V Evropském parlamentu začalo slyšení Věry Jourové, české kandidátky na pozici eurokomisařky pro spravedlnost, ochranu spotřebitele a rovnost žen. Ve zhruba tříhodinové sérii otázek a odpovědí chce poslance ze čtyř relevantních výborů přesvědčit nejen o svých odborných předpokladech pro zvládnutí funkce v budoucí komisi Jeana-Claudea Junckera, ale také o své osobní integritě.
Na bývalou českou ministryni pro místní rozvoj kvůli jejímu široce definovanému portfoliu čekali poslanci z výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů, výboru pro právní záležitosti, výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci a výboru pro práva žen a rovnost pohlaví.
Jourová v anglicky proneseném úvodním slovu prohlásila, že by její portfolio mělo přispívat k ochraně a posilování evropských hodnot budováním mostů mezi vnitrostátními právními systémy. Hodlá přitom podpořit hospodářský růst, neboť solidní a předvídatelný systém soudnictví je nutným předpokladem pro ekonomický růst a pro vstřícné podnikatelské prostředí.
Jourová také v úvodním vystoupení řekla, že chce obhajovat iniciativu své předchůdkyně Viviane Reddingové prosazující větší zastoupení žen ve správních radách velkých firem.
Ve všech odvětvích - včetně finančního sektoru - si prý přeje "udržitelné a odpovědné chování". Odpovědnost podniků podle Jourové souvisí s informovaností a ochranou spotřebitele. "S evropským orgánem pro bankovnictví budu pracovat na plné implementaci pravidel odměňování v bankovním sektoru," zdůraznila.
Ve zhruba čtvrthodinovém prohlášení mimo jiné připomněla slova někdejšího českého prezidenta Václava Havla a jeho definici evropských hodnot, jak ji přednesl v roce 2000 právě v europarlamentu.
Svoboda pohybu jako základní právo podle ní nesmí být zpochybněna, i když zneužívání tohoto práva je třeba potírat. Připomněla také potřebu ochrany žen proti násilí či svou snahu posílit ochranu menšin, například Romů.
"Naše rozmanitost by nás měla spojovat, ale musíme přitom dbát na to, aby naše rozdílné kulturní a právní tradice nebyly na překážku svobodě, soudnictví ani jednotnému trhu," myslí si Jourová. Občané by podle ní měli důvěřovat svým justičním systémům. Vyslovila se pak pro koordinaci či minimální standardy napříč EU, a to jak v občanském, tak v trestním právu.
V závěru svého vystoupení připomněla Jourová svou osobní zkušenost s právním systémem. "V roce 2006 jsem byla nástroji takzvané spravedlnosti křivě a nezákonně obviněna a měsíc držena ve vyšetřovací vazbě. Ptala jsem se sama sebe, zda vůbec žiji v civilizované zemi," poznamenala a podotkla, že soudy ji pak ve všech ohledech očistily.
Také na základě této své zkušenosti prý chce budovat důvěru v evropské systémy soudnictví.