<span>Klaus:</span> Přemýšlím, zda přijedu na kongres ODS

Domácí
22. 11. 2008 15:00
Prezident Klaus si nemyslí, že by jeho účast na kongresu byla nutná.
Prezident Klaus si nemyslí, že by jeho účast na kongresu byla nutná.

Prezident Klaus si nemyslí, že by jeho účast na kongresu byla nutná.Prezident Václav Klaus zvažuje, zda se vůbec zúčastní blížícího se volebního kongresu ODS. Kongres strany, které je čestným předsedou, začne 5. prosince v Praze a po prohraných krajských a senátních volbách na něm bude své předsednické křeslo obhajovat premiér Mirek Topolánek. Jeho jediným dosud známým soupeřem je pražský primátor Pavel Bém.

"Přemýšlím o tom, zda má účast na tomto kongresu je žádoucí či nikoliv," řekl Klaus při návštěvě Festivalu alpinismu v Praze. Bližší podrobnosti upřesnit nechtěl. Neprozradil ani, kdo by byl podle jeho názoru nejlepším šéfem strany. "To už si musí rozhodnout členové ODS. Já myslím, že se něco u nás děje, něco se u nás událo a věřím, že budou dostatečně moudří, aby se rozhodli správně," konstatoval.

ČTĚTE TAKÉ: Bém nemá šanci stát se šéfem ODS, míní Bendl

Klaus by prý navíc nechtěl otevřeným prozrazením vlastního názoru případně uškodit svému favoritovi na předsednickou funkci. "Já to v žádném případě nemohu říci z tisíce jedna důvodů, ani by mu to určitě neprospělo," prohlásil. Jako politický souputník Klause je často vnímán Topolánkův rival - první místopředseda občanské demokracie Bém.

Klaus nechtěl komentovat ani páteční výzvu osmi poslanců ODS ke všem členům strany nazvanou Bořme mýty! Požadují v ní, aby zahájili diskusi o otázkách, jež považují za klíčové. "Já jsem ten text neviděl," vysvětlil. Podle Klause je výzva výrazem demokracie, která by uvnitř strany měla existovat.

Mezi Klausem a Topolánkem dochází často ke sporům.Chce ODS vládnout za každou cenu?

Mezi klíčové body poslanci zařadili například debatu o tom, zda chce občanská demokracie dále vládnout za každou cenu - i za cenu, že není schopna plnit svůj volební program. Jeho údajným nedodržováním a odklonem od předvolebních slibů vysvětlují někteří členové ODS její debakl v říjnových krajských a senátních volbách.

Klaus však nyní prý více než na situaci ve straně myslí na jednání Ústavního soudu o lisabonské smlouvě, jehož se zúčastní v úterý v Brně. "Piluji své vystoupení, protože jde o velmi vážnou věc," prohlásil Klaus, který patří k největším odpůrcům smlouvy. "Je to jedna z nejdůležitějších věcí vůbec, protože přijetí lisabonské smlouvy znamená opravdu historicky fundamentální změnu postavení naší země," dodal.

ČTĚTE TAKÉ: Britské Timesy nazvaly Klause provokatérem z Prahy

Lisabonskou smlouvu, která má reformovat instituce i řízení rozšířené Evropské unie, v pátek ratifikovalo Švédsko. Česko se tak stalo poslední zemí unie, která nedokončila proces schválení tohoto dokumentu, podle kterého by měla v příštích desetiletích EU fungovat. Ústavní soud by měl v úterý na žádost ODS posoudit, zda je smlouva v souladu s českým ústavním pořádkem.

Právě postoj k lisabonské smlouvě je jednou z věcí, která názorově odlišuje oba kandidáty na post předsedy občanské demokracie. Bém, stejně jako jeho podporovatel Klaus, s ratifikací lisabonské smlouvy nesouhlasí. Klaus dokonce smlouvu označil za mrtvý dokument. Naopak Mirek Topolánek je pro co nejrychlejší přijetí.

Topolánkova pozice se zdá být 14 dní před kongresem lepší. Béma sice podpořilo deset pražských oblastních sněmů z 15 a dvě středočeská sdružení, ale dalších více než 20 okresních sdružení v krajích se vyslovilo pro Topolánka. Zatím se konala asi polovina nominačních oblastních sněmů, některé nevyjádřily podporu žádnému z obou kandidátů.

Foto: Lucie Pařízková, Jan Zatorsky

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ