Odlišný postoj
Klaus dělá střední Evropě ostudu, píše slovenský list
26.01.2015 09:56 Aktualizováno 26.01. 11:02
Exprezident Václav Klaus je se svými názory, ať jde o cokoli včetně tématu globálního oteplování, evropské integrace nebo hodnocení 25 let od sametové revoluce, vždy v opozici proti hlavnímu názorovému proudu. Napsal to slovenský list Sme, který připomněl také Klausovy výroky o tom, že Ruskem anektovaný ukrajinský poloostrov Krym historicky patří k Rusku. List tvrdí, že Klaus dělá hanbu Česku i celému regionu. Petr Macinka, Klausův spolupracovník z Institutu Václava Klause, článek označil za "nenávistný blábol".
"Pokud by se z nějakého zvráceného důvodu svět rozhodl po vraždách v Paříži, že není Charlie, Klaus by jako první Charlie Hebdo byl. V tomto ohledu je Klaus vlastně spolehlivý. Kdo chce znát hlavní proud, přečte si jeho názory a obrátí je naruby," poznamenal deník.
List se rovněž zmínil o vyjádření Klause, že není Charlie Hebdo, a o kritice od exprezidenta ohledně otevřenosti společnosti k přistěhovalcům nebo štědrého sociálního systému v Evropě, který prý láká uprchlíky. Heslo Je suis Charlie (Jsem Charlie) vzniklo coby projev solidarity po nedávném teroristickém útoku na pařížskou redakci satirického magazínu Charlie Hebdo.
"Pokud by byly jeho (Klausovy) výroky jen vrtochy aktivního důchodce, nebyl by důvod se jimi zabývat. Žel, Klaus dělá hanbu České republice a občas i celému regionu (slyší ho některé instituce v USA)," soudí Sme. Proruské postoje Klause lze podle deníku vysvětlit tím, že jeho Institut Václava Klause financuje podnikatel a finančník Petr Kellner, který má v Rusku rozsáhlé podnikatelské aktivity.
Klaus v pondělí vystupuje na semináři v německém Mnichově, vyjádřil se za něj proto Macinka. "Tohle je tak neuvěřitelně hloupý a zároveň nenávistný blábol, že ani nemá smysl na něj nějak hluboce reagovat," sdělil Macinka. "Připouštím, že v jednom mají svazáci ze Sme pravdu - o vystoupení exprezidenta Klause je v Česku i ve světě mimořádný zájem," dodal s tím, že Klaus loni absolvoval přes čtyřicet vystoupení "od Číny až po Mexiko".
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.