Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek se svým italským protějškem Paolem Gentilonim podpořili celoevropské řešení migrační krize. Pozornost se podle nich musí věnovat i situaci v Libyi, odkud, podobně jako z Turecka, nelegálně připlouvali migranti do Evropy. Oba ministři to uvedli po jednání v Praze. Zaorálek upozornil, že středomořská trasa by mohla být v budoucnu obnovena.
"EU musí pracovat společně, nemůže vyvolávat iluze, že problém vymizí," řekl po jednání italský ministr. Oba zdůraznili, že Evropská unie se letos musí k problémům s migrací postavit efektivněji, aby se neopakoval scénář z loňska, kdy přes státy EU volně proudily statisíce lidí.
Premiéři a prezidenti členských států EU by v pátek na summitu měli schválit dohodu s Tureckem, která má zajistit, že do Evropy už nebudou připlouvat lidé přes Egejské moře. Český ministr připomněl, že druhá významná trasa migrantů vede z afrických břehů přes Středozemní moře do Itálie. "Pokud by se nám podařilo omezit proud přes Balkán, tak se samozřejmě může v průběhu léta stát znovu významnou středomořská trasa," poznamenal.
Situaci v Libyi se Zaorálek a Gentiloni budou věnovat i ve druhé části jednání. Itálie se v řešení chaotické situace v severoafrické zemi výrazně angažuje. Libye se propadla do krize po pádu režimu dlouholetého diktátora Muammara Kaddáfího, kterého svrhla lidová revoluce na počátku roku 2011. Gentiloni poznamenal, že kromě opatření na vlastním území musí Evropa řešit problémy na místech, kde vznikají - například v Sýrii a Libyi. "Jedná se o to, aby náš přístup byl komplexní, abychom se situaci učili zvládat," doplnil Zaorálek.
Dopoledne se s Gentilonim setkal v Poslanecké sněmovně premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Hlavním tématem jejich diskuse byla evropská agenda. Gentiloni se Sobotkou se shodli, že je nutné oslabit nekontrolovaný migrační tok do Evropy. Oba politici hovořili také o možnostech česko-italské spolupráce při výcviku policejních složek Irácké republiky v rámci podpory stabilizace Iráku.
Ráno Gentiloni zahájil s ministrem obrany Martinem Stropnickým (ANO) Česko-italské podnikatelské fórum, kterého se účastní desítky českých a italských firem z oblasti obranného průmyslu, letectví nebo kybernetické bezpečnosti.