Klaus: Očkování nepřipadá v úvahu. Vláda mu ustoupila
01.02.2010 14:10 Aktualizováno 01.02. 15:30
Nikdo se povinně proti prasečí chřipce očkovat nemusí, ustoupila vláda kritice prezidenta Václava Klause. Ten se dnes proti podobným opatřením ostře ohradil. Nařizovat povinné očkování označil za "pošlapávání lidské svobody". Vyloučil také, že by do skupiny povinně očkovaných měl patřit on sám.
Vláda jednala o povinném očkování pro 200 tisíc lidí, kteří jsou nevyhnutelní pro plynulý chod státu, dnes dopoledne. Očkováním se zabývala na podnět hlavního hygienika Michaela Víta. Pokud by návrh prošel, nesměli látku odmítnout vybraní policisté, hasiči, vojáci a zdravotníci. Očkován by byl i prezident a členové bezpečnostní rady státu, která návrh v pátek schválila.
Návrh ale nakonec neprošel. "Prozatím vláda o povinném očkování nerozhodla. Hlavní hygienik ale dostal úkol epidemii sledovat a v případě, že by dosáhla příslušných parametrů, o povinném očkování rozhodnout," oznámil po jednání vlády premiér Jan Fischer. Sledovat by se podle něj měly hlavně počty nemocných, výsledky virologických vyšetření a klinický průběh nemoci u hospitalizovaných pacientů.
ČTĚTE TAKÉ: Klaus kritizoval očkování vojáků. Obrana couvla
Klaus se ptá: Je tady pandemie prasečí chřipky?
Bajonet auf! Prasečí chřipku na bodák!
"Vše je v kompetenci a na rozhodnutí hlavního hygienika. Ten má pravomoc vyhlásit krizový stav podle zákona o zdraví lidu," dodala k tomu ministryně zdravotnictví Dana Jurásková. Pokud by k vyhlášení povinného očkování došlo a někdo by se očkovat odmítl, dopustil by se podle Juráskové přestupku a hrozila by mu pokuta ve výši až deset tisíc korun.
Klaus: Jde o chatrnou chorobu
Když vláda povinné očkování nenařídila, reagovala tím mimo jiné na ostrou kritiku, které se jí dostalo od Václava Klause. "Mě se to určitě týkat nebude. To nepřipadá v úvahu," postavil se proti nápadu prezident. Prasečí chřipku označil za chatrnou a nevýznamnou chorobu. "Vetuji možnost, že by se kvůli této potenciální chřipce mělo něco někomu nařizovat. To je pošlapávání elementární lidské svobody. Není to potřeba dělat. Toto není fatální nemoc," tvrdí Klaus.
Klaus začal s kritikou už minulý týden, když vznikl armádní záměr naočkovat ihned a povinně 16 tisíc vybraných vojáků a civilních zaměstnanců armády. Bezpečnostní rada státu pak počet povinných očkování snížila na osm tisíc.
Téměř stovka mrtvých
V Česku je podle údajů z minulého týdne 2340 laboratorně potvrzených nákaz pandemickým virem chřipky. Na 100 tisíc obyvatel je hlášeno 1016 případů, hranicí epidemie je 2000 případů na 100 tisíc obyvatel. Česko nyní eviduje 95 případů úmrtí na prasečí chřipku. Mnoho lidí však vakcínu odmítá. Doposud se využilo asi 57 tisíc dávek vakcíny proti prasečí chřipce, tedy zhruba čtvrtina množství, které má stát nyní k dispozici. Zatím stát koupil 238 tisíc dávek.
Například francouzská vláda se loni v létě rozhodla objednat 94 milionů dávek za 18,7 miliardy korun. Část objednávek později zrušila. V šedesátimilionové Francii se nechalo do začátku ledna očkovat pouhých pět milionů lidí. Část dávek Francie prodala Kataru a dva miliony mají směřovat do Egypta. Francie údajně také vyjednávala s možnými dalšími zájemci, jako jsou Ukrajina, Rumunsko, Bulharsko a Mexiko.
Foto: Karel Šanda, Robert Zlatohlávek
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.