Pražské nicnevládnutí
Krnáčová navždy s opoziční (ne)podporou
16.03.2016 18:45 Analýza
V radě hlavního města nezasedne ODS, podporu současnému vedení však úplně nevylučuje. Menšinová koalice v čele metropole může vydržet překvapivě dlouho.
Od léta slyšíme, že vedení hlavního města je v krizi, a že to dál nejde. Přestože v listopadu zastupitelstvo odvolalo čtyři radní, vedení města v zásadě funguje dál a zdá se, že to hlavním aktérům vlastně moc nevadí. Měsíce se vedou jednání o nové koalici, tu spojenectví demokratických sil proti ANO, jindy ČSSD a ANO s topkou a ODS, případně s jednou z pravicových stran. V úterý skončil poslední díl magistrátní telenovely odmítnutím ODS usednout s ANO v radě metropole.
Stojí za to zopakovat si celý text usnesení, který ODS zveřejnila na internetu: "Klub zastupitelů ODS hl. města Prahy se nebude podílet na koalici s hnutím ANO. Dále dodáváme, že klub ODS si je vědom kritické situace, ve které se nachází hlavní město Praha, a proto je ODS připravena diskutovat napříč politickým spektrem, zejména v oblastech územního plánu, dopravy, financí a majetku. Neřešení problémů v těchto oblastech by znamenalo nevratné škody pro Prahu."
Přeloženo do češtiny to znamená: "Nesedneme si do rady s Adrianou Krnáčovou a ČSSD, protože se bojíme, že by to naštvalo zbytek našich voličů, navíc spolustraníci z regionů nám vyčítají, že spoluprací s ANO a ČSSD na úrovní hlavního města poškodíme ODS v podzimních krajských a senátních volbách. Na moci se ale podílet strašně moc chceme, takže budeme konstruktivní opozicí a podporu budeme obchodovat případ od případu. Pro jistotu budeme ráno, v poledne i večer zdůrazňovat, že vedení města je v krizi a situace je neudržitelná".
Mantra zdevastované pražské rady je však do velké míry jen přáním opozice. V hlavním městě momentálně vládne menšinová koalice ANO, ČSSD, KDU-ČSL a STAN, která má 29 křesel v zastupitelstvu, většinu ztratila, když se anisté a sociální demokraté rozhodli zbavit náměstka primátorky Matěje Stropnického (SZ). Pravda, při jeho listopadové popravě byly některé průvodní škody. Zelení vyhazov Stropnického nezkousli a kromě něj a radní Novákové padáka dostala i další radní za ČSSD Irena Ropková a anista Michal Hašek, takže v současnosti má rada místo jedenácti sedm členů.
Přináší to technické problémy, protože malý počet radních znamená pečlivější docházku a téměř jednomyslnou shodu. Podle zákona má rada hlavního města jedenáct členů a "k platnému usnesení, volbě nebo rozhodnutí rady hlavního města Prahy je třeba souhlasu nadpoloviční většiny všech jejích členů". To znamená, že pro musí být šest ze sedmi současných radních. Nicméně se ukazuje, že to většinou radní zvládají. Rozhodně se nezdá, že by byli méně akceschopní než tři rady z minulého volebního období. Stejně jako týmy primátorů Bohuslava Svobody (ODS) a Tomáše Hudečka (tehdy TOP 09) v letech 2010 až 2014 před sebou hrnou strategická rozhodnutí a řeší jen provozní záležitosti. Hasí jen to, co právě hoří.
Tunel Blanka se otevřel spíš navzdory než díky Svobodovi, Hudečkovi nebo Krnáčové. Smlouva na veřejné osvětlení nebo svoz odpadu se musí vyřešit a děje se tak vždy spíš pět minut po dvanácté a koncepční řešení je stále v nedohlednu. A když chce primátor ukázat, jak maká, vytáhne banalitu typu "konečně zatočím s taxikáři, billboardy, opencard nebo aspoň slíbím Pražanům volné stolečky na veřejných prostranstvích".
Ale fuguje to. Politici se předvádějí, i když jsou trapnější a trapnější, a úředníci setrvačně drží město v chodu. Malér to je, ale ne typu, že by kvůli neobsazeným postům v radě přestala téct voda (naopak i menšinová rada se dokázala podruhé za sebou shodnout na nepopulárním zdražení). Městu chybí koncepce, ale to neznamená, že současný stav nemůže trvat ještě měsíce či roky.
Komu to totiž vlastně vadí? Určitě ne primátorce, protože rekonstrukce rady a silná většina v zastupitelstvu by mohla znamenat její konec v čele města. ANO to také může vyhovovat, má primátorku a může tvrdit, že vládne v největším českém městě. ČSSD? Sociální demokraté jsou spokojeni, metropoli vládnou jako nikdy v historii, bez nich nejde prosadit téměř nic. ODS? Proč by vlastně měli chtít změnu, když s pouhými osmi zastupiteli a pošramocenou pověstí stejně zázraky nezajistí. Naopak mohou z opozice podporovat návrhy, které se jim hodí a nešpinit se spoluprací s ANO či ČSSD. Piráti? Těm to může být fuk, chtějí kritizovat a slabé vedení města k tomu vytváří pohodlné prostředí. TOP 09 může být naštvaná, má druhý nejsilnější klub a ráda by aspirovala na vládu nad metropolí. Jenže se nedokáže shodnout, co vlastně chce, kdo ji vlastně vede, takže nakonec po mediálních velikášských záchvatech stejně končí v zákulisí dohadováním různých kšeftů. Krnáčová, kterou všichni včetně některých zastupitelů její vlastní strany pomlouvají, všem paradoxně vyhovuje, protože se na ní dá hodit i to, za co ona sama nemůže.
Menšinová rada primátorky Krnáčové bude pokračovat, dokonce i zvolení chybějících radních je nejspíš v nedohlednu, protože by odkrylo, kdo koalici hodlá do budoucna podporovat. To nikdo nechce odhalit, pouze se bude hlasovat pro opatření v zájmu města a za to se dá schovat všechno. Například partnerství Prahy a Pekingu, které zachránila ODS, i když měla šanci kopnout si nejen do koalice v metropoli, ale i do vládní koalice. A tak to bude se vším, vždy se najde někdo, kdo podpoří v zastupitelstvu návrhy z rady, "aby nebyl průser", jak jeden z opozičních členů zastupitelstva zdůvodnil podporu pražsko-pekingského partnerství. Jako odměna může být dobrý pocit, nebo křesla v městských firmách.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.