Jan Hamáček, místopředseda ČSSD a Poslanecké sněmovny není překvapen tím, že se Milan Chovanec objevil ve volebním štábu Miloše Zemana. Konstatoval také, že opětovně zvoleného prezidenta republiky nepovažuje za proruského. Koalici s ANO nevylučuje, vnímá ji jako potenciálně "nutné nejmenší zlo". Hamáček to prozradil v rozhovoru s Danielou Drtinovou v DVTV.
Rozhovor s Hamáčkem začal jeho vztahem k prezidentovi republiky, který byl kdysi předsedou ČSSD. Hamáček, jenž teď také společně s Milanem Chovancem a Jiřím Zimolou kandiduje na post předsedy strany, si na Zemanovi váží především dvou věcí. "Je schopen formulovat věci jasně, i když možná kontroverzně a současně je schopen naslouchat. Velmi často jsme měli různé názory, ale byli jsme schopni si je vyříkat a vzájemně se respektovat. Já jsem jasně řekl, že jsem ho ve druhém kole volil. Vzhledem k tomu, že jsem středolevý politik, a i když s některými věcmi, které Zeman říká, nemusím souhlasit, tak byl nejblíže sociální demokracii, za kterou jsem zvolen," řekl v DVTV Hamáček.
Padl také dotaz, co si Hamáček myslí o orientaci Zemana směrem na východ k Rusku. "Nesouhlasím s tím, že Miloš Zeman je proruský. Je člověk, který se jasně přihlásil k naší euroatlantické orientaci. Koneckonců tím prvním, co udělal, bylo, že vyvěsil evropskou vlajku. To, že je schopen hovořit s Ruskem, to já vidím jako plus. Plus zejména pro náš byznys, pro naše exportéry, ale nesouhlasím s tím, že by byl proruský," uvedl.
Útočné a arogantní chování prezidenta vůči novinářům krátce po vyhlášení výsledků voleb bere Hamáček jako bezprostřední reakci. "Já věřím, že pan prezident velmi rychle začne hovořit tak, jak slíbil ve svém úvodním projevu. Mně se to taky nelíbilo, co říkal po zvolení některým novinářům, ale možná to bylo v bezprostřední reakci na to vítězství," obhajoval hlavu státu.
S Okamurou by na pódium nešel
Ve volebním Zemanově štábu se objevili také dva vysoce postaveni politici - spolustraník Hamáčka Milan Chovanec a Tomio Okamura z SPD. "Já jsem nevěděl o tom, že se bude Milan Chovanec účastnit vyhlášení voleb ve štábu Miloše Zemana. Mě to nepřekvapilo, protože on jasně řekl, že je podporovatelem Miloše Zemana, tak je asi logické, že se toho účastnil," komentoval Hamáček krok svého kolegy ze strany s tím, že on osobně se místo toho radši účastnil krajské konference strany v Pardubickem kraji.
Hamáčkovi nicméně vadilo, že se Chovanec ocitl na jednom pódiu společně s Tomiem Okamurou, což pokládá za nepřijatelné. "Jediné, co mě trochu zarazilo je, že předseda sociální demokracie stál na jednom pódiu s Tomiem Okamurou. Já rozumím, že tím jediným důvodem, proč tam stál, byla podpora Miloše Zemana, ale hrdá, sebevědomá sociální demokracie by na jednom pódiu s Tomiem Okamurou stát neměla," dal najevo své stanovisko.
Hamáček: Musíme táhnout za jeden provaz
Hamáček sám sebe v DVTV označil jako konsensuálního politika a věří, že právě taková taktika je momentálně pro vnitřní uzdravení sociálnědemokratické strany to nejdůležitější. "Pokud bude pokračovat rozdělení, spory v osobní rovině, tak se dopředu nepohneme. Ta situace není ideální. Když jsme měli 30 procent a diskutovali jsme a hádali jsme se, pořád ta situace nebyla tak kritická, jako teď na sedmi procentech. Teď opravdu všichni musíme táhnout za jeden provaz," zdůraznil.
"Důležité je nechat minulost minulostí. Pokud si všichni budeme vyčítat, co kdo komu udělal nebo koho nepodpořil, tak se nikam nedostaneme. Hradecký sjezd je klíčový na restart sociální demokracie. Hlavní je, aby se v tom novém vedení našli všichni a aby všechny názorové proudy měly pocit, že tam mají své zastoupení," nastínil hlavní témata, o kterých se bude na vnitrostranickém sjezdu mluvit.
Koalice s ANO není vyloučená
Na svém sjezdu bude ČSSD mimo jiné řešit také otázku možného vyjednávání s hnutím ANO. "Andrej Babiš neuspěl. Jeho vláda nezískala důvěru ve sněmovně. Teď jsme na začátku pokusu číslo dvě a do této doby se žádná seriózní jednání nevedla. Pokud členská základna - tedy sjezd - řekne, že máme vyjednávat a stanoví nějaké podmínky, tak já jsem připraven s hnutím ANO vyjednávat," přiznal Hamáček. Zároveň však dodal, že pro něj osobně je trestní stíhání Babiše velkým problémem.
Přesto 39letý politik hodlá počkat na to, jak se strana na sjezdu dohodne na dalším postupu, a podle toho pak bude o případné koalici jednat. "Nechci to kategoricky vyloučit, protože se může stát, že tady budou jen samá špatná řešení a budeme vybírat to nejlepší z těch špatných řešení. Například se může stát, že tady opravdu bude hrozit vláda ANO, SPD a KSČM a pak si sociální demokracie musí vyjasnit, co je to menší zlo," uvažoval.
Do menšinové vlády Babiše za podpory ČSSD a KSČM by však Hamáček nešel. "Nedokážu si představit, že Andreji Babišovi jen řekneme: my vám podpoříme vládu, a to je všechno. Takže menšinová vláda z pohledu sociální demokracie, která tu vládu pouze toleruje, je asi nejméně výhodná," prohlásil.