Klaus: S Topolánkem jsem zatím nemluvil
25.03.2009 14:48 Aktualizováno 25.03. 14:50
Prezident Václav Klaus nepovažuje úterní pád vlády za katastrofu, nedojde podle něj ke zvratu polistopadového vývoje. V krátkém projevu po převzetí listin o úterním hlasování sněmovny o nedůvěře vládě uvedl, že očekává, že ho bude premiér Mirek Topolánek neprodleně po návratu ze zahraničí informovat o demisi vlády. Zatím s ním o tom totiž nehovořil.
Vládní mluvčí Jana Bartošová on-line deníku TÝDEN.CZ potvrdila, že premiér plánuje podat demisi ve čtvrtek po zasedání vlády.
ČTĚTE TAKÉ: Potvrzeno: Topolánek podá demisi až ve čtvrtek
"Rozhodnutí sněmovny s respektem přijímám," uvedl prezident s tím, že následovat budou kroky dané ústavou, tedy nejprve demise vlády. "Pád vlády není věcí neznámou a v plně fungujícím ústavním systému není situací katastrofickou. Za mých šest let v nejvyšší ústavní funkci je to již čtvrtý případ," dodal.
"Tuto situaci jsme již čtyřikrát úspěšně vyřešili a já bych chtěl ubezpečit celou českou veřejnost, že bude vyřešena i nyní," uvedl prezident. Výsledkem jednání o nové vládě podle prezidenta určitě nebude žádný zvrat polistopadového směřování Česka.
ČTĚTE TAKÉ: Pět důvodů, proč by volby mohly být už letos
Čas Klause
Koho a kdy prezident pověří sestavením nové vlády, není vůbec jasné. Prezidentův tajemník dnes na serveru Aktuálně.cz řekl, že to bude brzy a že prezident pověří „nejspíše toho, kdo nabídne reálnou šanci na získání důvěry". Mirek Topolánek však jen stěží může ve sněmovně získat většinu.
Jakl: Vláda v demisi nemůže vládnout měsíce
Podle Jakla není také možné nechat vládnout kabinet v demisi až do konce českého předsednictví, tedy do konce června. S tím by přitom, alespoň podle posledních prohlášení, souhlasila za určitých podmínek i opozice.
„Myslím, že vláda v demisi nemůže vládnout celé měsíce," řekl Jakl. Pokud je prezidentův názor shodný s Jaklovým, což ve většině případů bývá, pak by Topolánka mohlo čekat střídání v čele Evropské unie těsně před koncem předsednictví.
Pokud ho prezident pověří sestavením vlády brzy po čtvrteční demisi vlády, do třiceti dní by musel Topolánek představit smysluplný kabinet. Po krachu vyjednávání by pak mohl prezident pověřit někoho dalšího, kdo by si svůj plán měl čas předem promyslet a ještě během května by sestavil vládu novou - a tím i nové vedení EU.
Topolánek a poslanci za ODS však odmítají ve sněmovně podpořit „polopolitickou vládu". Z toho, jak často a hlasitě to opakují, lze vytušit, že se obávají Klausova řešení na úřednickou vládu. „Úřednická vláda bývá zpravidla řešení krajní, někdy ale jediné," nahrává tomu Jakl.
Foto: Robert Sedmík
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.