministrem zahraničí a chvíli i místopředsedou vlády, za Mirka Topolánka se zase přestěhoval na Staroměstské náměstí do sídla ministerstva pro místní rozvoj.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.