Klaus se Ruska bojí méně než před 20 lety
22.09.2009 12:43
Český prezident Václav Klaus se nebojí, že rozhodnutí USA o změně protiraketové obrany přinese Česku ohrožení ze strany Ruska. Poukázal na to v rozhovoru pro dnešní vydání listu The Washington Times.
"V minulosti pro mne byla hrozba Sovětského svazu ohromná, protože to můj život ovlivňovalo každý den. Teď je hrozba z této strany světa mnohem, mnohem menší," řekl prezident.
ČTĚTE TAKÉ: Clintonová chlácholí Česko: Zůstáváte důležitým spojencem
Rozhodnutí administrativy amerického prezidenta Baracka Obamy nerozmístit v Česku a Polsku pevné prvky protiraketové obrany ho nepřekvapilo a podle něj to nebude mít "žádné praktické důsledky" pro strategickou obranu Evropy.
"Plně toto rozhodnutí přijímám. Myslím, že není nutné je démonizovat. Očekávalo se, že se něco takového může stát," řekl Klaus. O strategické hodnotě původně navrhovaného protiraketového systému prý nebyl nikdy přesvědčen.
Zároveň projevil své euroskeptické názory, když vyjádřil obavy o to, zda si Česko bude schopno udržet svou "identitu jako stát", neboť nyní žije "v mnohem více řízené společnosti než před 20 lety, před pádem komunismu". Česko se podle Klause nyní má obávat mnohem méně Ruska než nadměrně řízené Evropské unie.
Pevné americko-české vztahy
Americko-české vztahy označil za pevné a debatu v českém tisku kritizující současné americké stanovisko k protiraketové obraně, o níž se rozhodovalo za vlády Obamova předchůdce George Bushe, považuje za téma využívané v domácí politice před parlamentními volbami. Připomněl, že podle průzkumů bylo proti umístění radaru v České republice 70 procent Čechů.
Klaus se zastával Ruska, které od začátku považovalo chystané protiraketové prvky nikoli za obranu proti Íránu, nýbrž za odvrácení ruského nebezpečí. Klaus prohlásil, že "politický systém a svoboda v Rusku jsou nyní na nejlepší úrovni v ruských dějinách minulých dvou tisíciletí".
ČTĚTE TAKÉ: Zklamání necítíme, říkají ti, co "lobbovali za radar"
McCain a další republikáni: Zrušení štítu je vážný omyl
Opakoval své názory na globální oteplování, o němž hovořil jako o "humbuku a nesmyslu".
Klaus přicestoval do Washingtonu v neděli a v pondělí se přesunul do New Yorku, kde se zúčastní jednání Valného shromáždění OSN. Dnes bude také na summitu o klimatických změnách.
V pondělí vystoupil v konzervativním washingtonském institutu Cato s projevem na téma 20. výročí pádu komunismu ve střední a východní Evropě. Podle Hospodářských novin hovořil o zrušení radaru jako o méně důležitém okamžiku v dějinách České republiky. On sám to prý za velké téma nikdy nepovažoval.
Foto: Jan Schejbal
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.