Zpestřil jednání
Jandák: Soudruhu, vaše usnesení jsou stejně blbá jako ta rudá
04.12.2014 13:50
Jednání sněmovny zpestřil poslanec ČSSD Vítězslav Jandák, když jako jediný komentoval návrh usnesení k podpoře občanského vzdělávání. Text odvolávající se mimo jiné na duchovní a mravní odkaz prezidentů Tomáše Garrigua Masaryka a Václava Havla předložil u příležitosti letošního výročí začátku takzvané sametové revoluce lidovec Jiří Mihola. Občanské vzdělávání podle něho představuje významnou cestu k demokracii. Podle Jandáka je usnesení blbé.
"Soudruhu, řekl jste to krásně. Víte, nezlobte se na mě, ale pro mě je svatá ústava a základní listina lidských práv. Ale tato usnesení jsem ve svém mládí a středním věku slýchával, akorát měly rudej podtext. Ale byly stejně blbý jako to vaše," řekl Jandák.
Mihola se proti jeho slovům ohradil a uvedl mimo jiné, že Jandák měl možnost poslat k textu připomínky. "Nechci rozebírat, kdo byl soudruh," pokračoval šéf lidovecké frakce a zdůraznil, že nebyl ani v někdejší socialistické dětské organizaci Pionýr. Jandáka se řečnicky ptal, jak chce přispět ke kultivaci občanské společnosti.
Mihola v úvodu řekl, že občanské vzdělávání posiluje občany v tom, "aby se informovaně, odpovědně a aktivně podíleli na spravování veřejných věcí a na rozvoji a kultivování občanské společnosti". Posiluje podle něj taky demokracii proti totalitárním systémům a proti politickému extremismu. "Bez aktivního přístupu a podílu občanů na věcech veřejných zůstávají demokratické instituce pouze prázdnými skořápkami," poznamenal.
Pro usnesení nakonec hlasovalo 81 ze 151 přítomných poslanců, opačně pak 21 poslanců. Proti byl vedle Jandáka jeho stranický kolega Jiří Koskuba a 19 komunistických poslanců včetně jejich předsedy Pavla Kováčika. Kováčikovi se v elektronickém systému objevilo, že hlasoval pro, pro stenozápis později uvedl, že byl proti.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.