Řidiči budou s nejvyšší pravděpodobností od příštího roku používat místo dosavadních dálničních známek elektronické viněty. Poslanci odmítli návrh na vypuštění vinět ze zákona o pozemních komunikacích.
Pod návrhem na jejich zrušení jsou podepsaní poslanci ČSSD, KSČM i jeden poslanec ODS, které spojuje členství ve sněmovním kontrolním výboru. Výbor se problematikou elektronických vinět zabýval a dospěl k závěru, že jsou neefektivní, nehospodárné a neúčelné.
Ministerstvo dopravy náklady na zavedení vinět zatím nevyčíslilo. Pro zachování vinět a proti návrhu na jejich zrušení hlasovalo 70 poslanců, hlavně poslanci ODS spolu s částí komunistů. Přidali se k nim například bývalí lidovci Vlasta Parkanová, Jan Husák a Miroslav Kalousek, kteří nyní hájí barvy TOP 09. Pro zrušení vinět byla hlavně sociální demokracie.
ČTĚTE TAKÉ: Vláda vydá přes dvě miliardy na opravu silnic
Dálnice D11 se rozpadá. Skanska čelí reklamaci
Zavedení vinět schválila sněmovna loni v červnu, ačkoli její hospodářský výbor doporučil tento návrh z novely vyřadit. Proti vinětám se postavil také Senát, ale poslanci ho přehlasovali.
Návrh na vypuštění vinět ze zákona uvedl poslanec ODS a místopředseda kontrolního výboru Libor Ježek a nešetřil přitom kritikou. Vinětu nazval ďábelskou krabičkou firmy Kapsch. Obvinil současnou vládu, která s jeho návrhem nesouhlasí, že nechce snižovat korupci ani zadlužení ČR. Jak řekl, pokud by celý projekt prošel protikorupčním auditem, ukázalo by se vysoké riziko korupce na ministerstvu dopravy.
Podle Ježka je schválená podoba elektronických vinět nejhorší možná a pro stát nejméně výhodná. Dopady na státní rozpočet odhadl na alespoň 12 miliard korun. Některé jiné technologie by podle něj přitom bylo možné pořídit až dvanáctkrát levněji.
Mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka řekl, že ministerstvo již zaslalo firmě Kapsch dotaz, za kolik peněz je schopna viněty a související služby státu dodat. "Čekáme na odpověď, která by mohla být v dohledných týdnech." Informace poslance Ježka o možných nákladech 12 miliard korun mluvčí odmítl komentovat. "Zatím tu cifru nedokážu potvrdit, ani vyvrátit. Doufáme, že to nebude tolik."
Kalousek: Na to kašleme
Ježkovo vystoupení odsoudil exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Řekl, že Ježkovy argumenty jsou účelové a nefér a vyzval ho, ať si je jde dělat po volbách jinam než do sněmovny. Obvinil ho, že si jen dělá před volbami "poslední obchod odcházejícího poslance". "Na to my vám kašleme!" vzkázal Kalousek Ježkovi. Za své výroky si však vysloužil kritiku z řad sociální demokracie. Ježka se zastal i lidovec Ludvík Hovorka, který o něm řekl, že kvůli svým aktivitám v kontrolním výboru je nepohodlný spoustě lidí.
VÝROKY Z POSLANECKÉ DEBATY O VINĚTÁCH ČTĚTE ZDE.
Vojíř poukázal na to, že dosavadní situace poškozovala hlavně ministerstvo dopravy, které nemohlo postupovat podle platného zákona a připravovat výběrové řízení na dodávku vinět. Pokud by s ním začalo a sněmovna viněty zrušila, byla by to zmařená investice.
Odmítl také námitky středočeského hejtmana Davida Ratha (ČSSD), který tvrdil, že celý systém vinět bude sloužit ke sledování lidí. Vojíř oponoval, že je to podobná věc jako mobilní telefon, který operátor sice může lokalizovat, ale už nezjistí, kdo přesně z něj telefonuje.
Rath reagoval tak, že podobný systém nemají ani v Rakousku, kde firma Kapsch sídlí. "Budeme pokusným králíkem tohoto systému," prohlásil Rath. Varoval také, že kartu, která má být přenosná, si bude půjčovat "půlka partají v paneláku" a celý systém se stane neefektivním.
Ministr dopravy Gustav Slamečka řekl, že systém vinět by mohl být ekonomicky efektivní pouze tehdy, pokud bude následovat kilometrické zpoplatnění dálnic. Řidiči by tedy platili jen podle počtu ujetých kilometrů. Slamečka také ujistil, že systém nebude sloužit ke sledování lidí, protože viněta nebude spojována ani s registrační značkou auta, ani se jménem kohokoli. Čidlo podle ministra jen zaznamená pohyb auta pod branou a zjistí, zda je viněta nabitá.
Foto: Jan Schejbal, archiv Týdne