Vědci pokryli lesy sítí dendrometrů, denně tvoří aktuální mapy stavu lesů

Domácí
3. 4. 2025 16:44
ilustrační foto
ilustrační foto

Vědci pokryli lesy v Česku sítí dendrometrů, tedy senzorů umístěných na kmeni stromu. Díky naměřeným datům a systému, který s nimi pracuje, mají k dispozici denně aktualizované mapy stavu lesních ekosystémů, uvedl v tiskové zprávě vedoucí sítě DendroNetwork Jan Krejza z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR - CzechGlobe. Na vytvoření sítě a systému se podíleli vědci z této instituce a z Ústavu výpočetní techniky Masarykovy univerzity.

Lesy pokrývají více než třetinu území a jsou podle vědců nenahraditelnou složkou krajiny. "Je nasnadě si připustit, že lesy pro nás nejsou pouhým zdrojem dřevní hmoty, ale poskytují mnoho dalších, ne-li důležitějších ekosystémových služeb. Udržení zdravých a funkčních lesů dává předpoklad nejen prosperujícímu lesnímu hospodaření, ale i funkčnosti krajiny jako celku. V souvislosti se změnami klimatu jsou lesní ekosystémy vystaveny novým podmínkám, které na ně mají různé dopady," řekl Krejza.

Koncept nepřetržitého monitoringu lesů je založený na přímo měřené odezvě jednotlivých stromů (hlavních hospodářských dřevin) v lesním porostu a následné extrapolaci dat na národní úroveň. Biomonitoring ve spojení se sledováním meteorologických parametrů představuje nástroj, jenž poskytuje přehledné a aktuální informace o stresu suchem, o vitalitě a produkci lesních ekosystémů. Mapové vrstvy jsou aktualizované dvakrát denně a popisují stav lesních ekosystémů v prostorovém rozlišení 500 krát 500 metrů. "Systém přináší nový zdroj dat, který je klíčový pro moderní lesnictví a umožňuje lépe rozumět a reagovat na současné výzvy," řekl Krejza.

Nové technologie umožňují spojit aktuální měření s modelováním, aby bylo možné hodnotit současný stav lesních ekosystémů v celém Česku. "Shromážděná data jsou ihned porovnávána s dlouhodobými časovými řadami (za 20 let), což nám umožňuje posoudit aktuální situaci v širším časovém kontextu a mít relevantní podklady k adaptačním opatřením," řekl Krejza.

V navazujících projektech vědci pracují na rozšíření konceptu DendroNetwork do dalších evropských zemí a na vytvoření integrovaného evropského monitorovacího systému.

Autor: ČTKFoto: Pexels

Další čtení

Mendelova univerzita v Brně má zařízení na zpracování gastroodpadu z menzy

Domácí
3. 4. 2025

Klub českých turistů vyzývá k dodržování pravidel, která brání přenosu slintavky

Domácí
3. 4. 2025

Česko z obav před slintavkou omezí veškerou nákladní dopravu ze Slovenska

Domácí
3. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ