Šetřit se nebude, politici zatnou sekeru do státního rozpočtu minimálně o dalších 750 milionů korun. Premiéru Fischerovi se nepovedlo šéfy stran přemluvit, aby upustili od předvolebních dárečků.
Za dva týdny absolvoval premiér šest dostaveníček s předsedy KDU-ČSL, Strany zelených, KSČM, TOP 09, ODS a ČSSD. Poslední nadějí, že se podaří přimět politiky k rozpočtové kázni, byla páteční schůzka s šéfem ČSSD Jiřím Paroubkem.
K TÉMATU: KDU-ČSL trvá na mateřské, řekl Svoboda Fischerovi
Fischer: Stát hospodařil se schodkem 195 miliard
Před zahájením lednové schůze sněmovny chtěl premiér zjistit názory partají na některé poslanecké návrhy, které by ve svém důsledku prohloubily schodek rozpočtu. Jde zejména o dorovnání mateřské na loňskou úroveň, rušení zdravotnických poplatků, opětovné proplácení prvních tří dnů nemocenské a vyplacení 13. důchodu.
Po šesti schůzkách je jasno: minimálně vyšší mateřská parlamentem projde. "Jsou to mýty, žádné z těch opatření nezvyšuje schodek státního rozpočtu," trval na svém Paroubek. "Nejde o přetlačovanou, ale jsem přesvědčen, že ke zvýšení schodku ty návrhy povedou," oponoval Fischer.
I když hodlá ČSSD prosazovat ve sněmovně všechny zmíněné návrhy, reálnou naději na schválení má jen vyšší mateřská. Pro ostatní hodlají hlasovat jen ČSSD a KSČM, vyšší dávku pro maminky ale prosazují i lidovci. Počet hlasů ve sněmovně tak v tomto případě přesáhne stovku, což pomůže přehlasovat i předpokládané veto Senátu a prezidenta.
Fischerův pokus zarazit další výdaje tak končí neúspěchem. I když se mateřská zvýší až od července 2010, přijde to státní pokladnu nejméně na 750 milionů korun. Krach rozhovorů ukázal reálnou sílu Fischerovy vlády a hlavní slabinu projektu úřednické vlády. "Já nedisponuji žádnými poslanci, kteří by to hlasování mohli ovlivnit," krčil dnes rameny premiér.
Foto: ČTK