Do rukávu se nesmrká! připomenul Bělobrádek Babišovi

Domácí
9. 3. 2018
Pavel Bělobrádek.
Pavel Bělobrádek.

Vláda pod vedením šéfa ANO Andreje Babiše by měla podle předsedy KDU-ČSL Pavla Bělobrádka přistoupit k politickým čistkám až poté, co dostane důvěru sněmovny pravděpodobně díky hlasům radikální levice a extremistů, tedy KSČM a SPD. Bělobrádek to  uvedl ve sněmovně v rámci jednání o personální politice nynější menšinové vlády v demisi. Předseda poslanců STAN Jan Farský označil za absurdní, jestliže ministři vlády bez důvěry odvolávají někoho pro ztrátu důvěry.

Anketa:

Volili byste jinak, když vidíte, jak se vyvíjí aktuální politická situace?

"Vláda bez důvěry odvolává někoho pro ztrátu důvěry. Vždyť je to protimluv," uvedl Farský k tomu, jak někteří členové kabinetu zdůvodňovali personální změny na svých úřadech.

Například ministryně práce a sociálních věcí Jaroslava Němcová (ANO) uvedla, že odvolání čtyř náměstků nebylo čistkou, ale snahou zefektivnit činnost ministerstva. Podobně svůj postup hájili ministryně financí Alena Schillerová nebo ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner. Ministr zahraničí Martin Stropnický odmítl, že by odvolání jeho dvou náměstků bylo nějakou masivní výměnou. Ministr kultury Ilja Šmíd zdůraznil, že každý ministr, i ten v demisi, má svou odpovědnost. "Pobírám plat a mám za ten plat sedět ve své kanceláři a mávat na své příspěvkové organizace? A mám mávat na své podřízené, dělejte si vlastně, co chcete?" tázal se. Své kroky hájili i další ministři.

"Chápu, že jste nedočkaví," uvedl k členům vlády Bělobrádek. Zdůraznil ale, že vláda, která nemá důvěru sněmovny, nemá dělat všechno to, co vláda s důvěrou dolní komory. Měla by podle předsedy lidovců dodržovat i nepsané zvyklosti podobné těm, že se "nesmrká do rukávu a nechodí na záchod na veřejných místech".

Bělobrádek nynější vládě vytkl, že systemizaci využívá k tomu, aby vyhodila lidi pro osobní spory nebo pro jejich kontakt s nějakou politickou stranou. Jako příklad uvedl postup ministra zemědělství Jiřího Milka (za ANO), který v den nástupu do funkce rozhodl o zrušení sekce ekonomiky a informačních technologií v čele s náměstkem Zdeňkem Adamcem, který podle Bělobrádka ušetřil státu 900 milionů korun.

Milek uvedl, že v zemědělství předtím 30 let pracoval, takže všechny kroky náměstků na něj měly osobní dopad. Podle něj je třeba šetřit. "Já udělám všechno proto, abych zeštíhlil strukturu ministerstva zemědělství, bylo tam 11 náměstků, já jich budu mít sedm," řekl dnes poslancům Milek.

Na konci funkčního období bývalého ministra Mariana Jurečky (KDU-ČSL) bylo však ve funkci pouze osm náměstků, z toho jeden politický. Jedna pozice pro politického náměstka byla dlouhodobě neobsazena. Jurečka také sloučil dva náměstkovské posty, celkem tak bylo i včetně neobsazených funkcí dříve náměstků deset. Nová vláda na návrh ministerstva k letošnímu lednu pak snížila počet sekcí na ministerstvu z osmi na sedm a zrušila také dlouhodobě neobsazený post jednoho ze dvou politických náměstků.

Předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek uvedl, že premiér pravicové opozici vyčetl její kritiku personálních opatření v podstatě slovy: "Proč nám vyčítáte naše exkrementy, když už bylo nakaděno před námi". Kalousek se pozastavil nad snahou Babiše odstavit šéfa Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Michala Murína. Důvodem prý je snaha dostat GIBS pod vliv ANO.

Předseda poslanců ČSSD Jan Chvojka avizoval, že sociální demokraté předloží novelu služebního zákona, která by podle něho zabránila účelovým změnám systemizace služebních míst na základě politického trička. Šéf Pirátů Ivan Bartoš zpochybnil výběrová řízení na vedoucí pozice, které jednobarevná vláda vypsala. Neexistuje podle něho záruka správného výběru kandidátů.

O návrhu části opozice, aby vláda bez důvěry nečinila nevynucené personální změny, sněmovna nakonec nehlasovala. Dolní komora totiž neschválila návrh programu mimořádné schůze k personální politice Babišova kabinetu v demisi, program navrhla šestice poslaneckých klubů. Pro schválení programu hlasovalo 59 ze 154 přítomných poslanců, proti byli čtyři. Většina poslanců se hlasování zdržela. Uskutečnění schůze nepodpořili členové dolní komory ANO, SPD a KSČM.

Autor: - red -, ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné