Demokracii ohrožují dezinformace, je potřeba vzdělání

Domácí
27. 2. 2019 15:37
Schůze Senátu.
Schůze Senátu.

Záměrné šíření dezinformací, včetně zpochybňování ověřitelných informací a evidentních lží, představuje podle Senátu vážné ohrožení demokratických mechanismů v Česku a Evropské unii. Horní komora proto podpořila kroky na unijní úrovni, na nichž se loni v prosinci shodli lídři zemí EU.

"Obranné kroky je nezbytné provádět nejen na úrovni ČR, ale i na úrovni EU, neboť EU je pro nás důležitá, a to i s ohledem na skutečnost, že v současné době se na manipulaci s informacemi a šíření takzvaných fake news podílejí i někteří vysocí představitelé našeho státu," uvádí se ve stanovisku navrženém senátním evropským výborem. Senátoři ale žádného konkrétního představitele nejmenovali.

Části senátorů včetně Miloše Vystrčila (ODS) nebo Jiřího Čunka (KDU-ČSL) se nelíbilo to, že horní komora jmenovala ruské aktivity jako příklad hrozby aktivního využívání dezinformačních kampaní jako jednoho z nástrojů hybridních útoků proti EU. "Myslím, že my musíme být obezřetní vůči všem," uvedl například Čunek. Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) naopak se senátním stanoviskem souhlasil.

Senátoři také zdůraznili potřebu mediálního vzdělávání a rozvoje kritického myšlení, díky nimž by podle nich občané byli méně náchylní k případné manipulaci a byli by schopni lépe posoudit relevanci informací a jejich celkový kontext. Šéf hnutí Senátor 21 Václav Láska nicméně zdůraznil potřebu aktivní role státu, záměrné šíření dezinformací přirovnal k vojenskému útoku v minulém století. "Tankům jste se také nebránili veřejnoprávními médii nebo vzděláváním obyvatelstva," řekl.

Horní komora také požádala vládu o určení centrálního koordinačního orgánu boje proti dezinformacím, za který jsou nyní odpovědna ministerstva vnitra a zahraničí. Hamáček doporučoval, aby se koordinační role ujal úřad vlády.

Evropská komise má předložit návrhy boje s dezinformacemi v březnu. Už loni zveřejnila plán na personální a finanční posílení specializovaného týmu pro strategickou komunikaci (Stratcom), který v rámci unijní diplomatické služby odhaluje dezinformace. Tým od roku 2015 identifikoval a analyzoval přes 4500 případů dezinformací. Podle EK existují důkazy, že hlavním zdrojem falešných informací a dezinformací v Evropě je Rusko.

Velké internetové společnosti jako Facebook, Google či Twitter se už loni v říjnu dobrovolně přihlásily ke kodexu, kterým by se v postupu proti dezinformacím měly řídit. Přistoupily k rušení falešných či podezřelých uživatelských účtů a automatických systémů šířících na síti nevyžádanou reklamu či pochybná sdělení nejrůznějšího obsahu.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Šulová Kateřina

Další čtení

ilustrační foto

POČASÍ: Víkend bude kritický. Rozkvetlé stromy projdou zkouškou mrazem

Domácí
4. 4. 2025
ilustrační foto

Muž ubodal ženu přímo na náměstí. Uhrál to na nepříčetnost způsobenou drogami

Domácí
4. 4. 2025

Mendelova univerzita v Brně má zařízení na zpracování gastroodpadu z menzy

Domácí
3. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ