Hlasování o žalobě na Klause neplatí, tvrdí poradce z Hradu

Domácí
5. 3. 2013 09:35
Zleva senátoři Eliška Wagnerová, Miroslav Antl a Jiří Dienstbier.
Zleva senátoři Eliška Wagnerová, Miroslav Antl a Jiří Dienstbier.

Hlasování Senátu o žalobě za velezradu na prezidenta Václava Klause je prý neplatné. Uvedl to právník a poradce prezidenta Pavel Hasenkopf. Senát podle jeho názoru porušil zákon, jelikož nehlasoval veřejně. Informaci přinesl server Aktuálně.cz.

Co říká zákon č. 107/1999 Sb. o jednacím řádu Senátu

§ 139

(1) Jednání Senátu o návrhu na podání ústavní žaloby a o návrhu na její odvoláníje neveřejné. Při jednání o návrzích na podání ústavní žalobya na její odvolání lze podávat pouze návrhy na schválení nebo zamítnutí.O návrzích se hlasuje veřejně podle jmen.

(2) Usnesení Senátu o podání ústavní žaloby a usnesení o jejím odvolání seihned doručí Ústavnímu soudu.

Podle Hasenkopfa je neplatný i samotný návrh žaloby, který nebyl řádně schválen. Podle zákona by se o návrzích mělo hlasovat veřejně podle jmen. Neveřejně lze podávat pouze návrhy na schválení nebo odmítnutí, uvedl Hasenkopf.

"Po ukončení podrobné rozpravy měl předsedající prohlásit další jednání za veřejné a krátce je přerušit, aby umožnil při hlasování účast veřejnosti i médií. Samo hlasování tajné není, naopak. Hlasovat se má nejen veřejně, ale nadto 'veřejně podle jmen'," napsal Hasenkopf na svém blogu. Jediným řešením situace je tak - alespoň dle Hasenkopfa - nové hlasování senátorů.

Předseda Senátu Milan Štěch.S názorem právníka však nesouhlasí předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). "Je míněno, že se hlasuje veřejně nebo do urny, ale v rámci toho uzavřeného jednání. Celé jednání je zkrátka uzavřené a pak jsou dvě možnosti hlasování, to nemá s hlasováním vůči veřejnosti nic společného. Žádný senátor proti tomu nevznesl námitku. To hlasování a jednací řád předem řešili právníci a protokol. Ať si pan právník nedělá takové starosti o Senát," reagoval Štěch pro on-line deník TÝDEN.CZ.

Pro podání žaloby, která se opírá o tři hlavní body (novoroční amnestii, odmítnutí ratifikovat smlouvu EU o eurovalu a odmítnutí jmenovat soudního čekatele Petra Langera soudcem), hlasovalo 38 senátorů, 30 jich bylo proti.

Schválení žaloby vyvolalo vlnu negativních reakcí. Odsoudil ji například premiér Petr Nečas a budoucí prezident Miloš Zeman ji dokonce považuje za hysterickou. 

Seznam senátorů, kteří v pondělí hlasovali pro a proti podání žaloby na prezidenta Václava Klause pro údajnou velezradu Ústavnímu soudu

Hlasovali pro: Miroslav Antl (za ČSSD), Ivo Bárek (ČSSD), Marta Bayerová (KSČM), Zdeněk Besta (ČSSD), František Bublan (za ČSSD), Alena Dernerová (za Severočechy.cz), Jiří Dienstbier (ČSSD), Alena Gajdůšková (ČSSD), Petr Gawlas (ČSSD), Petr Guziana (ČSSD), Jan Horník (za STAN), Marcel Chládek (ČSSD), Miloš Janeček (ČSSD), Jaromír Jermář (ČSSD), Miroslav Krejča (za ČSSD, nyní klub KDU-ČSL a nezávislí), Pavel Lebeda (za ČSSD), Miloš Malý (ČSSD), Antonín Maštalíř (ČSSD), Hassan Mezian (ČSSD), Libor Michálek (za Piráty, klub KDU-ČSL a nezávislí), Miroslav Nenutil (ČSSD), Tomio Okamura (nezávislý, klub KDU-ČSL a nezávislí), Vladimír Plaček (ČSSD), Jozef Regec (ČSSD), Eva Richtrová (ČSSD), Božena Sekaninová (ČSSD), Radek Sušil (ČSSD), Eva Syková (za ČSSD), Jiří Šesták (za STAN, klub Starostové a Ostravak), Petr Šilar (KDU-ČSL), Zdeněk Škromach (ČSSD), Josef Táborský (ČSSD), Dagmar Terelmešová (ČSSD), Martin Tesařík (ČSSD), Pavel Trpák (ČSSD), Jan Veleba (nezávislý, klub KDU-ČSL a nezávislí), Eliška Wagnerová (za SZ), Jan Žaloudík (za ČSSD)

Hlasovali proti: Jiří Bis (ČSSD), Petr Bratský (ODS), Zdeněk Brož (za KDU-ČSL, klub KDU-ČSL a nezávislí), Jiří Čunek (KDU-ČSL), Jaroslav Doubrava (Severočeši.cz), Milada Emmerová (ČSSD), Pavel Eybert (ODS), Daniela Filipiová (ODS), Tomáš Grulich (ODS), Jan Hajda (ČSSD), Luděk Jeništa (STAN, klub Starostové a Ostravak), Tomáš Jirsa (ODS), Stanislav Juránek (KDU-ČSL), Karel Kapoun (ČSSD), Tomáš Kladívko (ODS), Karel Korytář (ČSSD), Jaroslav Kubera (ODS), Jiří Lajtoch (ČSSD), Jiří Oberfalzer (ODS), Milan Pešák (ODS), Josef Řihák (ČSSD), Jaroslav Sykáček (ČSSD), Miroslav Škaloud (ODS), Milan Štěch (ČSSD), Jaromír Štětina (za TOP 09), Petr Vícha (ČSSD), Veronika Vrecionová (ODS), Miloš Vystrčil (ODS), Jaroslav Zeman (ODS), Dagmar Zvěřinová (ČSSD)

Autor: - red -Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ