Uchazeči o Pražský hrad
Kandidaturu na prezidenta podali u vnitra tři lidé
19.10.2017 17:02
Svou kandidaturu na prezidenta republiky dosud u ministerstva vnitra podali tři uchazeči o Pražský hrad. Dva z nich navrhují poslanci, třetí dosud nepředložil podporu poslanců, senátorů ani občanů. Sdělila to ve čtvrtek Hana Malá z tiskového oddělení ministerstva vnitra. Jména kandidátů s odkazem na ochranu soukromých údajů úřad neuvedl. Nezveřejnil tedy ani poslance, kteří jim kandidátní listiny podepsali.
Dostatek poslaneckých podpisů tento týden oznámili bývalý šéf Škody Auto Vratislav Kulhánek a prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek. Kulhánek řekl, že má k dispozici 23 podpisů od poslanců z pěti až šesti stran. Hynek získal podporu 22 poslanců z pěti politických stran. Oba na tiskové konferenci nechtěli jména poslanců uvést, je to podle nich na daných politicích, aby podporu zveřejnili.
Hynek řekl, že získal podpisy dvou poslanců, kteří se hlásí k Realistům, tedy Martina Lanka a Jany Hnykové. Dodal, že kandidátní listinu mu podepsali poslanci z několika sněmovních výborů, nejvíc, sedm, jich bylo z branného výboru. Místopředseda výboru pro obranu Bohuslav Chalupa (ANO) sdělil, že svůj hlas mu dal, protože ANO vlastního kandidáta nenominovalo. Podpis potvrdil také další poslanec z ANO Josef Hájek. Podle Práva podpořil Hynka i Martin Sedlář (ANO). Hnutí ANO přitom opakovaně uvedlo, že o svém postupu v prezidentské volbě rozhodne až po sněmovních volbách.
Hynkovi se podle Práva podařilo přesvědčit i poslance ČSSD Václava Klučku, naopak neuspěl u dalšího poslance ČSSD Antonína Sedi. Že by Hynkovu kandidaturu podpořili, odmítli Alexander Černý (KSČM), Milan Brázdil (ANO), Jana Černochová (ODS), Ivan Gabal (KDU-ČSL), Igor Jakubčík (ČSSD) a Marek Ženíšek (TOP 09). Na dotaz ČTK neodpověděla například většina členů výboru ze sociální demokracie.
Jména podepsaných poslanců nezveřejnil ani Kulhánek. Podle serveru iRozhlas.cz ho podpořili Stanislav Huml (ČSSD) nebo Nina Nováková (TOP 09). Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek přitom v rozhovoru minulý týden řekl, že poslanci TOP 09 podpisovat kandidaturu nikomu nebudou. "Jako poslanci jsme se dohodli, že poslanecký podpis neposkytneme nikomu," řekl. Sociální demokracie chce, stejně jako ANO a další strany, svůj postup zveřejnit až po volbách.
Senátorská nominace
Seznam poslanců nezveřejní ani ministerstvo vnitra. Odkazuje se na stanovisko Úřadu pro ochranu osobních údajů. "Z tohoto stanoviska vyplývá, že volební orgán, který registruje kandidátní listiny, může poskytovat informaci o tom, které osoby ve volbách kandidují, i bez jejich předchozího souhlasu, až od okamžiku rozhodnutí o registraci kandidátní listiny," uvedla Malá. Do té doby podle ní mohou osobní údaje o kandidátech poskytovat pouze sami kandidáti. Dodala, že vnitro by mohlo informace zaslat jen s jejich souhlasem, který ale nemá. "Jména navrhujících poslanců, případně navrhujících senátorů, budou uvedena v rozhodnutí o registraci kandidátní listiny, které ministerstvo vnitra zveřejní dne 24. listopadu 2017," dodala.
Senátorskou nominaci oznámil bývalý velvyslanec Pavel Fischer, podpisy občanů mají současný prezident Miloš Zeman, bývalý šéf Akademie věd Jiří Drahoš a podnikatel Michal Horáček. Podporu senátorů má i místopředseda senátu Jaroslav Kubera, jenž ale svou kandidaturu nepotvrdil. Dostatek podpisů pod peticí nečekaně oznámil v létě na tiskové konferenci i podnikatel Vladimír Boštík. Svou kandidaturu ale dosud nezaregistroval ani u úřadu dohlížejícího na hospodaření politických stran, což je povinný úkon. Takový krok dosud učinilo deset kandidátů a jedna kandidátka.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.