Ultimátum TOP 09
Klause rozčílil Schwarzenberg: Takhle se politika dělat nedá
12.01.2012 11:36 Aktualizováno 12.01. 12:18
Prezident Václav Klaus se ostře pustil do TOP 09 a ministra Karla Schwarzenberga. Nelíbí se mu, že předseda TOP 09 Schwarzenberg tlačí na vládu, aby bez jakýchkoliv podmínek vstoupila do nové rozpočtové a hospodářské unie a vzdala se suverenity nad státním rozpočtem. Pokud by premiér Petr Nečas (ODS) smlouvu nepodepsal, hrozí Schwarzenberg odchodem ministrů za TOP 09 z vlády.
"Tak já jsem z toho skutečně velmi rozladěn a myslím, že nejen já. Témata jako církevní restituce na straně jedné a radikální, revoluční další zvrat v Evropské unii směrem k fiskální unii na straně druhé jsou samozřejmě těžká témata, která musí vést ke sporům, ale já myslím, že spory to musí být normální, kultivované, standardně řešené a já jako prezident republiky se nemohu smiřovat s tím, aby jedna politická strana dvakrát za den a půl vyhrožovala odchodem z koalice - za prvé jestli nebudou církevní restituce, za druhé jestli nebude podepsána evropská smlouva. Prostě takhle se politika vést nedá, já myslím, že je třeba už to straně TOP 09 a zejména panu Schwarzenbergovi říci velmi jasně," řekl Klaus ve vysílání Radiožurnálu.
Prezident narážel na skutečnost, že TOP 09 spolu s ODS hrozily koncem koalice, pokud jejich vládní partner VV neschválí církevní restituce. VV nakonec tento týden ustoupily a jejich ministři při hlasování kabinetu odškodnění církví jednomyslně podpořili.
Nyní nově pohrozil odchodem své strany z vlády Schwarzenberg, pokud kabinet nebude souhlasit se vstupem do rozpočtové unie. "Nebudu sedět ve vládě, která povede Českou republiku mimo hlavní proud evropské integrace. Je naším bytostným zájmem sedět u stolu a podílet se na zásadních rozhodnutích, která nás silně ovlivňují," řekl předseda TOP 09.
Nejsilnější vládní strana ODS zatím s přistoupením k rozpočtové unii váhá a zvažuje, že by tento krok nechala posoudit občany v referendu.
Nová rozpočtová unie počítá například s tím, že každá signatářská země si dá do ústavy závazek, že její celkové státní dluhy nepřekročí 60 procent hrubého domácího produktu (HDP) a roční schodek rozpočtu nebude vyšší než tři procenta HDP. Za porušení těchto limitů přichází finanční sankce, kterou bude po jednotlivých signatářských zemích vymáhat Evropský soudní dvůr v Lucemburku.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.