<span>Emmerová vzdala post</span> hejtmanky Plzeňského kraje

Domácí
8. 6. 2010 11:09
Milada Emmerová rezignovala na post hejtmanky (ilustrační foto).
Milada Emmerová rezignovala na post hejtmanky (ilustrační foto).

Milada Emmerová rezignovala na post hejtmanky (ilustrační foto).Milada Emmerová rezignovala na post hejtmanky Plzeňského kraje. Ve sněmovních volbách získala velké množství preferenčních hlasů, které ji vynesly z osmého nevolitelného místa kandidátky na první. "Rozhodla se proto pro post poslankyně," informovala mluvčí kraje Petra Jarošová.

Je tak první ze čtyř hejtmanů zvolených do sněmovny, kdo se rozhodl rezignovat na post v kraji.

ČTĚTE TAKÉ: Čistka podle Emmerové. Skončili vinní i nevinní šéfové

"Obrovská důvěra občanů, kterou svými hlasy vyjádřili, mne potěšila a zavazuje mne k tomu, abych volila funkci poslankyně. Děkuji voličům za preferenční hlasy a svým kolegům a zaměstnancům krajského úřadu Plzeňského kraje za spolupráci," uvedla Emmerová. Své rozhodnutí sdělila v pondělí odpoledne na krajském výkonném výboru strany.

Milada Emmerová  

Rozhodnutí Emmerové o rezignaci nepřekvapilo.Narodila se 4. listopadu 1944 v Plzni. Vystudovala Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy. Od roku 1967 působí ve Fakultní nemocnici v Plzni, v letech 1993 až 1996 byla docentkou vnitřního lékařství na I. interní klinice FN.

 

V srpnu 2004 ji tehdejší premiér Stanislav Gross (ČSSD) jmenoval ministryní zdravotnictví a do svého kabinetu ji zařadil i premiér Jiří Paroubek (ČSSD) v dubnu 2005. Emmerové se však nepodařilo stabilizovat situaci v resortu a nakonec ji Paroubek v říjnu 2005 odvolal a nahradil Davidem Rathem.

 

Poté byla Emmerová rok náměstkyní ředitelky Fakultní nemocnice v Plzni a od ledna 2007 vedoucí lékařkou léčebné barokomory. V listopadu 2004 neúspěšně kandidovala v Plzni do Senátu.

 

Do ČSSD vstoupila v roce 1994, v minulosti byla 22 let v komunistické straně, z níž vystoupila v prosinci 1989.

 

Emmerová je rozvedená, má syna Jiřího a dceru Helenu. Jejím partnerem je podle médií bývalý senátor za ČSSD František Jirava.

Když se loni sestavovaly kandidátky pro volby, Emmerová řekla, že po případném zvolení do parlamentu si souběžné vykonávání funkcí neumí představit, zopakovala to i při sledování výsledků voleb. Následující pondělí ale připustila, že by mohla funkce hejtmanky a poslankyně po nějakou dobu vykonávat současně.

Rozhodnutí nijak nepřekvapilo krajského šéfa ČSSD Václava Votavu. "Dlouhodobě zastávám názor, že poslanec nebo senátor by neměl být zároveň v krajské radě," řekl. Osobně je rád, že Emmerová se rozhodla, neboť podle něj není možné časově velmi náročné posty zastávat současně. "Sama dobře ví, co to obnáší, má zkušenosti s prací hejtmana i poslance, ví, jak je to náročné," konstatoval.

Kdy se rozhodne o novém hejtmanovi, není jasné. Podle Votavy Emmerová skončí jako hejtmanka dnem složení poslaneckého slibu, tedy 22. června. Jako její nástupce přichází do úvahy nejpravděpodobněji někdo ze současných členů sociálnědemokratické krajské rady, řekl krajský šéf strany. Dopředu ale nechtěl předjímat, zda by to mohl být například někdo z náměstků. Městská organizace ČSSD už ale dříve například oznámila, že s náměstkem Milanem Chovancem počítá sociální demokracie jako s kandidátem na možného primátora Plzně.

Funkci hejtmanky Plzeňského kraje vykonává Milada Emmerová od listopadu 2008.

Ilustrační foto: Robert Zlatohlávek


 

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ