Klaus oddaluje Lisabon, žádá <span>poznámku o listině práv</span>

Domácí
8. 10. 2009 17:52
Václav Klaus na srazu odpůrců Lisabonu.
Václav Klaus na srazu odpůrců Lisabonu.

Václav Klaus na srazu odpůrců Lisabonu.Podle švédského premiéra a předsedy Evropské rady Fredrika Reinfeldta požaduje prezident Václav Klaus před podepsáním ratifikačního dokumentu, aby byla ke smlouvě připojena poznámka týkající se listiny základních práv. Reinfeldt to řekl Reuters po telefonátu s Klausem. Hrad se zatím k této informaci nevyjádřil.

Švédský premiér Reinfeldt odpoledne telefonicky hovořil s prezidentem Klausem o lisabonské smlouvě. Z hovoru s českou hlavou státu byl mírně raozladěný. Švédsko, současný předsednický stát EU, zajímá Klausův postoj k ratifikaci. Prezident je známým odpůrcem lisabonské reformní smlouvy EU a bez jeho podpisu není ratifikace v Česku možná. Prezident nyní čeká na rozhodnutí Ústavního soudu, který dokument posuzuje.

ČTĚTE TAKÉ: Kaczyński odsouvá podpis Lisabonu. Chce ceremonii
                        Lisabon bude, věří v Bruselu. Otázkou je kdy

"Před podpisem smlouvy Klaus požaduje dvouvětou poznámku pod textem, která se vztahuje k listině základních práv," řekl Reinfeldt telefonicky Reuters. "Řekl, že chce, aby to přijala Rada EU. Řekl jsem mu, že to je špatná zpráva ve špatné chvíli pro EU. Řekl jsem mu jasně, že to je jeho inkoust na papíře, který je důležitý. A že nechci, aby to zdrželo co nejrychlejší ratifikaci smlouvy," dodal.

Vedle Sarkozyho sedící Bernard Kouchner."Potřebujeme objasnění toho, co vlastně žádá. Řekl ale, že musíme počkat na dokončení posuzování soudem, potom že to objasní. Klaus ale žádá dodatečná opatření, proto by to měl objasnit, což jsem mu řekl," dodal švédský premiér. Podle agentury AFP se ale už proti údajnému požadavku Klause postavil ministr zahraničí Francie Bernard Kouchner. "Nebudeme měnit lisabonskou smlouvu. Hlasoval o ní v této podobě český parlament," prohlásil. "Nepochybuji, že prezident Klaus bude strůjcem ještě mnoha dalších obtíží," dodal šéf francouzské diplomacie.

"Pokud by to neznamenalo znovuotevření procesu ratifikace v dalších 26 zemích, mohlo by to být akceptovatelné," řekl ČTK k prvním informacím o nových požadavcích prezidenta Klause předseda ČSSD Jiří Paroubek. Kdyby to znamenalo, že prezident smlouvu podepíše, mohlo by to podle Paroubka být východiskem ze současné situace.

Předseda zelených Ondřej Liška naopak za informací vidí další snahu o obstrukce. "Jak znám prezidenta, bude to obstrukce, protože o žádném věcném záměru zatím nic neřekl," prohlásil. Odpůrci smlouvy, která poprvé zahrnuje listinu základních práv do evropského práva, měli podle Lišky s jejím zařazením problémy, zvlášť proti vystupovali Britové. "Přichází s křížkem po funuse. EU se už na něčem shodla a nikdo už nemůže jeho návrhy brát než jako bojkot a obstrukce," doplnil.

Prezident v Albánii řekl, že čeká na vyjádření soudu.Klaus v pondělí v Albánii uvedl, že musí čekat na verdikt ústavních soudců. "Nemohu smlouvu podepsat, ani kdybych hrozně chtěl," prohlásila hlava českého státu. Reinfeldt ve středu uvedl, že se s Klausem snažil spojit už dříve, přičemž Klaus údajně na jeho telefon nereagoval. Česko je spolu s Polskem poslední členskou zemí EU, která lisabonskou smlouvu neratifikovala.

V EU především v českém případě roste nervozita, zda se tak stane. EU uvádí, že nechce na Česko tlačit, ovšem návštěvy a rozhovory s českými politiky naznačují zvýšené diplomatické aktivity. Tento týden měl premiér Jan Fischer videokonferenci s předsedou Evropské komise José Barrosem a Reinfeldtem, dnes v Praze jednala švédská ministryně Malmströmová. V pátek do české metropole dorazí předseda Evropského parlamentu Jerzy Buzek, jehož přijme mimo jiné Klaus.

Předseda Evropského parlamentu Jerzy Buzek.Buzek dnes zdůraznil, že na Čechy by neměl být vyvíjen tlak, nicméně je podle něj nutné si uvědomit, že zdržování ratifikace s sebou nese velké náklady. Zástupci EU doufají, že takzvaný Lisabon nakonec projde i u Klause, až vydá verdikt Ústavní soud. Český parlament už dokument schválil.

Agentura AFP dnes k pátečnímu setkání Buzka a Klause poznamenává, že půjde o první schůzku mezi vysokým představitelem EU a českým prezidentem za několik posledních měsíců. Podle ní se unijní činitelé v posledních dnech marně snažili vejít v přímý kontakt s Klausem, od kterého chtějí slyšet, jaké má s lisabonskou smlouvou záměry.

Foto: ČTK, Reuters

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ