Fischer s Van Rompuyem se shodli na pomoci Haiti
29.01.2010 13:25 Aktualizováno 29.01. 14:30
Evropská unie musí pokračovat v pomoci karibskému Haiti i poté, co se o zemětřesením zničený stát přestanou zajímat média. Shodli se na tom český premiér Jan Fischer s prezidentem EU Hermanem Van Rompuyem. Ten zdůraznil, že klíčovou pro organizaci dlouhodobé pomoci Haiti bude mezinárodní konference.
Evropská unie přislíbila na bezprostřední humanitární pomoc a následnou rekonstrukci zemětřesením zničeného Haiti 429 milionů eur (přes 11 miliard korun). Přesto ji za "nedostatečnou aktivitu" nedávno v Praze zkritizovali prezidenti ČR a Polska Václav Klaus a Lech Kaczyński. S Klausem se Van Rompuy setká dnes odpoledne.
PSALI JSME: EU pošle na Haiti 250 policistů, Češi chybí
Evropská unie pošle na Haiti stovky milionů eur
Češi už poslali na pomoc Haiti 47 milionů korun
"Vzhledem k rozsahu krize na Haiti se soustředíme na to, jak vypadá situace s pomocí Haiťanům, aby se vyrovnali s následky této tragédie," řekl o jednání s Fischerem Van Rompuy. EU podle něj bude "s odhodláním" pracovat na odstranění následků zemětřesení, které si podle potvrzených čísel vyžádalo na 170 tisíc obětí. "Mezinárodní konference o rekonstrukci na Haiti bude centrálním bodem pro budoucí vývoj," zdůraznil evropský prezident.
Fischer upozornil, že proces rekonstrukce a obnovy si vyžádá dlouhý čas, nemalé prostředky a také neustálý zájem. "Jsem přesvědčen, že EU ho bude umět projevit," poznamenal.
Tento týden Evropská unie také rozhodla vyslat na ostrov policejní síly, celkem 250 osob. Čeští policisté se mise účastnit nebudou.
Lepší vyjednávání
Oba politici se shodli také na tom, že Evropská unie musí lépe vyjednávat s ostatními částmi světa, aby dosáhla světové dohody o omezení emisí skleníkových plynů. Je třeba překonat neúspěch, kterým byla prosincová ekologická konference v Kodani, uvedli.
"Výsledek konference byl spíše zklamáním pro unii, která do přípravy tohoto setkání mnoho investovala," řekl Van Rompuy. "Nutně potřebujeme dát vyjednávacímu procesu novou dynamiku," doplnil. Otázkou spolupráce s jinými světovými regiony při snižování emisí by se podle něj měl zabývat i mimořádný summit EU 11. února.
K evropskému prezidentovi se připojil i Fischer. Po "kodaňské hořkosti" je podle něj třeba hledat cestu, aby se unie stala v otázce nové klimatické dohody aktivním hráčem v celosvětovém prostoru.
Měřitelné cíle pro EU
Fischer po setkání s Van Rompuyem také řekl, že Evropská unie si ve své připravované hospodářské strategii do roku 2020 musí stanovit jen několik konkrétních cílů, které budou měřitelné. Strategie zároveň musí být podle něj srozumitelná pro obyčejné lidi a ne jen pro ekonomické analytiky. Evropské státy budou o chystané strategii jednat také na summitu 11. února.
Van Rompuy řekl, že se EU při přípravě dokumentu musí oprostit od pohledu na současnou hospodářskou krizi a soustředit se na diskusi o dlouhodobých prioritách. Unie podle něj potřebuje zajistit větší hospodářský růst a vyšší počet pracovních míst. Zároveň se také vyslovil pro zachování evropského sociálního modelu.
Premiér Fischer zdůraznil, že by strategie měla mít jen omezený počet cílů. Zároveň by měla být dostatečná volnost pro jednotlivé státy unie při naplňování dokumentu.
Hospodářské otázky byly prvním tématem, které Van Rompuy s Fischerem probíral. Po tiskové konferenci by se měli ještě vrátit k diskusi o hrozbě globální změny klimatu.
Praha byla poslední zastávkou Van Rompuye během jeho dvouměsíční sérii návštěv v evropských metropolích. Bývalého belgického premiéra vybrala Evropská unie do svého čela na summitu loni v listopadu. Funkce se oficiálně ujal 1. ledna.
K TÉMATU: Prezidentem EU bude Belgičan Van Rompuy
Foto: Robert Sedmík, ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.