Návrh zákona
Krást v obchodech bude snazší, projde-li nápad ministra
25.11.2018 05:30 Původní zpráva
Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO) je ve funkci teprve pár měsíců, a už si znepřátelil většinu prodavačů v zemi. Jeho nápad na zvýšení takzvané škodní hranice trestného činu z pěti tisíc korun na deset totiž obchodníci nazývají dárkem pro zloděje.
V malých krámcích s módou vypadá ta situace následovně: dovnitř vejdou dva až tři zákazníci, jeden z nich coby "volavka" odláká prodavačku, zbylí očešou nejbližší věšáky a nenápadně odcházejí. "Když jsem tu začínala, nechala jsem se takhle doběhnout mámou s dítětem. Dítě řvalo, máma mu zkoušela boty, já slepice okolo nich běhala, přičemž mně její dva kumpáni mezitím vybílili kasu. Nevěděla jsem, že se dá pokladna tak tiše otevřít a zavřít," svěřuje se dnes už zkušená prodavačka Gabriela z butiku v pražské Libni.
Trik s alobalem
Ještě horší je to v rozlehlých buticích v nákupních centrech. Banda nakráčí do obchodu, v rukách třímá tašky vystlané alobalem, do kterých záhy nacpe zboží za tisíce. Alobal následně odstíní signál magnetických čipů na oblečení, ochranné rámy tak ani nepípnou a partička v klidu mizí v davu. "Vídali jsme je neustále, klidně i několikrát denně. I když je ochranka chytila a přivolala policajty, ti je většinou obratem pustili. Škoda byla pod pět tisíc, takže šlo jen o přestupek," vzpomíná prodavačka nedalekého obuvnictví na svoji dobrodružnou práci v obchodním domě Kotva.
Ať už vstoupíte do kteréhokoli pražského obchodu s drobnějším sortimentem, říkají všude prodavačky totéž: Zloději tu jsou nebo bývali jako doma a moc dobře vědí, za kolik nakrást, aby se nedostali do problémů. Hranice pěti tisíc je totiž zásadní. Když zloděj zcizí zboží jen o korunu levnější, spáchá přestupek s maximální sankcí 50 tisíc korun, kterou od něho často stejně nikdo nevymůže. Když to přežene a cena zboží magickou hranici přesáhne, hrozí mu dva roky vězení. Výjimkou jsou recidivisté, kteří mohou skončit za mřížemi i za drobnější krádež. Škody z této drobné trestné činnosti jsou obrovské. I když je obchody většinou tají, odhady mluví až o 13 miliardách ročně.
Úleva pro soudy
Obchodníky proto zarazilo, když ministr spravedlnosti Kněžínek představil svůj plán zvýšit škodní hranici trestného činu na dvojnásobek. Ministr považuje současný pětitisícový limit, stanovený v roce 2002, za zastaralý. "Když si vezmu poměr mezi minimální mzdou a pěti tisíci korunami tehdy a dnes, tak se mi jeví optimální hranici trestného činu vynásobit dvěma," navrhl Kněžínek. V roce 2002 totiž dosahovala minimální mzda 5700 korun, aktuálně je 12 200 korun.
Novinka nemyslí jen na takzvanou malou škodu, ale dvojnásobně by se měly zvednout i škody vyšších kategorií. Plán ministra spravedlnosti by jistě ulevil soudům, které by se nemusely zabývat záplavou malých deliktů. Jejich zástupci už proto plán vítají. "Vzhledem k tomu, že je to bezmála dvacet let, co je nastavena hranice škody nikoli nepatrné ve výši pět tisíc korun, je její zvýšení logickým a žádoucím krokem," řekl viceprezident Soudcovské unie ČR Petr Černý.
Dárek pro zloděje
Obchodníci ovšem hovoří jinak. "Je to dárek pro zloděje, takhle jim to zboží můžeme rovnou dát. Budou tu krást dvakrát tolik," namítá například Adéla Holická, majitelka vinohradského obchodu Kravaťák.cz. "Museli se zbláznit, to nás zruinuje," rozčiluje se za kasou libeňského butiku tamní prodavačka Gabriela.
Právě kvůli možným vyšším škodám z trestné činnosti novinku odmítá i řada zákonodárců. "Představím si člověka, který má kolo v hodnotě sedmi tisíc korun. Pro něho to jsou docela velké peníze, určitě by nebyl spokojen s tím, že pro zloděje to bude pouhý přestupek," varuje předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka.
V záplavě mnoha historek o zlodějíčcích, se kterými se nám prodavačky ochotně svěřují, ale přece jen jedna vyčnívá. A to příběh pachatele, který měl víc štěstí než rozumu. "Nakradl u nás za třicet tisíc, za což opravdu skončil u soudu a nakonec ve vězení na dva roky. Jenže záhy byl venku, protože se ho týkala Klausova amnestie. Ptala jsem se tedy, jestli nám aspoň uhradí vzniklou škodu, což podle rozsudku stále měl. Jenže ve verdiktu bohužel chyběl termín, dokdy nám to má zaplatit. Takže, co myslíte - nemáme nic, jen vzpomínku," směje se Holická.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.